Kowno (Kaunas)

Litwa
Kraj: Litwa
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Kowieński
Populacja: 352 279
Powierzchnia: 157 km²
GPS: N: 54°53'48.01", E: 23°53'11.91"
Kowno
Kowno - panorama
Kowno to miasto na Litwie, położone pośród wzgórz w malowniczym rozwidleniu Willi i Niemna. Jest to drugie (po Wilnie) pod względem liczby mieszkańców miasto kraju i zarazem największy ośrodek przemysłowy na Litwie. Początki miasta sięgają XIII wieku, kiedy to znajdował się tu gród warowny chroniący Litwinów przed częstymi najazdami krzyżackimi. Po zdobyciu grodu przez Krzyżaków w 1384 roku wznieśli tu oni jeden ze swoich licznych zamków. Inne źródła historyczne podają, że twierdza wzniesiona została jednak przez Litwinów. Warownia przetrwała do czasów obecnych i dziś stanowi jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków Kowna. W 1404 roku w murach zamku odbył się zjazd Witolda z wielkim mistrzem krzyżackim, na którym Żmudzini złożyli hołd wielkiemu mistrzowi. W 1408 roku Kowno uzyskało prawa miejskie, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Przynależność państwowa Kowna uregulowana została po bitwie grunwaldzkiej w 1410 roku. Dynamiczny rozwój miasta rozpoczął się w drugiej połowie XVIII wieku. W dwudziestoleciu międzywojennym Kowno stało się siedzibą władz państwowych Litwy, co przyczyniło się do dalszego rozwoju miasta. Kowno jest jednym z trzech miast litewskich, obok Wilna i Kiejdan o zwartej staromiejskiej zabudowie. Do czasów obecnych w mieście zachowało się wiele cennych zabytkowych budowli.

Zwiedzanie
Serce najstarszej części miasta stanowi rozległy rynek (Plac Ratuszowy) otoczony z czterech stron pierzejami zabytkowych domów. Dominującą budowlą jest tu okazały budynek ratusza miejskiego, który przez kownian nazywany jest "Białym Łabędziem". Budowla wniesiona została w 1542 roku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w latach 1771-1780. W 1824 roku ratusz przekształcony został w cerkiew prawosławną, a przed I wojną światową działała tu rosyjska administracja Kowna. Gmach ten uznawany jest za jedną z najcenniejszych i najładniejszych tego typu budowli na Litwie (a niegdyś w Rzeczypospolitej). Obecnie w gmachu znajduje się muzeum ceramiki. W bezpośrednim sąsiedztwie rynku znajduje się kolejny ważny zabytek jakim jest gotycka bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Budowa świątyni rozpoczęta została na początku XV wieku i ciągnęła się przez kilka kolejnych stuleci. We wnętrzu archikatedry warto zwrócić uwagę na XVIII wieczny ołtarz główny przedstawiający grupę Ukrzyżowania w otoczeniu 12 apostołów. W świątyni pochowano biskupa żmudzkiego Macieja Wołónczewskiego, poetę Maironisa (jego mauzoleum znajduje się na zewnątrz kościoła) oraz kardynała Vincentasa Sladkevičiusa. Pozostałe ważne zabytki Kowna to m.in. pozostałości średniowiecznego zamku (Kauno Pilis), pochodzący z przełomu XV i XVI wieku zespół klasztorny bernardynów, gotycki kościół Wniebowzięcia NMP, usytuowany przy runku barokowy kościół jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego, ufundowany przez kupców Hanzy gotycki Dom Perkuna, klasztor w Pożajściu oraz okazały kościół św. Michała Archanioła zwany także Garnizonowym.
Zdjęcia [67]
Kowno
Miasta carston· 1351
Kowno
Miasta carston· 1287
Kowno
Miasta carston· 1220
Kowno
Miasta carston· 1240
Kowno
Miasta carston· 1198
Kowno
Miasta carston· 1214
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Taryba to Litewska Rada Państwowa, która istniała w latach 1917-1920 i w czasie swojego funkcjonowania proklamowała niepodległość Litwy.
Reklama
Polub nas