Aiguille du Midi

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Region: Owernia-Rodan-Alpy
GPS: N: 45°52'0.00", E: 6°52'60.00"
Aiguille du Midi
Aiguille du Midi - panorama

Aiguille du Midi (3842 m n.p.m.) - szczyt w Alpach w masywie Mont Blanc, który znajduje się nieopodal najwyższego szczytu Europy Mont Blanc. W 1955 roku powstała niesamowita kolejka linowa, która ma swój początek w malowniczej francuskiej miejscowości Chamonix. Podróż rozpoczyna się na wysokości 1035 m n.p.m., a kończy na wysokości 3802 m n.p.m.. Przy czym od 2309 m n.p.m. podróż staje się bardziej emocjonująca, gdyż wagoniki przemieszczają się tylko dzięki linom, już bez podpór. Kolejka wznosi się, by ponownie opaść w dół, dosłownie, jak na karuzeli, taki wjazd robi naprawdę gigantyczne wrażenie nie tylko z powodu przepięknych widoków. W sumie podróż trwa zaledwie 20 minut. Na szczycie znajduje się sklep z pamiątkami, skrzynka pocztowa, bar oraz kawiarnia, która oprócz jedzenia oferuje przepiękny widom na najwyższy szczyt Alp - Mont Blanc. Idealne miejsce również dla alpinistów i narciarzy, ponad 20 km zjazd! Żeby dostać się do najwyższego punktu obiektu - iglicy, należy skorzystać z windy, która została umieszczona we wnętrzu granitowej skały. Winda przenosi turystów o 40 metrów wyżej na taras widokowy, skąd rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Alpy. Jeśli z jakiś powodów nie interesuje nas wjazd windą na sam szczyt możemy udać się na grań, skąd alpiniści wyruszają na Mont Blanc, albo przejechać specjalną gondolą na włoską stronę - Punta Helbronner. Miejscowość Chamonix zachwyca przepięknie oświetlonymi drewnianymi budynkami. Praktycznie na każdym kroku spotkać można tu wille, hotele oraz restauracje. Przez miasteczko przepływa niewielka rzeczka I Arve. Chamonix to nie tylko ulubione miejsce milionerów, ale również zakochanych par, pełno w nim romantycznych widoków i miejsc.

Aiguille du Midi - Plan

Ciekawostki

  • Szczyt został oficjalnie zdobyty 4 sierpnia 1818 roku, wśród siódemki zdobywców był Polak - Antoni Malczewski;
  • Nazwa szczytu (Południowa Iglica) wzięła się z tego, że patrząc z Chamonix dokładnie w południe słońca góruje na jego wierzchołkiem;
  • Ceny na samej górze są potwornie wysokie, dlatego najlepiej zapatrzyć się w swój własny prowiant;
  • Jak się łatwo domyślić miejsce jest wyjątkowo oblegane przez turystów, dlatego najlepiej pojawić się tam skoro świt;
  • Dokładnie pod Aiguille du Midi znajduje się tunel, który łączy Francję z Włochami.

Zdjęcia [6]
Aiguille du Midi
Góry Bonek· 560
Aiguille du Midi
Góry Bonek· 415
Aiguille du Midi
Góry Bonek· 416
Aiguille du Midi
Góry Bonek· 424
Aiguille du Midi
Góry Bonek· 2667
Aiguille du Midi
Góry Bonek· 3798
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Słynna bagietka (cienka i długa bułka), która obecnie uchodzi za symbol Paryża, przywędrowała do Francji z Wiednia! Stało się to za sprawą austriackich piekarzy, którzy emigrując nad Sekwanę, przywieźli ze sobą jej recepturę. Podobnie było także, ze słynnym rogalikiem - croissant.
Reklama
Polub nas