Ryga (Rīga)

Łotwa     UNESCO
Kraj: Łotwa
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraina: Liwonia
Populacja: 723 931
Powierzchnia: 307 km²
GPS: N: 56°56'51.18", E: 24°6'34.03"
Ryga
Ryga - panorama

Ryga to stolica i zarazem największe miasto Łotwy, położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Oficjalnie miasto założone w 1201 roku przez biskupa Alberta von Buxhövden. Powstało ono w miejscu starej osady rybackiej należącej do plemienia Liwów. W średniowieczu Ryga była jednym z ważniejszych portów bałtyckich, a w późniejszym czasie także członkiem Hanzy, związku miast handlowych Europy Północnej z czasów średniowiecza i początku ery nowożytnej. Wtedy też miasto przeżywało swój pierwszy okres świetności. Przez wiele stuleci Ryga pozostawała pod wpływami niemieckimi i szwedzkimi, co spowodowało, że po dziś dzień możemy spotkać wiele naleciałości oraz wpływów w kulturze czy architekturze. W 1561 na mocy paktu wileńskiego Ryga wraz z Inflantami na blisko 60 lat stała się częścią I Rzeczypospolitej. Po wojnach szwedzkich miasto ponownie powróciło pod panowanie Szwedzkie, a w 1721 roku zostało włączone do Rosji. Od 1991 roku miasto stanowi stolicę niepodległego państwa łotewskiego.

Ryga - Plan

Zwiedzanie

Serce rygi stanowi niezwykle malownicze i pełne zabytków stare miasto. Jego centralnym punktem jest plac ratuszowy (Rātslaukums) przy którym stoi pomnika rycerza Rolanda (jeden z patronów miasta), odbudowany po zniszczeniach wojennych ratusz miejski oraz XIV wieczny Budynek Bractwa Czarnogłowych (dawny Dwór Artusa). To właśnie tutaj w 1921 roku podpisany został słynny traktat ryski, który zakończył wojnę polsko-bolszewicką (1919-1920). W bezpośrednim sąsiedztwie placu znajduje się kolejny cenny zabytek Rygi którym jest monumentalny gotycki kościół św. Piotra (Svētā Pētera baznīca). Jego początki sięgają przełomu XII i XIII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza świątynia. W kolejnych wiekach była ona sukcesywnie powiększana i rozbudowana. Na przełomie XVII i XVIII wieku wieża kościelna pozostawała największą tego tupu budowlą w Europie. Światynia została zniszczona przez Niemców w 1941 roku wraz z większością wyposażenia. Obecną 122-metrową kopię więzy zamontowano dopiero w 1973 roku. Pozostałe ważne zabytki Rygi to m.in. usytuowany nad brzegiem Dźwiny XIV wieczny zamek rycerzy zakonu kawalerów mieczowych (obecnie siedziba prezydenta Łotwy), gotycka katedra św. Jakuba, XIII wieczna katedra protestancka (Rīgas Doms), wybudowana z czerwonej cegły w 1330 roku Baszta Prochowa (jedna z najstarszych budowli w mieście), Sobór Narodzenia Pańskiego, kompleks trzech średniowiecznych domów mieszkalnych przy ulicy Mazã Pils (odpowiednik Trzech Sióstr w Tallinnie), Pomnik Wolności oraz zbudowany w 1909 roku Dom Kotów. Ryga położona jest na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. W mieście znajduje się także także jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej. Łotewscy architekci z przełomu XIX i XX wieku podchwycili ten wyszukany styl, nazywany przez nich z niemiecka jugendstil. Wiele pięknych liczących po 100 lat secesyjnych budynków spotkać można po drogiej stronie starego miasta (za Pomnikiem Wolności). W 1997 oku zabytkowe stare miasto z zachowanym średniowiecznym układem ulic w Rydze zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • Każdego roku z okazji obchodów niepodległości w dniach od 15 do 18 listopada w mieście organizowany jest Festiwal Światła;
  • Najwyższą budowlą miasta jest Ryska wieża radiowo-telewizyjna, która ma 368,5 metrów wysokości;
  • W Rydze na na rzecznej wyspie Zaķusala na Dźwinie znajduje się wysoka na 368 metrów wieża radiowo-telewizyjna (Rīgas radio un televīzijas tornis). Jest to trzecia co do wysokości wieża w Europie i najwyższa w Unii Europejskiej. Budowla ta wzorowana była na słynnej paryskiej Wieży Eiffla;
  • Ryga jest jedynym miastem w Europie, w którym znajduje się pięć różnych wyznaniowo kościołów;
  • Blisko 40% mieszkańców Rygi stanowią Rosjanie.

Zdjęcia [56]
Ryga
Miasta Przemol· 937
Ryga
Miasta Przemol· 859
Ryga
Miasta Przemol· 852
Ryga
Miasta Przemol· 849
Ryga
Miasta Przemol· 815
Ryga
Miasta Przemol· 796
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1202 roku w Rydze założony został przez biskupa Alberta von Buxhövdena w oparciu o regułę templariuszy niemiecki Zakon kawalerów mieczowych. Funkcjonował on do 1237 roku, kiedy to po klęsce poniesionej z Bałtami w bitwie pod Szawlami został rozwiązany. Jego bezpośrednią kontynuację stanowiła inflancka (tereny obecnej Łotwy i Estonii) gałąź zakonu krzyżackiego.
Reklama
Polub nas