Aiguille du Midi

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Region: Owernia-Rodan-Alpy
GPS: N: 45°52'0.00", E: 6°52'60.00"
Aiguille du Midi
Aiguille du Midi - panorama
Aiguille du Midi (3842 m n.p.m.) - szczyt w Alpach w masywie Mont Blanc, który znajduje się nieopodal najwyższego szczytu Europy Mont Blanc. W 1955 roku powstała niesamowita kolejka linowa, która ma swój początek w malowniczej francuskiej miejscowości Chamonix. Podróż rozpoczyna się na wysokości 1035 m n.p.m., a kończy na wysokości 3802 m n.p.m.. Przy czym od 2309 m n.p.m. podróż staje się bardziej emocjonująca, gdyż wagoniki przemieszczają się tylko dzięki linom, już bez podpór. Kolejka wznosi się, by ponownie opaść w dół, dosłownie, jak na karuzeli, taki wjazd robi naprawdę gigantyczne wrażenie nie tylko z powodu przepięknych widoków. W sumie podróż trwa zaledwie 20 minut. Na szczycie znajduje się sklep z pamiątkami, skrzynka pocztowa, bar oraz kawiarnia, która oprócz jedzenia oferuje przepiękny widom na najwyższy szczyt Alp - Mont Blanc. Idealne miejsce również dla alpinistów i narciarzy, ponad 20 km zjazd! Żeby dostać się do najwyższego punktu obiektu - iglicy, należy skorzystać z windy, która została umieszczona we wnętrzu granitowej skały. Winda przenosi turystów o 40 metrów wyżej na taras widokowy, skąd rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Alpy. Jeśli z jakiś powodów nie interesuje nas wjazd windą na sam szczyt możemy udać się na grań, skąd alpiniści wyruszają na Mont Blanc, albo przejechać specjalną gondolą na włoską stronę - Punta Helbronner. Miejscowość Chamonix zachwyca przepięknie oświetlonymi drewnianymi budynkami. Praktycznie na każdym kroku spotkać można tu wille, hotele oraz restauracje. Przez miasteczko przepływa niewielka rzeczka I Arve. Chamonix to nie tylko ulubione miejsce milionerów, ale również zakochanych par, pełno w nim romantycznych widoków i miejsc.

Aiguille du Midi - Plan

Ciekawostki
- Szczyt został oficjalnie zdobyty 4 sierpnia 1818 roku, wśród siódemki zdobywców był Polak - Antoni Malczewski.
- Nazwa szczytu (Południowa Iglica) wzięła się z tego, że patrząc z Chamonix dokładnie w południe słońca góruje na jego wierzchołkiem.
- Ceny na samej górze są potwornie wysokie, dlatego najlepiej zapatrzyć się w swój własny prowiant.
- Jak się łatwo domyślić miejsce jest wyjątkowo oblegane przez turystów, dlatego najlepiej pojawić się tam skoro świt.
- Dokładnie pod Aiguille du Midi znajduje się tunel, który łączy Francję z Włochami.
Zdjęcia [2]
Aiguille du Midi
Góry Bonek· 2009
Aiguille du Midi
Góry Bonek· 2836
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas