Przemyśl

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Podkarpackie
Populacja: 66 389
Powierzchnia: 46 km²
Strona Internetowa: www.przemysl.pl
GPS: N: 49°46'56.39", E: 22°46'8.22"
Przemyśl
Przemyśl - panorama

Przemyśl to miasto w południowo-wschodniej Polsce, położone na pograniczu dwóch krain geograficznych Pogórza Dynowskiego i Kotliny Sandomierskiej w dolinie rzeki San. Według kronik Jana Długosza miasto zostało założone już w VII wieku, jednak najstarsze pisemne wzmianki historyczne o Przemyślu pochodzą dopiero z dokumentów z końca X stulecia. Ważnym źródłem wczesnych dziejów Przemyśla są usytuowane na Wzgórzu Zamkowym pozostałości preromańskiej rotundy oraz palatium piastowskie z czasów Bolesława Chrobrego datowane na lata 1018-1032. W latach 1086-1270 miasto stanowiło stolicę samodzielnego księstwa. W 1389 roku Przemyśl otrzymuje prawa miejskie, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Wtedy też powstaje zamek, a miasto otoczone zostaje wysokimi murami miejskimi. W XVI wieku przeprowadzona została pierwsza większa rozbudowa warowni (powstały m.in. dwie baszty ozdobione renesansowymi attykami), a także umocniono i powiększono mury miejskie. Po I rozbiorze Polski miasto znalazło się w zaborze austriackim. Po pogorszeniu się stosunków pomiędzy Rosją, a Austrią w 1850 roku Austriacy rozpoczęli wznoszenie twierdzy w Przemyślu. Głównym zadaniem warowni miała być obrona Bramy Przemyskiej na styku Kotliny Sandomierskiej i Karpat. Obecnie Przemyśl to znaczący ośrodek handlowy i przemysłowy w którym swoje siedziby mają liczne instytucje o znaczeniu ponadlokalnym.

Zwiedzanie

Jednym z najciekawszych zabytków Przemyśla jest usytuowany na Wzgórzu Zamkowym (270 metrów n.p.m.) renesansowy zamek. Jego początki sięgają połowy XIV wieku, kiedy to z inicjatywy Kazimierza Wielkiego w miejscu dawnego drewniano-ziemnego grodu wniesiona została kamienna warownia. W kolejnych wiekach była ona wiele razy przebudowywana i powiększana. Swój obecny renesansowy kształt zamek uzyskał w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została pod koniec XVII stulecia. Pozostałe ważne zabytki Przemyśla to m.in.XVI wieczna bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela, kościół i kolegium Jezuitów (obecnie katedra obrządku bizantyjsko-ukraińskiego), XIX wieczny Pałac Lubomirskich, neogotycki kościół Salezjanów, sobór św. Jana Chrzciciela, XVII wieczny barokowy kościół św. Antoniego Padewskiego, wzniesiony w latach 1898-1900 Pałac Biskupów Greckokatolickich, Kopiec Tatarski (pierwotnie miejsce kultu bogów słowiańskich) oraz pozostałości rozległej Twierdzy Przemyśl (trzeciej co do wielkości twierdzy w Europie). W mieście znajduje się także kilka muzeów. Najciekawsze z nich to m.in. założone na początku XX wieku Muzeum Archidiecezjalne oraz Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie (wg ostatniego spisu ludności) na terenie Rzeczypospolitej żyje blisko 2 tysiące Tatarów. Niegdyś Tatarzy hospodarscy (pochodzący z arystokracji tatarskiej) uzyskiwali herby i nadania ziemskie za służbę wojskową.
Reklama
Polub nas