Aiguille du Midi

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Region: Owernia-Rodan-Alpy
GPS: N: 45°52'0.00", E: 6°52'60.00"
Aiguille du Midi
Aiguille du Midi - panorama

Aiguille du Midi (3842 m n.p.m.) - szczyt w Alpach w masywie Mont Blanc, który znajduje się nieopodal najwyższego szczytu Europy Mont Blanc. W 1955 roku powstała niesamowita kolejka linowa, która ma swój początek w malowniczej francuskiej miejscowości Chamonix. Podróż rozpoczyna się na wysokości 1035 m n.p.m., a kończy na wysokości 3802 m n.p.m.. Przy czym od 2309 m n.p.m. podróż staje się bardziej emocjonująca, gdyż wagoniki przemieszczają się tylko dzięki linom, już bez podpór. Kolejka wznosi się, by ponownie opaść w dół, dosłownie, jak na karuzeli, taki wjazd robi naprawdę gigantyczne wrażenie nie tylko z powodu przepięknych widoków. W sumie podróż trwa zaledwie 20 minut. Na szczycie znajduje się sklep z pamiątkami, skrzynka pocztowa, bar oraz kawiarnia, która oprócz jedzenia oferuje przepiękny widom na najwyższy szczyt Alp - Mont Blanc. Idealne miejsce również dla alpinistów i narciarzy, ponad 20 km zjazd! Żeby dostać się do najwyższego punktu obiektu - iglicy, należy skorzystać z windy, która została umieszczona we wnętrzu granitowej skały. Winda przenosi turystów o 40 metrów wyżej na taras widokowy, skąd rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Alpy. Jeśli z jakiś powodów nie interesuje nas wjazd windą na sam szczyt możemy udać się na grań, skąd alpiniści wyruszają na Mont Blanc, albo przejechać specjalną gondolą na włoską stronę - Punta Helbronner. Miejscowość Chamonix zachwyca przepięknie oświetlonymi drewnianymi budynkami. Praktycznie na każdym kroku spotkać można tu wille, hotele oraz restauracje. Przez miasteczko przepływa niewielka rzeczka I Arve. Chamonix to nie tylko ulubione miejsce milionerów, ale również zakochanych par, pełno w nim romantycznych widoków i miejsc.

Aiguille du Midi - Plan

Ciekawostki

  • Szczyt został oficjalnie zdobyty 4 sierpnia 1818 roku, wśród siódemki zdobywców był Polak - Antoni Malczewski;
  • Nazwa szczytu (Południowa Iglica) wzięła się z tego, że patrząc z Chamonix dokładnie w południe słońca góruje na jego wierzchołkiem;
  • Ceny na samej górze są potwornie wysokie, dlatego najlepiej zapatrzyć się w swój własny prowiant;
  • Jak się łatwo domyślić miejsce jest wyjątkowo oblegane przez turystów, dlatego najlepiej pojawić się tam skoro świt;
  • Dokładnie pod Aiguille du Midi znajduje się tunel, który łączy Francję z Włochami.

Zdjęcia [6]
Aiguille du Midi
Góry Bonek· 813
Aiguille du Midi
Góry Bonek· 631
Aiguille du Midi
Góry Bonek· 622
Aiguille du Midi
Góry Bonek· 645
Aiguille du Midi
Góry Bonek· 2907
Aiguille du Midi
Góry Bonek· 4185
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Paryżu po zakończeniu I wojny światowej powstał Pierwszy Grób Nieznanego Żołnierza. Inicjatorem był Francuz - Fryderyk Simon, który podczas wojny stracił trzech synów. W 1921 roku pierwszego bezimiennego żołnierza pochowano pod Łukiem Triumfalnym. Dziś Groby Nieznanych Żołnierzy spotkać można praktycznie na całym świecie.
Polub nas