Edirne

Turcja
Kraj: Turcja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Edirne
GPS: N: 41°40'41.00", E: 26°33'34.00"
Edirne
Edirne - panorama
Edirne (Adrianopol) to miasto północno-zachodniej części Turcji, położone na Nizinie Trackiej, przy ujściu rzeki Tundża do Maricy, w bezpośrednim sąsiedztwie greckiej granicy. Historia osadnictwa w tym rejonie sięga czasów starożytnych, kiedy tereny te zamieszkiwane były przez plemiona trackie. W II wieku n.e. niewielka osada została przejęta przez oddziały rzymskiego cesarza Hadriana i przemianowana na Hadrianopolis. Z uwagi na swoje strategiczne położenie na trasie jednego z ważniejszych szlaków handlowych łączących Azję Mniejszą z Europą bardzo szybko miasto stało się ważnym ośrodkiem w regionie. Niespełna wiek później za panowania Dioklecjana Hadrianopolis podniesione zostało do rangi stolicy jednej z czterech prowincji trackich. Po upadku Cesarstwa miasto wielokrotnie najeżdżane i łupione było przez Awarów, a później Bułgarów. Ostatecznie w 1362 roku zostało zajęte przez Turków Osmańskich i przemianowane na Edrine. Miasto bardzo szybko się rozwijało i już w 1413 roku stało się stolicą Imperium Osmańskiego. To właśnie stąd wyruszały przeważnie oddziały by podbijać Europejskie i Azjatyckie miasta. Funkcje stołeczne Edirne pełniło do 1453 roku, kiedy to Turkom udało się podbić i zająć Konstantynopol. Spokojny żywot miasto pełniło aż do przełomu XIX i XX wieku, kiedy to dwukrotnie było najeżdżane przez Rosjan po czym w 1913 roku zostało przejęte przez Bułgarów. Wkrótce potem odbite przez Enwera Paszwę, ponownie zostało przejęte tym prazem przez Greków. Obecnie Edirne znajduje się w granicach Turcji i stanowi ciekawy przystanek na trasie wiodącej z Europy do Stambułu.

Zwiedzanie
Wielowiekowa historia pozostawiła w Edirne wiele ciekawych zabytków. Najcenniejszym z nich jest górujący nad miastem monumentalny Meczet Selima. Świątynia powstała w latach 1569-1574 dla ówczesnego sułtana Selima II i przez wielu uważana jest za szczytowe osiągnięcie architektury osmańskiej oraz najwybitniejsze dzieło wybitnego osmańskiego architekta Mimara Sinana (1489-1588). Obecnie meczet stanowi część większego kompleksu w którego skład wchodzą także m in. wieża zegarowa, medresa (szkoła religijna), Muzeum Założenia Selimiye, biblioteka oraz kryty bazar. Pozostałe ważne zabytki Edirne to m.in. wybudowany w latach 1403-1415 Stary Meczet (Eski Camii), karawanseraj Rustema Paszy (obecnie hotel), XV wieczny Meczet z Trzema Galeriami (Üç Şerefeli Cami), łaźnie Sokollu Mehmet Pasa Hamami oraz znajdujący się na obrzeżach miasta wzniesiony na polecenie Murada II w 1435 roku Meczet Muradiye. W pobliżu miasta znajduje się także rozległy kompleks meczetowy Bajezida II.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na przełomie 1987 i 1987 roku w czasie prac wykopaliskowych jakie prowadzone były w jaskini w Yarimburgaz (około 30 km od Stambułu) odkryto skamieniałości przodków człowieka pochodzące sprzed około miliona lat. Jest to jak dotychczas najstarsze tego typu znalezisko jakiego udało się dokonać poza Afryką.
Reklama
Polub nas