Nin

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Zadarska županija
Strona Internetowa: www.nin.hr
GPS: N: 44°14'35.08", E: 15°11'9.22"
Nin
Nin - panorama

Nin to miasto w północnej Dalmacji (Chorwacja), położone nad malowniczą zatoką w odległości około 15 km na północny-zachód od Zadaru. Jego początki sięgają IX wieku p.n.e., kiedy to znajdowała się iliryjska osada. W późniejszym czasie została ona podbita przez Rzymian, a po upadku Cesarstwa tereny te dostały się pod panowanie Słowian. We wczesnym średniowieczu obok Biogradu i Klisu, Nin stanowił jeden z ważniejszych ośrodków religijnych nowo powstałego państwa chorwackiego. To właśnie tutaj powstało podlegające bezpośrednio papieżowi pierwsze chorwackie biskupstwo, a miejscowi duchowni (m in. biskup Grzegorz z Ninu - Grgur Ninski) aktywnie zabiegali o wprowadzenie języka chorwackiego (głagolicy) do liturgii katolickiej. W pierwszej połowie XIV wieku Nin dostał się pod panowanie dominującej w regionie Republiki Weneckiej. Pod ich rządami miasto było dwukrotnie niszczone przez Turków. Pierwszy raz w 1571 roku a drugi w 1646. Wtedy to doszczętnie zniszczona została większość zabudowy miejskiej z miejskimi pałacami królewskimi i biskupimi, których nigdy już potem nie odbudowano. Zapoczątkowało to powolny upadek i stagnację polityczną oraz gospodarczą Ninu. Ożywienie gospodarcze miasta nastąpiło dopiero po II wojnie światowej, kiedy to powstały tu liczne zakłady przemysłowe.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Ninie zachowało się niewielkie aczkolwiek pełne uroku stare miasto. Znajduje się ono na małej sztucznie utworzonej wyspie pośrodku rozlewisk. Prowadzą na nią przez dawne bramy miejskie (Donja i Gornja vrata) dwa średniowieczne mosty, z których tylko jeden udostępniony jest dla samochodów. Najcenniejszym zabytkiem Ninu jest wybudowany w IX wieku kościół Świętego Krzyża (crkva sv. Križa). W przeszłości pełnił on funkcję siedziby biskupa i z uwagi na swoje małe rozmiary (niecałe 40 metrów obwodu) uznawany jest, za najmniejszą (byłą) katedrę świata. Pozostałe ciekawe zabytki miasta to m in. Kościół św. Anzelma, pomnik biskupa Grgura Ninskiego, Muzeum Archeologiczne oraz XI wieczny kościół św. Mikołaja.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Chorwacji znaleziono największego trufla (rodzaj jadalnych grzybów z klasy workowców,) na świecie. Miał on 7,8 cm długości, 4,1 cm szerokości i 5,3 cm wysokości.
Polub nas