Budapeszt (Budapest)

Węgry     UNESCO
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Pest
Populacja: 1 698 106
Powierzchnia: 525 km²
GPS: N: 47°29'54.26", E: 19°2'26.73"
Budapeszt
Budapeszt - panorama

Budapeszt to stolica i zarazem największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju nad rzeką Dunaj. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu celtycka osada. Jakiś czas później została zdobyta i zajęta przez Rzymian, którzy założyli to jedną ze swoich zbrojnych kolonii zwaną Aquincum. Jej głównym zadaniem miała być kontrola przeprawy przez Dunaj. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się kolejno w ręce Hunów, Ostrogotów a później Longobardów. Ostatecznie na początku X wieku osiedlili się tu Węgrzy. W średniowieczu po obu stronach Dunaju funkcjonowały dwa niezależne miasta. Pełniąca funkcję stolicy Węgier znajdująca się na prawym brzegu rzeki Buda, oraz lewobrzeżny Peszt. Od 1242 roku Buda pełniła funkcję stolicy Węgier, a niespełna sto lat później stałą się oficjalną rezydencją królów. Swój pierwszy większy okres rozkwitu ośrodki te przeżywały na przełomie XIV i XV wieku. Były to czasy panowania Zygmunta Luksemburskiego (1368-1437) i Macieja Korwina (1443-1490). Wtedy to Buda oraz Peszt obok Wiednia, Pragi i Krakowa zaliczane były do największych ośrodków miejskich i handlowych Europy. W XVI wieku oba miasta wraz z większą częścią Węgier dostały się pod panowanie Tureckie. Spowodowało to znaczne spowolnienie ich rozwoju, które trwało aż do 1868 roku, kiedy to Buda została zdobyta przez wojska habsburskie. Pod panowaniem Austriaków Buda oraz Peszt przeżywały swój kolejny wielki rozkwit. W miastach powstało wówczas wiele nowych imponujących budowli, a w 1849 roku zostały one połączone pierwszym stałym kamiennym mostem zwanym obecnie Mostem Łańcuchowym lub Mostem Széchenyiego. W swym obecnym kształcie Budapeszt powstał w 1873 roku z trzech połączonych ze sobą jednostek administracyjnych; znajdującej się na prawym brzegu Dunaju królewskiej Budy, położonej na północy Óbudy oraz lewobrzeżnego Pesztu.

Zwiedzanie

Dziś Budapeszt to jedno z największych i najpiękniejszych miast Europy. Wielowiekowa historia pozostawała po sobie wiele niezwykle cennych, pięknych zabytkowych budowli. Jeną z największych i najbardziej rozpoznawalnych jest położony na lewym brzegu Dunaju (dzielnica Peszt) monumentalny budynek parlamentu. Gmach ten powstał w czasie gdy trzy niezależne miasta połączone zostały w latach 1885-1904 w jeden ośrodek administracyjny. Budowla reprezentuje styl neogotycki, a jego powierzchnia użytkowa wynosi około 17 tysięcy m2. Największymi salami parlamentu jest dawna Izba Niższa (dzisiejsze Zgromadzenie Narodowe) oraz dawna Izba Wyższa, zniesiona w węgierskim systemie politycznym w 1945 roku, a obecnie pełniąca funkcję reprezentacyjnej sali konferencyjnej. W budynku przechowywana jest największa relikwia narodu węgierskiego jaką jest korona świętego Stefana. Kolejnym ważnym zabytkiem dzielnicy Peszt jest monumentalna Bazylika św. Stefana (Szent István Bazilika). Od uroczystej konsekracji jaka miała miejsce w 1905 roku jest to największy kościół stolicy Węgier. Wnętrze bazyliki pomieścić może blisko 8,5 tysiąca wiernych. Przenosząc się na drugą stronę Dunaju do Budy na dzisiejszym Wzgórzu Zamkowym w Budzie znajdziemy okazały Zamek Królewski. Jego początki sięgają XIII wieku, kiedy to wzniesione zostały tu pierwsze umocnienia. Na przestrzeni wieków były one sukcesywnie powiększane i rozbudowywane. Swój obecny kształt zamek uzyskał w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce na przełomie XVIII i XIX wieku. Pozostałe ważne zabytki Budapesztu to m.in. zbudowany w latach 1839-1849 imponujący Most Łańcuchowy, gotycki kościół Macieja, Łaźnie Széchenyiego, Hotel New-York Palace, Wyspa Małgorzaty, Wielka Synagoga (największa synagoga w Europie i druga co do wielkości na świecie), kościół św. Mateusza oraz pozostałości po starożytnym mieście Aquincum.

Ciekawostki

  • Do 1941 roku w Budapeszcie obowiązywał ruch lewostronny;
  • Budapeszt był drugim miastem na świecie (po Londynie), w którym oddano do użytku kolej podziemną (metro). Miało to miejsce w 1896 roku.

Zdjęcia [146]
Budapeszt
Miasta Krecik· 10
Budapeszt
Miasta Krecik· 9
Budapeszt
Miasta Krecik· 10
Budapeszt
Miasta Krecik· 9
Budapeszt
Miasta Krecik· 7
Budapeszt
Miasta Krecik· 11
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1946 roku na Węgrzech przeprowadzona została największa denominacja pieniądza w historii finansowej świata. Wtedy to rekordowa hiperinflacja osiągnęła 41,9 tysięcy bilionów procent miesięcznie. W czasie zastępowania starej waluty (pengo) nowym forintem, najwyższy nominał pengo miał wartość 100 000 000 000 000 000 000 (sto trylionów).
Reklama
Polub nas