Perge - panorama

Perge to pozostałości starożytnego miasta, które znajdują się na terenie dzisiejszej Turcji. Ruiny usytuowane są w południowo-zachodniej części kraju około 13 km od Antalyi. Niestety niewiele wiadomo, kiedy miasto powstało i która dynastia nim rządziła. Zakłada się, że jego początki sięgają XIII wiek p.n.e., a założycielami byli greccy uciekinierzy z Troi - Mopsos i Kalhas. Pierwsze historyczne wzmianki o Perge pojawiły się w zapiskach pisarza Skylaksa, który opisał tajemnicze i bogate miasto nad brzegiem rzeki Kaistros (dzisiaj Aksu). Choć Perge znajduje się aż 12 km od morza to jednak dzięki rzece mieszkańcy korzystali również jego z dobrodziejstw. Przez bardzo długi okres czasu miasto pozostawało pod wpływem potężnej Persji. Dynastia Seleucydów zapewniała mu nie tylko szybki rozwój, ale również budowę potężnych fortyfikacji. W wyniku wojen Aleksandra Macedońskiego z Persami Perge dostało się pod jurysdykcję grecką. Poddało się wówczas wielkiemu Macedończykowi bez walki, co zresztą dobrze świadczyło o roztropności ówczesnych jego włodarzy. Po śmierci Aleksandra miasto stało się samodzielne. Kolejne wieki przyniosły wzrost potęgi Rzymu, który w 129 p.n.e. przejął kontrolę nad Perge. Wtedy też miasto przeżywało okres niezwykłego rozwoju oraz prosperity. W tym czasie powstał tu m in. port. Perge uznawane było za najpiękniejsze miasto azjatyckich posiadłości Rzymu. W 48 roku n.e. w Perge przebywał św. Paweł, który założył tu pierwszą gminę chrześcijańską. Nowa religia nie znalazła jednak wielu wyznawców, ponieważ silnie rozwinięty był tutaj kult Artemidy (sanktuarium Pergaia). Kres świetności miasta nastąpił w VIII kiedy to zostało najechane i zniszczone przez Arabów. Całości zniszczenia dopełniły zaś liczne trzęsienia ziemi.

Zwiedzanie

Dzisiejsze ruiny przypominają o dawnej świetności miasta i pochodzą przede wszystkim z czasów rzymskich. Wyjątek stanowi jedynie grecka brama z III w. p.n.e.. Zwiedzający obejrzeć mogą tu m in. ruiny potężnego stadionu na 24 tys. widzów, teatr dla 15 tys widzów, gminazjon, łaźnie, fragmenty ulic z charakterystycznymi kolumnami, domy, bramy, kolumnowy portyk agory, nimfajon oraz pozostałości bizantyjskiej bazyliki św. Pawła.

Ciekawostki

  • Perge jest rodzinnym miastem słynnego greckiego matematyka i astronoma Apolloniosa. Wprowadził on do nauki takie pojęcia matematyczne jak m in. elipsa, hiperbola czy parabola.

access_time Godziny otwarcia
- od maja do października w godz. 8:00-19:00
- od listopada do kwietnia w godz. 8:00-17:00
mail

Multimedia