Pafos

Cypr     UNESCO
Kraj: Cypr
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Dystrynkt: Pafos
Strona Internetowa: pafos.org.cy
GPS: N: 34°46'0.00", E: 32°25'0.00"
Pafos
Pafos - panorama

Pafos to zabytkowe miasto w południowo-zachodniej części Cypru, położone nad brzegiem Morza Śródziemnego. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowały się tu dwie osady Stare Pafos (Pafos Palaia) i Nowe Pafos (Pafos Nea). Według mitologi greckiej to właśnie w pobliżu Pafos narodziła się z morskiej piany bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności - Afrodyta. Wydarzenie to spowodowało że miasto cieszyło się wielką sławą w całym ówczesnym antycznym świecie. Swój największy okres rozkwitu Pafos przezywało w epoce hellenistycznej (okres od 323 roku p.n.e. do 30 roku p.n.e.). Wtedy to podniesione zostało do rangi stolicy wyspy. Kres świetności miasta rozpoczął się wraz z rządami Rzymu. W czasach bizantyjskich w wyniku coraz częstszych najazdów od strony morza Pafos zostało przeniesione na 60 metrowe wzgórze. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Bizancjum, a później przejęli je Wenecjanie. W XIII wieku w Pafos wybudowane zostały dwa zamki, które zostały zniszczone w czasie inwazji tureckiej jaka miała miejsce w 1570 roku. W późniejszym czasie Turcy odbudowali jedną z twierdz i przekształcili ją w więzienie. W tym czasie Pafos stanowiło już mało znaczący port pozostający w cieniu Larnaki, Kireniy i Famagusty. Rolę głównego ośrodka administracyjnego wyspy przejęła zaś Nikozja.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Pafos jest usytuowany na terenie portu bizantyjski zamek oraz ruiny antycznego miasta. Niestety dziś w miejscu dawnego akropolu stoi latarnia morska. Mimo to dopatrzeć się tu możemy pozostałości odeonu i asklepionu. Ponadto znajdują się tu dwie dawne wille rzymskie z pięknymi mozaikami przedstawiającymi sceny z mitologii. Jedna z nich odkryta została przypadkiem w czasie II wojny światowej przez żołnierzy kopiących schron przeciwlotniczy. Odwiedzając Pafos warto także wybrać się do znajdujących się na obrzeżach miasta starożytnych nekropolii królewskich. Cały kompleks składa się z wykutych na przełomie IV wieku p.n.e. i III wieku n.e. w litej skale około stu podziemnych grobowców. W 1980 roku liczne zabytkowe budowle w Pafos zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • W starożytności Pafos zostało dwukrotnie zburzone przez trzęsienie ziemi. Miejsce to nadal narażone jest na wstrząsy i w 1996 roku wystąpił wstrząs o sile 6,1 w skali Richtera, który spowodował obsunięcia ziemi i części zabudowy.

Zdjęcia [51]
Pafos
Miasta pligaj· 1709
Pafos
Miasta pligaj· 1625
Pafos
Miasta pligaj· 1734
Pafos
Miasta pligaj· 1879
Pafos
Miasta pligaj· 1696
Pafos
Miasta pligaj· 1697
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na Cyprze wszystkie nowe kościoły budowane są według stylu bizantyjskiego. Dlatego nawet budowle mające zaledwie po 30 czy 40 lat wyglądają jak zabytki sprzed kilku stuleci.
Reklama
Polub nas