Pałac w Patrykozach

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Mazowieckie
Miejscowość: Patrykozy
GPS: N: 52°18'56.23", E: 22°19'50.81"
Pałac w Patrykozach
Pałac w Patrykozach - panorama

Patrykozy to niewielka wioska w środkowo-wschodniej Polsce, położona w województwie mazowieckim na drodze krajowej DK 63, łączącej Siedlce z Sokołowem Podlaskim. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na obrzeżach miasteczka otoczony malowniczym ogrodem romantyczny neogotycki pałac. Budowla ta powstała w latach czterdziestych XIX wieku z inicjatywy generała wojsk polskich z okresu Powstania Listopadowego - Teodora Szydłowskiego herbu Lubicz. Za projekt zaś odpowiedzialny był działający głównie na Podlasiu polski architekt Franciszek Jaszczołd (1808-1873). Powstała budowla miała na tyle zróżnicowaną bryłę, że z każdej strony wygląda inaczej. Po śmierci generała w 1863 roku rezydencja dostała się w ręce jego bratanka Antoniego Szydłowskiego, który jakiś czas później odsprzedał pałac Rajmundowi Skarzyńskiemu. Po drugiej wojnie światowej zaniedbania do prowadziły pałac do totalnej ruiny. Pierwsze prace konserwacyjne przeprowadzone zostały w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Obecnie w pełni odrestaurowana rezydencja znajduje się w rękach prywatnych. Mimo to właściciel za drobną opłatą udostępnia pałac do zwiedzania.

Ciekawostki

  • Według miejscowych legend pod pałacem rozciągają się rozległe lochy, w których mieściła się rzekomo pracownia znanego czarnoksiężnika mistrza Twardowskiego.

Zdjęcia [7]
Pałac w Patrykozach
Zamki i pałace pligaj· 2599
Pałac w Patrykozach
Zamki i pałace pligaj· 2507
Pałac w Patrykozach
Zamki i pałace pligaj· 2930
Pałac w Patrykozach
Zamki i pałace pligaj· 2372
Pałac w Patrykozach
Zamki i pałace pligaj· 2453
Pałac w Patrykozach
Zamki i pałace pligaj· 2245
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Gdynia jest jednym z najmłodszych polskich miast. Założona została przez Polaków w latach dwudziestych XX wieku jako spełnienie marzeń o morzu i własnym porcie (Gdańsk wówczas był miastem niemieckim). Obecnie Port Gdynia przyjmuje statki o długości 300 metrów (największe jakie wpływają na Bałtyk).
Polub nas