Perge

Turcja
Kraj: Turcja
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Prowincja: Antalya
GPS: N: 36°57'35.66", E: 30°51'14.04"
Perge - panorama

Perge to pozostałości starożytnego miasta, które znajdują się na terenie dzisiejszej Turcji. Ruiny usytuowane są w południowo-zachodniej części kraju około 13 km od Antalyi. Niestety niewiele wiadomo, kiedy miasto powstało i która dynastia nim rządziła. Zakłada się, że jego początki sięgają XIII wiek p.n.e., a założycielami byli greccy uciekinierzy z Troi - Mopsos i Kalhas. Pierwsze historyczne wzmianki o Perge pojawiły się w zapiskach pisarza Skylaksa, który opisał tajemnicze i bogate miasto nad brzegiem rzeki Kaistros (dzisiaj Aksu). Choć Perge znajduje się aż 12 km od morza to jednak dzięki rzece mieszkańcy korzystali również jego z dobrodziejstw. Przez bardzo długi okres czasu miasto pozostawało pod wpływem potężnej Persji. Dynastia Seleucydów zapewniała mu nie tylko szybki rozwój, ale również budowę potężnych fortyfikacji. W wyniku wojen Aleksandra Macedońskiego z Persami Perge dostało się pod jurysdykcję grecką. Poddało się wówczas wielkiemu Macedończykowi bez walki, co zresztą dobrze świadczyło o roztropności ówczesnych jego włodarzy. Po śmierci Aleksandra miasto stało się samodzielne. Kolejne wieki przyniosły wzrost potęgi Rzymu, który w 129 p.n.e. przejął kontrolę nad Perge. Wtedy też miasto przeżywało okres niezwykłego rozwoju oraz prosperity. W tym czasie powstał tu m in. port. Perge uznawane było za najpiękniejsze miasto azjatyckich posiadłości Rzymu. W 48 roku n.e. w Perge przebywał św. Paweł, który założył tu pierwszą gminę chrześcijańską. Nowa religia nie znalazła jednak wielu wyznawców, ponieważ silnie rozwinięty był tutaj kult Artemidy (sanktuarium Pergaia). Kres świetności miasta nastąpił w VIII kiedy to zostało najechane i zniszczone przez Arabów. Całości zniszczenia dopełniły zaś liczne trzęsienia ziemi.

Zwiedzanie

Dzisiejsze ruiny przypominają o dawnej świetności miasta i pochodzą przede wszystkim z czasów rzymskich. Wyjątek stanowi jedynie grecka brama z III w. p.n.e.. Zwiedzający obejrzeć mogą tu m in. ruiny potężnego stadionu na 24 tys. widzów, teatr dla 15 tys widzów, gminazjon, łaźnie, fragmenty ulic z charakterystycznymi kolumnami, domy, bramy, kolumnowy portyk agory, nimfajon oraz pozostałości bizantyjskiej bazyliki św. Pawła.

Ciekawostki

  • Perge jest rodzinnym miastem słynnego greckiego matematyka i astronoma Apolloniosa. Wprowadził on do nauki takie pojęcia matematyczne jak m in. elipsa, hiperbola czy parabola.

Godziny otwarcia
- od maja do października w godz. 8:00-19:00
- od listopada do kwietnia w godz. 8:00-17:00
Zdjęcia [6]
Perge
Stanowiska archeologiczne Antresolka· 656
Perge
Stanowiska archeologiczne Antresolka· 694
Perge
Stanowiska archeologiczne Antresolka· 722
Perge
Stanowiska archeologiczne Antresolka· 646
Perge
Stanowiska archeologiczne Antresolka· 709
Perge
Stanowiska archeologiczne Antresolka· 651
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Janczarzy to siejące niegdyś postrach w Europie elitarne oddziały piechoty tureckiej stanowiące trzon wojsk Imperium Osmańskiego. Praktykę wcielania najlepszych synów do wojska zapoczątkował w XIV wieku sułtan Murad I. W późniejszym czasie rekrutacja odbywała się na zasadzie branki. Wysłannicy sułtana wyruszali na bałkańskie wsie i miasteczka gdzie uprowadzano młodocianych chrześcijańskich chłopców. Po nauczeniu ich jeżyka i nawróceniu na Islam określano im miejsce w formacji Janczarów. Cechowali się oni absolutną lojalnością i ślepym posłuszeństwem wobec sułtana.
Reklama
Polub nas