Przełęcz Furka (Furkapass)

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Kanton: Uri
GPS: N: 46°34'22.00", E: 8°25'0.00"
Przełęcz Furka - panorama

Przełęcz Furka (Furkapass, 2431 metrów n.p.m.) znajduje się w Alpach Szwajcarskich około 100 km na południe od Lucerny (Luzern). Z Furką sąsiadują dwie inne przełęcze - Grimsel i Nufenen. Opisywany region jest prawdziwym rajem dla miłośników wspinaczek. Bazą wypadową dla większości wypraw jest malowniczo położona miejscowość Andermatt. Należy brać pod uwagę, że wysokość, granitowe skały o różnych stopniach trudności nie są przeznaczone dla każdego miłośnika turystyki. Posiadając odpowiednie środki ma pewno jednak nikt nie będzie się nudził, zabytkowe miasteczko obfituje bowiem w szereg różnych atrakcji, od tych związanych ze wspinaczką po rozkosze podniebienia. Tuż za Andermatt rozpoczyna się niesamowita trasa, którą na wszelki wypadek mniej wytrzymali kierowcy mogą ominąć korzystając z dwóch tuneli - Furka-Scheiteltunnel (2160 metry n.p.m., rok powstania 1926) lub Furka-Basistunnel (1369 metrów n.p.m., rok powstania 1982). Droga samochodowa przez przełęcz obfituje w atrakcje, jest wąska, bez barier zabezpieczających, liczne przepaście mogą przyprawiać o palpitacje serca, wrażenia jednak niesamowite. Osoby o słabszych nerwach mogą wybrać podróż kolejką, która przewodzi również samochody. Jak tylko miniemy miasteczko Fiesch (2431 m n.p.m.) przed nami rozpościera się przepiękny widok na Berneński Oberland i główny cel naszej podróży - przełęcz Furka. Po dodarciu do lodowca Rhone, warto poświęcić trochę czasu na Kryształową Grotę.

Ciekawostki

  • Na przełęczy wieje momentami bardzo silny wiatr, a temperatura jest bardzo zmienna i może szybko spaść;
  • Furka przejezdna jest jedynie przez 3-4 miesiące w roku, jest spoiwem łączącym wschód i zachód Szwajcarii, łączy doliny Rodanu i Reuss. Jestem również miejscem, gdzie rozpoczyna swój bieg rzeka Rodan. Lodowiec jest źródłem rzeki na wysokości 1753 m n.p.m.;
  • Na przełęczy kręcono niektóre sceny do filmu z Jamesem Bondem "Goldfinger".

Zdjęcia [15]
Przełęcz Furka
Góry Flakfizer· 155
Przełęcz Furka
Góry Flakfizer· 151
Przełęcz Furka
Góry Flakfizer· 155
Przełęcz Furka
Góry Flakfizer· 140
Przełęcz Furka
Góry Flakfizer· 150
Przełęcz Furka
Góry Flakfizer· 149
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Szwajcaria ma aż cztery oficjalne języki urzędowe (niemiecki, francuski, włoski i retoromańśki). Najpowszechniejszym jest niemiecki z jego licznymi dialektami, którego używa blisko 65% obywateli kraju. Dialektów tych jest tak dużo, że nawet sami Szwajcarzy mają niekiedy duże problemy ze zrozumieniem rodaków z innego kantonu.
Reklama
Polub nas