Murmańsk (Мурманск)

Rosja
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód murmański
GPS: N: 68°58'14.57", E: 33°4'22.99"
Murmańsk
Murmańsk - panorama

Murmańsk to miasto w północnej Rosji, położone nad Zatoką Kolską (Morze Barentsa), w pobliżu granicy z Norwegią i Finlandią, około 50 km od otwartego morza. Założone 4 października 1916 roku (wg obowiązującego wówczas w Cesarstwie Rosyjskim kalendarza juliańskiego był to 21 września) jako Romanow na Murmaniu (Романов-на-Мурмане). Nazwa nadana została na cześć rządzącej wówczas Rosją dynastii Romanowów. "Murmań" zaś stanowi rosyjską nazwę ziem położonych nad Morzem Barentsa (pierwotnie samych wybrzeży, następnie całego lądu, zwłaszcza Półwyspu Kolskiego), która powiązana jest etymologicznie z germańskim słowem Norman - człowiek północy, jakim w średniowieczu określano ludy zamieszkujące Skandynawię. Spośród niewielu ciekawych budowli i atrakcji jakie spotkać można w Murmańsku na uwagę zasługuje sobór św. Mikołaja (patrona marynarzy), Muzeum krajoznawcze, położone nad Jeziorem Siemionowskoim Oceanarium, Muzeum Historii Żeglugi Morskiej oraz usytuowane w najstarszym budynku miasta (z 1927 roku) Muzeum Sztuk Pięknych. Będąc w Murmańsku warto także wybrać się na znajdujące się tuż za miastem wzgórze z pomnikiem Żołnierza Armii Czerwonej skąd rozpościera się przepiękna panorama całego Murmańska oraz jego portów. Miasto posiada także niezamarzający przez cały rok port, rozlokowany w przeszło 50 kilometrowym fiordzie. Murmańsk to także największe miasto leżące na tej szerokości geograficznej, które zamieszkuje przeszło 300 tyś ludzi. Funkcjonują tu dwie szkoły wyższe oraz Polarny Instytut Naukowo-Badawczy. Duża część Obwodu Murmańskiego, w tym całe wybrzeże Morza Barentsa, to strefa zamknięta i obcokrajowcy muszą uzyskiwać specjalne zezwolenie, aby się tam udać

Ciekawostki

  • W pobliżu Murmańska w miejscowości Zapoliarnyj znajduje się najgłębszy na świecie odwiert sięgający 12 km w głąb ziemi.

Czy wiesz że?
Na terenie Rosji znajduje się kilkanaście tajnych miast. Nie ma ich na mapach, nie wiodą do nich oznakowane drogi, a obcokrajowcy nie mogą się do nich zbliżać.
Reklama
Polub nas