Štanjel

Słowenia
Kraj: Słowenia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Przymorze
Strona Internetowa: www.stanjel.eu
GPS: N: 45°49'24.51", E: 13°50'41.25"
Štanjel
Štanjel - panorama

Štanjel to miasto w zachodniej Słowenii, położone na niewielkim wzgórzu (363 metrów) z którego rozpościera się malownicza panorama Doliny Vipavy. Jego początki sięgają pierwszej dekady XV wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada stanowiąca własność hrabiów Gorycji. W 1470 roku Štanjel został podbity i zniszczony przez Turków. Bardzo szybko miasto zostało odbudowane i dodatkowo ufortyfikowane. Nowe obwarowania pozwoliły skutecznie odpierać kolejne tureckie ataki, a później także i najazdy Wenecjan. Przez wielki miasteczko pozostawało w rękach możnych rodów. Ciężki okres dla Štanjel przypadł dopiero na czas II wojny światowej, kiedy to w skutek działań zbrojnych miasto zostało dotkliwie zniszczone. Obecnie częściowo odbudowane stanowi ciekawy i niezwykle malowniczy zespół urbanistyczny.

Zwiedzanie

Do najstarszej części Štanjel prowadzą dwie średniowieczne bramy z których jedna stanowi część systemu obronnego zamku. Do najciekawszych zabytków Štanjel zaliczyć można m in. XVII wieczny późnogotycki kościół św. Daniela (cerkev sv. Danijela) z charakterystyczną cebulastą kopułą, znajdujący się w sąsiedztwie kościoła romański dom z kamienną studnią oraz zajmujący zachodnią część miasta rozległy zamek obronny. Odwiedzając Štanjel warto także przespacerować się po zaprojektowanych i wybudowanych na początku XX wieku przez znanego architekta Maksa Fabianiego wspaniałych ogrodach (Garden Ferrari). Znajdują się one we wschodniej części miasta w pobliżu Bramy Kobdilj.

Zdjęcia [2]
Štanjel
Miasta Czarny· 1606
Štanjel
Miasta Czarny· 1552
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Państwowym hymnem Słowenii jest fragment wiersza Zdravljica, który napisany został w 18844 przez jednego z najwybitniejszych słoweńskich poetów epoki romantyzmu France Prešerena (1800-1849). Muzykę skomponował zaś słoweński duchowny i kompozytor Stanko Premrl (1880-1965). Pieśń ma formę toastu, z czym związany jest jej tytuł (zdravljica, we współczesnym słoweńskim zdravica, oznacza toast).
Reklama
Polub nas