Aiguille du Midi

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Region: Owernia-Rodan-Alpy
GPS: N: 45°52'0.00", E: 6°52'60.00"
Aiguille du Midi
Aiguille du Midi - panorama
Aiguille du Midi (3842 m n.p.m.) - szczyt w Alpach w masywie Mont Blanc, który znajduje się nieopodal najwyższego szczytu Europy Mont Blanc. W 1955 roku powstała niesamowita kolejka linowa, która ma swój początek w malowniczej francuskiej miejscowości Chamonix. Podróż rozpoczyna się na wysokości 1035 m n.p.m., a kończy na wysokości 3802 m n.p.m.. Przy czym od 2309 m n.p.m. podróż staje się bardziej emocjonująca, gdyż wagoniki przemieszczają się tylko dzięki linom, już bez podpór. Kolejka wznosi się, by ponownie opaść w dół, dosłownie, jak na karuzeli, taki wjazd robi naprawdę gigantyczne wrażenie nie tylko z powodu przepięknych widoków. W sumie podróż trwa zaledwie 20 minut. Na szczycie znajduje się sklep z pamiątkami, skrzynka pocztowa, bar oraz kawiarnia, która oprócz jedzenia oferuje przepiękny widom na najwyższy szczyt Alp - Mont Blanc. Idealne miejsce również dla alpinistów i narciarzy, ponad 20 km zjazd! Żeby dostać się do najwyższego punktu obiektu - iglicy, należy skorzystać z windy, która została umieszczona we wnętrzu granitowej skały. Winda przenosi turystów o 40 metrów wyżej na taras widokowy, skąd rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Alpy. Jeśli z jakiś powodów nie interesuje nas wjazd windą na sam szczyt możemy udać się na grań, skąd alpiniści wyruszają na Mont Blanc, albo przejechać specjalną gondolą na włoską stronę - Punta Helbronner. Miejscowość Chamonix zachwyca przepięknie oświetlonymi drewnianymi budynkami. Praktycznie na każdym kroku spotkać można tu wille, hotele oraz restauracje. Przez miasteczko przepływa niewielka rzeczka I Arve. Chamonix to nie tylko ulubione miejsce milionerów, ale również zakochanych par, pełno w nim romantycznych widoków i miejsc.

Aiguille du Midi - Plan

Ciekawostki
- Szczyt został oficjalnie zdobyty 4 sierpnia 1818 roku, wśród siódemki zdobywców był Polak - Antoni Malczewski.
- Nazwa szczytu (Południowa Iglica) wzięła się z tego, że patrząc z Chamonix dokładnie w południe słońca góruje na jego wierzchołkiem.
- Ceny na samej górze są potwornie wysokie, dlatego najlepiej zapatrzyć się w swój własny prowiant.
- Jak się łatwo domyślić miejsce jest wyjątkowo oblegane przez turystów, dlatego najlepiej pojawić się tam skoro świt.
- Dokładnie pod Aiguille du Midi znajduje się tunel, który łączy Francję z Włochami.
Zdjęcia [2]
Aiguille du Midi
Góry Bonek· 2140
Aiguille du Midi
Góry Bonek· 2952
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Stolica Normandii Rouen określana bywa bardzo często mianem miasta stu dzwonnic. Rzeczywiście można doliczyć się tu, aż tylu kościołów, jednak tylko jeden z nich znany jest na całym świecie. Jest to przepiękna ozdobiona dwoma wyniosłymi wieżami Katedra Najświętszej Marii Panny.
Reklama
Polub nas