Sigulda

Łotwa
Kraj: Łotwa
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraina: Liwonia
Populacja: 10 603
Powierzchnia: 18 km²
GPS: N: 57°9'18.59", E: 24°51'28.83"
Sigulda
Sigulda - panorama

Sigulda to miasto na Łotwie (Liwonia), położone w dolinie rzeki Gauja na południowo-zachodnim krańcu niezwykle malowniczego Parku Narodowego Gauja. Jego początki sięgają XI wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka liwońska drewniana osada warowna. Jakiś czas później została ona zajęta przez Zakon Kawalerów Mieczowych, którego członkowie na lewym brzegu rzeki wznieśli jeden ze swoich zamków obronnych i nadali mi nazwę Siegewald (Las zwycięstwa) od której wywodzi się obecna nazwa miasta. Głównym zadaniem nowej warowni miała być kontrola żeglugi na rzece Gauji. W tym samym czasie w mieście rozpoczęta została także budowa pierwszego kościoła. Pod koniec XVI wieku w czasie wojny inflanckiej miasto wraz z zamkiem zostały zdobyte i zajęte przez polską armię. Kolejny burzliwy okres w dziejach miasta miał miejsce na początku XVIII wieku, w okresie wojen północnych (1700-1721). Wtedy to Sigulda wraz z zamkiem została najechana i doszczętnie zniszczona przez Szwedów. Po tym wydarzeniu miejscowa warownia została ostatecznie opuszczona i w stanie ruiny pozostaje czasów obecnych. W 1881 roku w pobliżu starej twierdzy wzniesiony został nowy zamek. Obecnie pełni on funkcję miejscowego ratusza. Na jego wierzy znajduje się taras widokowy z którego rozpościera się przepiękna panorama miasta. Najnowszą atrakcją Siguldy jest, kolejka linowa, której trasa prowadzi na wysokości 40 metrów w poprzek doliny rzeki Gauji.

Okolica

Sigulda stanowi idealny punkt wypadowy do zwiedzania Parku Narodowego Gauja. Na jego obszarze spotkać można kilka średniowiecznych zamków (Cesis, Turaida), wiele starych ziemskich rezydencji magnackich czy pałacyków szlacheckich oraz liczne malownicze zakątki. W okresie zimowym na okolicznych wzgórzach otaczających Siguldę funkcjonuje wiele ośrodków narciarskich. W styczniu organizowane są tu m in. międzynarodowe zawody bobslejowe.

Zdjęcia [29]
Sigulda
Miasta Jarko· 1926
Sigulda
Miasta Jarko· 1734
Sigulda
Miasta Jarko· 1837
Sigulda
Miasta Jarko· 1674
Sigulda
Miasta Jarko· 1723
Sigulda
Miasta Jarko· 1715
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Mniejszość rosyjska na Łotwie stanowi przeszło 25% całej populacji kraju. Większość z Rosjan przesiedlona została na tereny Łotwy po II wojnie światowej, kiedy to kraj ten stał się jedną z republik ZSRR. Z prawie 650 tysięcy Rosjan żyjących na Łotwie, zaledwie ponad połowa uzyskała obywatelstwo łotewskie i prawa wyborcze, pozostali mają de facto status bezpaństwowca i w życiu codziennym posługują się paszportem bezpaństwowca.
Reklama
Polub nas