Kościół Najświętszej Marii Panny w New Ross (New Ross St Mary Church)

Irlandia
Kraj: Irlandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Prowincja: Leinster
Miejscowość: New Ross
GPS: N: 52°23'46.81", W: 6°56'27.98"
Kościół Najświętszej Marii Panny w New Ross - panorama
New Ross to miasteczko w południowo-wschodniej Irlandii położone około 20 km w kierunku zachodnim od Wexford. Założone zostało na początku XII wieku przez Sir Williama Marshalla i jego żonę Izabellę de Clark, córkę i spadkobiercę Strrongbowa i księżniczki Leinsteru Aoife. Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest monumentalny kościół Najświętszej Marii Panny. Świątynia ta powstała w tym samym czasie co miasto, a jej jednym z fundatorów był Sir William Marshall. Jest to jeden z największych gotyckich kościołów w całej Irlandii.
Odwiedzając New Ross warto także zobaczyć cumujący w miejscowym porcie statek Dunbrody. Jest to wspaniała pełnowymiarowa replika trójmasztowego żaglowca, który w czasie Wielkiego Głodu (1845-1850) przewoził wielu Irlandczyków do Ameryki. Każdy ze zwiedzających jako bilet wstępu otrzymuje bilet na rejs datowany na 18 marca 1849 roku.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W tradycji irlandzkiej zachowała się po dziś dzień niezwykła społeczność zwana travellersami. Są to osoby mieszkające głównie w przyczepach i wozach (caravans), które od wielu pokoleń prowadzą wędrowny tryb życia. Kiedyś robili to w kolorowych wozach zaprzęgowych, a dziś do podróżowania wykorzystują przyczepy campingowe. Travellersi posiadają swój własny język, obyczaje i kulturę, które w Irlandii są pod ścisłą ochroną.
Reklama
Polub nas