Kiejdany (Kėdainiai)

Litwa
Kraj: Litwa
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Kowieński
Populacja: 30 979
Powierzchnia: 25 km²
GPS: N: 55°17'21.68", E: 23°58'23.28"
Kiejdany
Kiejdany - panorama

Kiejdany to miasto w środkowej części Litwy, położone nad rzeką Niewiażą (dopływ Niemna). Jego początki sięgają połowy XIV wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada rybacka. Według miejscowych legend założycielem Kiejdan był osadnik z Kurlandii zwany Kiejdangen od którego imienia wzięła się także nazwa miasta. W pierwszej połowie XV wieku okoliczne dobra otrzymał od ówczesnego króla Polski i wielkiego księcia litewskiego - Kazimierza Jagiellończyka (14271492) Radziwiłł Ościkiewicz (Radvila Astikas). W latach 1545-1615 Kiejdany należały do rodziny Kiszków, a następnie powróciły ponownie w ręce Radziwiłów i stały się ich główną siedzibą na Litwie na dwa kolejne stulecia. Swego czasu był to jeden z najpotężniejszych litewskich rodów magnackich. Świetność rodziny podkreśliło uzyskanie 14 grudnia 1547 roku od władcy Cesarstwa Rzymskiego - Ferdynanda I, tytułu książąt, potwierdzonego w Rzeczypospolitej na mocy aktu unii lubelskiej. Prawa miejskie Kiejdany uzyskały w 1590 roku, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. Wtedy też przystąpiono do zakrojonej na szeroką skalę rozbudowy miasta. O skali całego założenia świadczy ukształtowany pod koniec XVII wieku układ miejski z sześcioma rynkami oraz rozległą siecią przecinających się pod kątem prostym ulic. Kres świetności Kiejdan przyniosła wojna północna (1700-1721) oraz liczne pożary i zarazy jakie nawiedzały miasto w XVIII wieku. Ostatnimi polskimi właścicielami Kiejdan byli Czapscy, którzy stracili swoje dobra wskutek konfiskaty za udział w powstaniu styczniowym (1863-1864). Cały majątek przekazany został przez Rosjan rosyjskiemu generałowi Edwardowi Tottlebenowi.

Zwiedzanie

Większość zabytków miasta znajduje się w niewielkiej odległości od siebie na obszarze historycznego starego miasta. Jego centralny punkt stanowi malowniczy rynek na którym znajduje się pomnik Jonušasa Radvila znanego u nas jako książę Janusz Radziwiłł (1612-1655). Litwini postawili mu pomnik za ugodę kiejdańską jaką książę podpisał w 1655 roku ze szwedami. Na jej mocy Litwa zrywała unię z Koroną i zawiązywała ją ze Szwecją. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. wzniesiony w 1710 roku drewniany kościół św Józefa, wybudowany w latach 1653-1654 budynek ratusza miejskiego, renesansowy zbór kalwiński, ufundowany przez Janusza Radziwiłła w 1629 roku zbór luterański (obecnie muzeum krajoznawcze), prawosławna cerkiew Przemienienia Pańskiego, trzy synagogi oraz znajdujący się po drugiej stronie rzeki gotycki kościół farny pod wezwaniem św. Jerzego (jedna z najstarszych katolickich świątyń litewskich).

Układ w Kiejdanach

W 1655 roku w Kiejdanach podpisany został układ, pomiędzy Radziwiłłami i królem szwedzkim Karolem Gustawem, który pod protekcję Szwecji całą Litwę. W późniejszym czasie wraz z układem w Ujściu przewidywał także oddanie Szwecji całej Rzeczypospolitej. Plany te udaremniła skuteczna obrona Częstochowy przed Szwedami oraz powszechny "zryw" szlachty polskiej i chłopstwa przeciw skandynawskiemu najeźdźcy.

Zdjęcia [19]
Kiejdany
Miasta Jarko· 2092
Kiejdany
Miasta Jarko· 2411
Kiejdany
Miasta Jarko· 2199
Kiejdany
Miasta Jarko· 2317
Kiejdany
Miasta Jarko· 2232
Kiejdany
Miasta Jarko· 2231
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Praktycznie do końca XIII wieku tereny Litwy zamieszkiwały byłe przez liczne plemiona, które nie tworzyły zwartego organizmu państwowego. Dopiero około 1250 roku ówczesny wielki książę Mendog zjednoczył litewskie plemiona po czym przyjął chrzest i koronę od papieża. Mimo tak późnego założenia państwa niespełna półtora wieku później Litwa stała się jednym z największych krajów ówczesnej Europy.
Reklama
Polub nas