Lavertezzo

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kanton: Ticino
GPS: N: 46°15'35.87", E: 8°50'9.11"
Lavertezzo
Lavertezzo - panorama

Lavertezzo to niewielkie miasteczko w południowej Szwajcarii, położone w dolinie rzeki Verzasca, na wysokości 536 metrów n.p.m. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIV wieku, kiedy to założona została tu osada. Przez stulecia jej mieszkańcy utrzymywali się z hodowli i wypasu była w okolicznych dolinach. Obecnie Lavertezzo uznawane jest za jedno z najbardziej malowniczych miasteczek kantonu Ticino. Zdjęcia wioski z kanionem rzeki Verzasca nad którą góruje kamienny most Ponte dei Salti bardzo często zdobią foldery reklamujące Szwajcarię. Przeprawa ta bardzo często przez miejscowych nazywana jest "Rzymskim Mostem". Niestety nie jest to zbyt trafne określenie, bowiem most zbudowano dopiero w XVII wieku, czyli kilkanaście stuleci po tym kiedy tereny te zajmowane były przez Rzymian. Przypuszcza się jednak, że powstał on w miejscu zniszczonej w okresie średniowiecza starożytnej przeprawy. Most składa się z dwóch eleganckich łukowatych przęseł, a dodatkowego uroku nadają mu okoliczne skały oraz przepływająca pod nim rwąca rzeka Verzasca. Innym ciekawym zabytkiem Lavertezzo jest XVIII wieczny kościół parafialny (Chiesa di Santa Maria degli Angeli). Jest to jedyna barokowa świątynia jaką spotkać można w okolicy. Tereny wokół miasteczka zarówno wiosną jak i latem cieszą się bardzo dużą popularnością wśród turystów. Krystalicznie czysta woda oraz wyrzeźbione przez nurt rzeki naturalne baseny zachęcają w gorące dni do kąpieli.

Ciekawostki

  • Przepływająca przez miasteczko rzeka Verzasca swoją nazwę zawdzięcza przepięknemu odcieniowi wody - jest to połączenie słów verde (zielony) i acqua (woda).

Zdjęcia [6]
Lavertezzo
Miasta Snowman· 400
Lavertezzo
Miasta Snowman· 438
Lavertezzo
Miasta Snowman· 390
Lavertezzo
Miasta Snowman· 404
Lavertezzo
Miasta Snowman· 388
Lavertezzo
Miasta Snowman· 407
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W samym sercu Szwajcarii w Alpach Berneńskich na szczycie góry Faulhorn (2681 metrów n.p.m.) znajduje się najstarszy górski hotel na świecie (Berghotel). Wybudowany został w 1830 roku co jak na tamte czasy było nie lada wyzwaniem. Na Faulhorn prowadzi kilka wytycznych szlaków turystycznych. Ze szczytu rozpościera się przepiękna panorama okolicy, aż po niemiecki Schwarzwald i francuskie Wogezy.
Reklama
Polub nas