Kuldiga (Kuldīga)

Łotwa
Kraj: Łotwa
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraina: Kurlandia
Populacja: 13 335
Strona Internetowa: www.visit.kuldiga.lv
GPS: N: 56°58'33.28", E: 21°57'25.07"
Kuldiga
Kuldiga - panorama

Kuldiga (Kuldīga) to miasto w zachodniej części Łotwy, położone nad rzeką Windawą (Venta). Jego początki sięgają połowy XIII wieku, kiedy to założona została tu osada. Wkrótce potem rozpoczęto tu także budowę zamku. Korzystne położenie przy trasie ważnego wodnego szlaku handlowego spowodowało, że już w 1378 roku roku Kuldiga uzyskała prawa miejskie, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. Jeszcze w tym samym wieku miasto stało się członkiem Hanzy (związek miast handlowych Europy Północnej z czasów średniowiecza i początku ery nowożytnej) co zapoczątkowało okres dynamicznego rozwoju i prosperity. Swego czasu z miejscowego portu wyruszały statki nawet do kurlandzkich kolonii w Afryce. Na przełomie XVI i XVII wieku obok Mitawy (obecnie Jełgawa), Kuldiga stanowiła główny ośrodek handlowy Księstwa Kurlandii i Semigalii. Miejscowy wodospad na Windawie zawsze stanowił kluczowy element miasta. Zawsze uniemożliwiał on żeglugę w górę rzeki co powodowało, że Kuldiga stanowiła ostatni port dla łodzi i statków kursujących po rzecze. W 1615 roku zaś przyczynił się do tego, że miasto praktycznie w całości zniszczone zostało przez powódź. We 1659 roku miasto wraz z zamkiem zostały podbite i zajęte przez wojska Rzeczypospolitej. W granicach Polski Kuldiga pozostawała do 1795 roku, kiedy to stała się częścią Imperium Rosyjskiego.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Kuldidze zachowało się niezwykle urokliwe stare miasto z charakterystyczną XVII i XVIII wieczną drewnianą zabudową. Jest to unikatowy zespół budowli w skali całej Łotwy. Serce miasta stanowi ulica Baznīcas iela, która swój bieg rozpoczyna przy placu Ratuszowym (Ratslaukums). To właśnie stąd najlepiej rozpocząć zwiedzanie Kuldigy. Tutaj też znajduje się biuro informacji turystycznej, a także wiele restauracji i kawiarń. Przechadzając się deptakiem warto zwrócić uwagę na dom z nr 8, który stanowi unikalny przykład charakterystycznej konstrukcji szachulcowej, zwanej potocznie murem pruskim. W mieście znajduje się także kilka zabytkowych kościołów (m.in. katolicki kościół św. Trójcy, prawosławna cerkiew czy protestancki kościół św. Katarzyny) oraz usytuowane w miejscu dawnego zamku interesujące Muzeum Krajoznawcze. Placówka ta szczyci się bogatą kolekcją różnego rodzaju przedmiotów oraz artefaktów związanych z historią miasta oraz regionu. Obejrzeć można tu m.in. stare czarno-białe zdjęcia dokumentujące rozwój Kuldigi. Jedną z największych atrakcji Kuldigi są usytuowane na rzece Windawie słynne progi wodne z malowniczym wodospadem. Jest to najszersza tego typu kaskada w Europie, która rozciąga się na przestrzeni od 249 do blisko 270 merów (podczas wiosennych roztopów). Brzegi rzeki spina wybudowany w 1874 roku blisko 165 metrowy ceglany most. Jest to jedna z największych tego typu budowli rzecznych w Europie.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1202 roku w Rydze założony został przez biskupa Alberta von Buxhövdena w oparciu o regułę templariuszy niemiecki Zakon kawalerów mieczowych. Funkcjonował on do 1237 roku, kiedy to po klęsce poniesionej z Bałtami w bitwie pod Szawlami został rozwiązany. Jego bezpośrednią kontynuację stanowiła inflancka (tereny obecnej Łotwy i Estonii) gałąź zakonu krzyżackiego.
Polub nas