Kars

Turcja
Kraj: Turcja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Kars
Strona Internetowa: www.kars.gov.tr
GPS: N: 40°36'45.75", E: 43°5'27.52"
Kars
Kars - panorama
Kars to miasto w północno-wschodniej Turcji, położone nad rzeką Kars (dorzecze Araksu). Jego początki sięgają wczesnego średniowiecza, kiedy to na okolicznym wzgórzu wzniesiona została warownia wokół której w późniejszym czasie zawiązała się osada. W X wieku Kars stanowił rezydencję królów ormiańskich z dynastii Bagratydów, a wiek później miasto dostało się pod panowanie Seldżuków, którzy utworzyli tu jedną ze swoich baz wypadowych do podboju Anatolii. W 1586 roku Kars zostało podbite i zajęte przez Osmanów i przekształcone w twierdzę. Nowe fortyfikacje wybudowane zostały głownie w czasie rządów Sułtana Murada III (1546-1595). W czasie wojny krymskiej jaka toczona była w latach 1853-1856 pomiędzy Imperium Rosyjskim, a Imperium osmańskim miasto zostało zajęte przez wojska rosyjskie. Wkrótce potem Kars nawiedzone zostało przez wielki pożar w wyniku którego strawiona została praktycznie większość zabudowy miejskiej. Zniszczenia były tak wielkie, że miasto zostało na nowo rozplanowane z charakterystyczną regularną siatką ulic. Rosjanie zajmowali Kars aż do 1918 roku, kiedy to ponownie znalazło się granicach imperium Ottomańskiego. W latach 1919-1920 miasto stanowiło stolicę regionu Vanad Demokratycznej Republiki Armenii. Ostatecznie jednak w 1921 roku w wyniku przegranej wojny z Turcją, Armenia utraciła dwanaście historycznych prowincji wraz miastem Kars.

Zwiedzanie
Mimo długiej i burzliwej historii w Kars nie zachowało się zbyt wiele zabytkowych budowli. Warto jednak zatrzymać się tu zatrzymać na kilka godzin i obejrzeć to co pozostało z przeszłości miasta. Główną atrakcją Kars jest usytuowana w północnej części miasta nad brzegiem rzeki okazała twierdza (Kars Kalesi). Jej początki sięgają X wieku, kiedy to wybudowano to pierwsze fortyfikacje. W kolejnych wiekach były one sukcesywnie rozbudowywane i powiększane. W swoich dziejach warownia była także kilkukrotnie najeżdżana i niszczona. Największe szkody wyrządziły pod koniec XIV wieku wojska mogolskiego tyrana Timura Chromy, w Europie zwanego Tamerlanem (1336-1405). Obecnie w pełni odrestaurowana forteca udostępniona jest dla zwiedzających. Z jej murów rozpościera się przepiękna panorama okolicy oraz miasta. Na terenie twierdzy znajduje się także XI wieczny meczet oraz grobowiec Celala Baby - męczennika zamordowanego przez mongołów w 1239 roku. Pozostałe ważne zabytki Kars to m.in. wybudowany w połowie X wieku ormiański kościół św. Apostołów, XVI wieczny kamienny most (Taş Köprü), dawne tureckie łaźnie oraz Muzeum Miejskie w którym obejrzeć można bogatą ekspozycję archeologiczną i etnograficzną.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na przełomie 1987 i 1987 roku w czasie prac wykopaliskowych jakie prowadzone były w jaskini w Yarimburgaz (około 30 km od Stambułu) odkryto skamieniałości przodków człowieka pochodzące sprzed około miliona lat. Jest to jak dotychczas najstarsze tego typu znalezisko jakiego udało się dokonać poza Afryką.
Reklama
Polub nas