Nin

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Zadarska županija
Strona Internetowa: www.nin.hr
GPS: N: 44°14'35.08", E: 15°11'9.22"
Nin
Nin - panorama
Nin to miasto w północnej Dalmacji (Chorwacja), położone nad malowniczą zatoką w odległości około 15 km na północny-zachód od Zadaru. Jego początki sięgają IX wieku p.n.e., kiedy to znajdowała się iliryjska osada. W późniejszym czasie została ona podbita przez Rzymian, a po upadku Cesarstwa tereny te dostały się pod panowanie Słowian. We wczesnym średniowieczu obok Biogradu i Klisu, Nin stanowił jeden z ważniejszych ośrodków religijnych nowo powstałego państwa chorwackiego. To właśnie tutaj powstało podlegające bezpośrednio papieżowi pierwsze chorwackie biskupstwo, a miejscowi duchowni (m in. biskup Grzegorz z Ninu - Grgur Ninski) aktywnie zabiegali o wprowadzenie języka chorwackiego (głagolicy) do liturgii katolickiej. W pierwszej połowie XIV wieku Nin dostał się pod panowanie dominującej w regionie Republiki Weneckiej. Pod ich rządami miasto było dwukrotnie niszczone przez Turków. Pierwszy raz w 1571 roku a drugi w 1646. Wtedy to doszczętnie zniszczona została większość zabudowy miejskiej z miejskimi pałacami królewskimi i biskupimi, których nigdy już potem nie odbudowano. Zapoczątkowało to powolny upadek i stagnację polityczną oraz gospodarczą Ninu. Ożywienie gospodarcze miasta nastąpiło dopiero po II wojnie światowej, kiedy to powstały tu liczne zakłady przemysłowe.

Zwiedzanie
Do czasów obecnych w Ninie zachowało się niewielkie aczkolwiek pełne uroku stare miasto. Znajduje się ono na małej sztucznie utworzonej wyspie pośrodku rozlewisk. Prowadzą na nią przez dawne bramy miejskie (Donja i Gornja vrata) dwa średniowieczne mosty, z których tylko jeden udostępniony jest dla samochodów. Najcenniejszym zabytkiem Ninu jest wybudowany w IX wieku kościół Świętego Krzyża (crkva sv. Križa). W przeszłości pełnił on funkcję siedziby biskupa i z uwagi na swoje małe rozmiary (niecałe 40 metrów obwodu) uznawany jest, za najmniejszą (byłą) katedrę świata. Pozostałe ciekawe zabytki miasta to m in. Kościół św. Anzelma, pomnik biskupa Grgura Ninskiego, Muzeum Archeologiczne oraz XI wieczny kościół św. Mikołaja.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Najczęściej i najliczniej odwiedzanym regionem Chorwacji jest otoczony wodami Adriatyku słoneczny półwysep Istria. Blisko jedna trzecia zagranicznych turystów rezerwuje nocleg właśnie tutaj. Na tym niewielkim półwyspie znajduje się wiele malowniczych plaż, zabytkowych miasteczek, kempingów oraz osiedli turystycznych. Na obszarze Istrii używane są trzy języki urzędowe: chorwacki, włoski i słoweński.
Reklama
Polub nas