Debreczyn (Debrecen)

Węgry
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Hajdú-Bihar
Populacja: 206 225
Powierzchnia: 461 km²
GPS: N: 47°31'47.91", E: 21°38'21.69"
Debreczyn
Debreczyn - panorama

Debreczyn to miasto we wschodnich Węgrzech (stolica Kraju Zacisańskiego), położone na Wielkiej Nizinie Węgierskiej około 30 km od granicy rumuńskiej. Jest to drugie co do wielkości po Budapeszcie miasto Węgier i zarazem ważny ośrodek kulturalny i akademicki kraju. Historia osadnictwa na terenach obecnego miasta sięga epoki neolitu i brązu, jednak pierwsze pisemne wzmianki o Debreczynie pojawiają się dopiero w dokumentach pochodzących z początków XIII wieku. Prawa miejskie Debreczyn uzyskał w 1361 roku, a co za tym idzie uzyskał liczne przywileje co zapoczątkowało jego dynamiczny rozwój. Do rozkwitu miasta przyczyniło się także korzystne położenie na trasie ważnego szlaku handlowego łączącego Niziną Siedmiogrodzką z Górnymi Węgrami. W 1553 roku pod mocnym wpływem reformacji zaprzestał działalności miejscowy kościół katolicki, a Debreczyn zyskał przydomek "kalwińskiego Rzymu". Wtedy też powstało tu słynne Kolegium Kalwińskie. Kres świetności miasta zakończony został wraz z rozbiorem Węgier przez Turków i Austriaków. W 1693 roku ówczesny król Węgier - Leopold I Habsburg (1640-1705) nadał Debreczynowi rangę wolnego miasta królewskiego, uznając tym samym jego ważne znaczenie gospodarcze jak i kulturalne w regionie. W 1849 roku podczas rewolucji węgierskiej miasto na kilka lat stało się stolicą kraju. To właśnie tutaj ogłoszona została niepodległość Węgier, a w auli Kolegium Kalwińskiego zebrało się Zgromadzenie Narodowe. Podczas II wojny światowej na skutek działań zbrojnych miasto uległo w znacznej części zniszczeniu. Częściowo odbudowane po wojnie odzyskało jedynie cień swojej dawnej świetności.

Zwiedzanie

Jedną z największych atrakcji Debreczyna stanowi tzw. Wielki Las (Nagyerdő). Jest to rozlokowany w północnej części miasta rozległy park w którym znajduje się otwarty przez cały rok nowoczesny wielki kompleks kąpieliskowy Aquaticum. W jego skład wchodzą m in. termy lecznicze, pływalnia, kryty aquapark z licznymi zjeżdżalniami, świat saun oraz letnie kąpielisko termalne. Odwiedzając miasto warto także zobaczyć stanowiące główny symbol Debreczyna monumentalny neoklasycystyczny zbór kalwiński Református Nagytemplom, katedrę św. Anny, Wielki i Mały Kościół Ewangelicki, neoklasyczny Pałac Tisza, wybudowany na przełomie XIX i XX wieku eklektyczny hotel Aranybika (Pod Złotym Bykiem), klasycystyczny budynek Ratusza oraz Muzeum Déri.

Zdjęcia [7]
Debreczyn
Miasta miki· 638
Debreczyn
Miasta miki· 615
Debreczyn
Miasta miki· 611
Debreczyn
Miasta miki· 602
Debreczyn
Miasta miki· 602
Debreczyn
Miasta miki· 597
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1946 roku na Węgrzech przeprowadzona została największa denominacja pieniądza w historii finansowej świata. Wtedy to rekordowa hiperinflacja osiągnęła 41,9 tysięcy bilionów procent miesięcznie. W czasie zastępowania starej waluty (pengo) nowym forintem, najwyższy nominał pengo miał wartość 100 000 000 000 000 000 000 (sto trylionów).
Polub nas