Skała Afrodyty (Petra tou Romiou)

Cypr
Kraj: Cypr
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Dystrynkt: Pafos
GPS: N: 34°39'50.60", E: 32°37'37.44"
Skała Afrodyty
Skała Afrodyty - panorama

Petra Tou Romiou czy Rock of the Roman (Skała Rzymianina) lub jak kto woli - Skała Afrodyty to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Cypru. Znajduje się ona w zachodniej części wyspy około około 20 km na wschód od miejscowości Pafos. Warto dodać, że w czasach rzymskich i hellenistycznych miasto było stolicą Cypru. Zgodnie z greckimi mitami, właśnie w tym miejscu miała wyłonić się z morskiej piany bogini piękna i urodzaju - Afrodyta. Ponoć kiedy zeszła na ląd, wszędzie, gdzie dotknęła ziemi swoimi delikatnymi stopami wyrastały piękne kwiaty. To właśnie ze względu na Afrodytę Cypr bardzo często nazywany bywa Wyspą Miłości. W pobliżu skały znajduje się także grota, w której rzekomo mityczna piękność miała zażywać kąpieli. Natomiast w miejscowości Kouklia obejrzeć można poświęcone jej sanktuarium. Wszystkie te miejsca znajdują się na tzw. Szlaku Afrodyty. Zgodnie z inną legendą, skała pojawiła się tam dzięki pewnemu walecznemu wojownikowi - Digenisowi Akritasowi, który wściekły na atakujących wyspę Saracenów cisnął w nich skałą, niszcząc przy tym ich statki. Jak podają inne źródła, chodziło raczej o piratów. Opowieść ta pochodzi już późniejszych czasów, kiedy wyspa wchodziła w skład Cesarstwa Bizantyjskiego. Skała stała się również natchnieniem dla artystów. "Ptak Wenus" Botticelliego to jedno z takich dzieł. Jak głoszą legendy, opłynięcie Skały Afrodyty przy blasku księżyca z towarzyszką lub towarzyszem życia zapewnia przybyszowi wieczną młodość i miłość, tak więc warto się tam wybrać, choćby z tego powodu.

Afrodyta

W mitologii greckiej Afrodyta była boginią miłości, piękna i płodności. Narodziła się z piany morskiej u wybrzeży Cypru. Była żoną Hefajstosa, ale nie przywiązywała zbyt wielkiej wagi do wierności małżeńskiej. Jednym z jej licznych kochanków był Adonis. Kąpiel w morzu przywracała jej dziewictwo i młodość. Atrybutami Afrodyty są m.in. rydwan zaprzężony w gołębie, róża oraz mirt. Bogini czczona była głównie przez kobiety, które widziały w niej patronkę małżeństwa. Z uwagi na swój związek z była czczona także przez żeglarzy i w miastach portowych. Rzymską odpowiedniczką Afrodyty jest bogini Wenus (Wenera).

Zdjęcia [13]
Skała Afrodyty
Ciekawe miejsca Ewa Brujita· 2216
Skała Afrodyty
Ciekawe miejsca Ewa Brujita· 1950
Skała Afrodyty
Ciekawe miejsca Ewa Brujita· 2048
Skała Afrodyty
Ciekawe miejsca Ewa Brujita· 1937
Skała Afrodyty
Ciekawe miejsca Ewa Brujita· 2050
Skała Afrodyty
Ciekawe miejsca Ewa Brujita· 2139
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 36 roku p.n.e. Cypr zostały podarowany w prezencie dla słynnej egipskiej królowej Kleopatry od zakochanego w niej Marka Antoniusza. Niewiele też brakowało, aby wyspa dostała się we władanie polskiej królewny. W XV wieku szansę objęcia cypryjskiego tronu miała córka Jagiełły - Jadwiga. O jej rękę bowiem starał się królujący na Cyprze - Joannis Luzyniański. Niestety, poseł z darami od niego przyjechał zbyt późno, ponieważ Jadwiga zmarła na gruźlicę (choć zdaniem niektórych została otruta).
Reklama
Polub nas