Wilno (Vilnius)

Litwa     UNESCO
Kraj: Litwa
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Wileński
Populacja: 546 733
Powierzchnia: 401 km²
GPS: N: 54°41'9.47", E: 25°17'10.29"
Wilno
Wilno - panorama

Wilno to stolica i zarazem największe miasto Litwy, położone nad rzeką Wilią. Pierwsze pisemne wzmianki o mieście pochodzą z 1323 roku, kiedy to wielki książę litewski Giedymin przeniósł swoją siedzibę książęcą z Trok do Wilna. Jednak badania archeologiczne wykazują, że prawdopodobnie już w V wieku n.e. na górze zamkowej znajdowała się osada rybacka plemienia Bałtów. Przełomowym rokiem dla Wilna był rok 1387, kiedy to wielki książę litewski i król polski Władysław Jagiełło w wyniku zawartej unii z Polską w Krewie zorganizował tu uroczystość Chrztu Litwy, oraz nadał mu prawa miejskie magdeburskie. Od tego czasu nastąpił gwałtowny i dynamiczny rozwój miasta. W XVI wieku Wilno zostało otoczone murami miejskimi. Powstały wtedy także liczne kościoły i bramy miejskie. W 1706 i później w 1711 roku Wilno nawiedzone zostaje przez potężne pożary, które trawą znaczną część miasta. W XIX Wilno było miejscem rozwoju licznych polskich patriotycznych organizacji, takich jak filomaci czy filareci. W tym okresie studiował tu i był więziony Adam Mickiewicz.

Zwiedzanie

Największą atrakcją zabytkowego starego miasta w Wilnie, jest tłumnie odwiedzana przez polaków jak i wielu pątników kaplica w XVI wiecznej Ostrej Bramie (Bramie Miednickiej), która jako jedyna z dziewięciu bram Wilna i obwarowań miejskich przetrwała liczne zawieruchy historii. W kaplicy znajduje się pochodzący z XVII wieku cudowny obraz Matki Boskiej Miłosiernej Ostrobramskiej przed którym zawsze gromadzą się rzesze wiernych. Obraz ten jest jednym z ważniejszych symboli chrześcijaństwa w Polsce i na Litwie. Nazwa bramy jak i cudownego obrazu pochodzi od nazwy części południowego przedmieścia, które dawniej nazywało się Ostry Koniec. Inne zabytkowe budowle Wilna to m.in. barokowy Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława, XVI wieczny Kościół św. Anny, Góra Trzykrzyska, XVI wieczny Kościół św. Kazimierza oraz znajdujące się na góze zamkowej pozostałości XV wiecznego zamku z Basztą Giedymina. Wolno nigdy nie było poważnie zniszczone, dlatego w mieście obok odnowionych zabytków zachowała się ukształtowana przez wieki, autentyczna tkanka miejska. W 1994 roku zabytkowe Stare Miasto w Wilnie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcia [116]
Wilno
Miasta malby· 630
Wilno
Miasta malby· 767
Wilno
Miasta malby· 662
Wilno
Miasta malby· 628
Wilno
Miasta malby· 670
Wilno
Miasta malby· 700
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Taryba to Litewska Rada Państwowa, która istniała w latach 1917-1920 i w czasie swojego funkcjonowania proklamowała niepodległość Litwy.
Reklama
Polub nas