Nikozja

Cypr
Kraj: Cypr
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Dystrynkt: Nikozja
GPS: N: 35°9'55.91", E: 33°21'56.96"
Nikozja
Nikozja - panorama

Nikozja stolica Cypru i zarazem jego największe miasto, położone w środkowej części wyspy (nizina Mesaoria) nad rzeką Pedias (Kalindere). Jego początki sięgają z VII wieku p.n.e. kiedy to znajdowała się tu osada zwana Ledra. W późniejszym czasie miasto dostało się pod panowanie Rzymian, a po upadku Cesarstwa zostało przejęte przez Bizancjum. W XII wieku Nikozję zajęli krzyżowcy, a od 1489 roku panowali tu Wenecjanie. To właśnie za ich rządów wzniesione zostały otaczające miasto potężne mury obronne. Położenie z dala od wybrzeża pozwoliło uniknąć miastu wielu spustoszeń, jakich w miastach na wybrzeżu dokonywali arabscy najeźdźcy. Po podziale wyspy na część Grecką i Turecką jaki miał miejsce w latach siedemdziesiątych XX wieku przez środek miasta przebiega Zielona Linia (granica) wzdłuż której wybudowany został mur. Po upadku Muru Berlińskiego Nikozja pozostaje jedyną stolicą na świecie, która podzielona jest na dwie części. Większość zabytków Nikozji usytuowana jest w obrębie dawnych murów weneckich. Najważniejsze zabytki części południowej to m in. wzniesiona w 1662 roku katedra św Jana Teologa (Agios Ioannis), stanowiąca pozostałość po weneckich murach obronnych Brama Famagusta, stary i nowy pałac arcybiskupi, XVII wieczny Meczet Arabahmeta, wsparty jońskimi kolumnami budynek Ratusza, Meczet Omara (dawny kościół Augustianów), trójnawowy wzniesiony w 1965 roku Kościół Tripiotis oraz Dom Hadżigeorgakisa Kornesiona (obecnie siedziba niewielkiego Muzeum Etnologicznego). W części północnej zaś warto zobaczyć Wielki Zajazd Buyuk Ham (dawny karawanseraj), Meczet Selima (dawna Katedra Mądrości Bożej), XV wieczne Lapidarium, Meczet Haydarpasa, Bramę Kyreńską oraz szczycącą się bogatym zbiorem manuskryptów Bibliotekę Sułtana Mahmuta II.

Uwaga: Nie należy robić zdjęć w pobliżu dzielącej miasto Zielonej Linii, która strzeżona jest przez wojska ONZ i Tureckie.

Zdjęcia [11]
Nikozja
Miasta Ewa Brujita· 1370
Nikozja
Miasta Ewa Brujita· 1348
Nikozja
Miasta Ewa Brujita· 1463
Nikozja
Miasta Ewa Brujita· 1337
Nikozja
Miasta pligaj· 1897
Nikozja
Miasta pligaj· 1623
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 36 roku p.n.e. Cypr zostały podarowany w prezencie dla słynnej egipskiej królowej Kleopatry od zakochanego w niej Marka Antoniusza. Niewiele też brakowało, aby wyspa dostała się we władanie polskiej królewny. W XV wieku szansę objęcia cypryjskiego tronu miała córka Jagiełły - Jadwiga. O jej rękę bowiem starał się królujący na Cyprze - Joannis Luzyniański. Niestety, poseł z darami od niego przyjechał zbyt późno, ponieważ Jadwiga zmarła na gruźlicę (choć zdaniem niektórych została otruta).
Reklama
Polub nas