Kościół Najświętszej Marii Panny w New Ross (New Ross St Mary Church)

Irlandia
Kraj: Irlandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Prowincja: Leinster
Miejscowość: New Ross
GPS: N: 52°23'46.81", W: 6°56'27.98"
Kościół Najświętszej Marii Panny w New Ross - panorama

New Ross to niewielkie miasteczko w południowo-wschodniej Irlandii, położone około 20 km w kierunku zachodnim od Wexford. Założone zostało na początku XII wieku przez Sir Williama Marshalla i jego żonę Izabellę de Clark, córkę i spadkobiercę Strrongbowa i księżniczki Leinsteru Aoife. Jednym z najcenniejszych zabytków miasta są usytuowane w samym sercu miasteczka ruiny monumentalnego kościoła Najświętszej Marii Panny (St. Mary's Church). Świątynia powstała w tym samym czasie co miasto, a jej jednym z fundatorów był Sir William Marshall. Dziś jest to jeden jeden z największych i najbardziej imponujących gotyckich kościołów w całej Irlandii.

Statek Dunbrody

Odwiedzając New Ross warto także zobaczyć cumujący w miejscowym porcie słynny statek Dunbrody (Dunbrody Ship ). Jest to wspaniała pełnowymiarowa replika trójmasztowego żaglowca, który w czasie Wielkiego Głodu (1845-1850) przewoził wielu Irlandczyków do Ameryki. Replika wybudowana została w latach 1997-2001. Statek ma 53,7 metra długości i i 485 ton wyporności. Jedyną oryginalną rzeczą na statku jest dzwon okrętowy. Każdy ze zwiedzających jako wejściówkę otrzymuje bilet na rejs datowany na 18 marca 1849 roku.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Patronem i jednym z najważniejszych świętych Irlandii jest św. Patryk. Urodził się on w V wieku na terenach obecnej Walii i jako dziecko uprowadzony został przez irlandzkich piratów, po czym przewieziony został na Zieloną Wyspę. Wkrótce potem udało mu się uciec, ale ponownie powrócił na wyspę tym razem dobrowolnie, jako biskup, by szerzyć chrześcijaństwo. Nawracał miejscowych królów, walczył z druidami i na podstawie trójlistnej koniczynki tłumaczył dogmat św. Trójcy. Dzień św. Patryka obchodzony jest 17 marca.
Reklama
Polub nas