Kłajpeda (Klaipėda)

Litwa
Kraj: Litwa
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Kłajpedzki
Populacja: 183 433
Powierzchnia: 98 km²
Strona Internetowa: www.klaipeda.lt
GPS: N: 55°41'54.75", E: 21°8'50.34"
Kłajpeda
Kłajpeda - panorama

Kłajpeda to miasto w zachodniej części Litwy, położone położone u ujścia rzeki Dangi do Zalewu Kurońskiego. Jest to trzecie co do wielkości miasto Litwy i zarazem ważny port handlowy i rybacki kraju. Historia miasta sięga połowy XIII wieku, kiedy to zakon krzyżacki wybudował tu jedną ze swoich twierdz warownych (Memelburg). W 1254 roku Kłajpeda otrzymała prawa miejskie. W Kłajpedzie znajduje się niewielkie Stare Miasto na którym oprócz kilku zabytkowych kamieniczek możemy znaleźć także kilka muzeów. W jego centralnym punkcie znajduje się runek na którym stoi będący symbolem miasta pomnik popularnej bohaterki niemieckiej ludowej piosenki Anusi z Tharau (Ännchen von Tharau). Jednym z ciekawszych zabytków miasta jest reprezentujący typowe pruskie budownictwo Gmach Poczty Głównej. Poza tym odwiedzając Kłajpedę warto także zobaczyć XVII wieczny kościół ewangelicki św. Jana, klasycystyczny budynek Teatru Dramatycznego, Starą Przystań Promową z XIX wiecznym mostem obrotowym oraz relikty dawnego zamku krzyżackiego. Miasto może poszczycić się także pięknymi plażami, z których słynie całe litewskie wybrzeże Morza Bałtyckiego. Kłajpeda stanowi znakomity punkt wypadowy na wpisaną w 2000 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - Mierzeję Kurońską.

Latarnia Morska w Kłajpedzie

Latarnia morska w Kłajpedzie (Klaipėdos švyturys) wybudowana została 1796 roku, jako trzeci tego typu obiekt nad Bałtykiem (po Gdańsku i Travemünde). Na początku zasięg światła wynosił około 4 km, a po remoncie i wymianie systemu oświetleniowemu w 1815 roku wzrósł do około 33 km. W czasie II wojny światowej latarnia została zniszczona. Odbudowano ją dopiero w 1953 roku. Budowla ma 27 metrów wysokości.

Zdjęcia [7]
Kłajpeda
Miasta Pielgrzym· 689
Kłajpeda
Miasta Pielgrzym· 660
Kłajpeda
Miasta Pielgrzym· 729
Kłajpeda
Miasta Pielgrzym· 639
Kłajpeda
Miasta Pielgrzym· 673
Kłajpeda
Miasta Pielgrzym· 639
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Praktycznie do końca XIII wieku tereny Litwy zamieszkiwały byłe przez liczne plemiona, które nie tworzyły zwartego organizmu państwowego. Dopiero około 1250 roku ówczesny wielki książę Mendog zjednoczył litewskie plemiona po czym przyjął chrzest i koronę od papieża. Mimo tak późnego założenia państwa niespełna półtora wieku później Litwa stała się jednym z największych krajów ówczesnej Europy.
Polub nas