Sigulda

Łotwa
Kraj: Łotwa
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraina: Liwonia
Populacja: 10 603
Powierzchnia: 18 km²
GPS: N: 57°9'18.59", E: 24°51'28.83"
Sigulda
Sigulda - panorama

Sigulda to miasto na Łotwie (Liwonia), położone w dolinie rzeki Gauja na południowo-zachodnim krańcu niezwykle malowniczego Parku Narodowego Gauja. Jego początki sięgają XI wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka liwońska drewniana osada warowna. Jakiś czas później została ona zajęta przez Zakon Kawalerów Mieczowych, którego członkowie na lewym brzegu rzeki wznieśli jeden ze swoich zamków obronnych i nadali mi nazwę Siegewald (Las zwycięstwa) od której wywodzi się obecna nazwa miasta. Głównym zadaniem nowej warowni miała być kontrola żeglugi na rzece Gauji. W tym samym czasie w mieście rozpoczęta została także budowa pierwszego kościoła. Pod koniec XVI wieku w czasie wojny inflanckiej miasto wraz z zamkiem zostały zdobyte i zajęte przez polską armię. Kolejny burzliwy okres w dziejach miasta miał miejsce na początku XVIII wieku, w okresie wojen północnych (1700-1721). Wtedy to Sigulda wraz z zamkiem została najechana i doszczętnie zniszczona przez Szwedów. Po tym wydarzeniu miejscowa warownia została ostatecznie opuszczona i w stanie ruiny pozostaje czasów obecnych. W 1881 roku w pobliżu starej twierdzy wzniesiony został nowy zamek. Obecnie pełni on funkcję miejscowego ratusza. Na jego wierzy znajduje się taras widokowy z którego rozpościera się przepiękna panorama miasta. Najnowszą atrakcją Siguldy jest, kolejka linowa, której trasa prowadzi na wysokości 40 metrów w poprzek doliny rzeki Gauji.

Okolica

Sigulda stanowi idealny punkt wypadowy do zwiedzania Parku Narodowego Gauja. Na jego obszarze spotkać można kilka średniowiecznych zamków (Cesis, Turaida), wiele starych ziemskich rezydencji magnackich czy pałacyków szlacheckich oraz liczne malownicze zakątki. W okresie zimowym na okolicznych wzgórzach otaczających Siguldę funkcjonuje wiele ośrodków narciarskich. W styczniu organizowane są tu m in. międzynarodowe zawody bobslejowe.

Zdjęcia [29]
Sigulda
Miasta Jarko· 2171
Sigulda
Miasta Jarko· 1990
Sigulda
Miasta Jarko· 2101
Sigulda
Miasta Jarko· 1936
Sigulda
Miasta Jarko· 1984
Sigulda
Miasta Jarko· 1957
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1202 roku w Rydze założony został przez biskupa Alberta von Buxhövdena w oparciu o regułę templariuszy niemiecki Zakon kawalerów mieczowych. Funkcjonował on do 1237 roku, kiedy to po klęsce poniesionej z Bałtami w bitwie pod Szawlami został rozwiązany. Jego bezpośrednią kontynuację stanowiła inflancka (tereny obecnej Łotwy i Estonii) gałąź zakonu krzyżackiego.
Reklama
Polub nas