Awinion (Avignon)

Francja     UNESCO
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
Populacja: 86 939
Powierzchnia: 64 km²
Strona Internetowa: www.avignon.fr
GPS: N: 43°56'55.01", E: 4°48'21.48"
Awinion
Awinion - panorama

Awinion to zabytkowe miasto w południowo-wschodniej Francji, położone na na lewym brzegu Rodanu w samym sercu Prowansji. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to Celtowie założyli tu jedną ze swoich osad. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy utworzyli to swoją kolonię zwaną Avenio. Po upadku Cesarstwa miasto wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Władali nim m.in. Goci i Saraceni. W 1033 roku Awinion znalazł się w granicach Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, pozostając jednocześnie częścią księstwa Burgundii. W 1226 roku podczas krucjaty przeciwko albigensom mieszkańcy miasta odmówili otwarcia bram oddziałom króla francuskiego Ludwika VIII i towarzyszącego im legatowi papieskiemu. Okres największej świetności Awinion przezywał w czasie tzw. "niewoli babilońskiej Kościoła". W 1309 roku z polecenia ówczesnego króla Francji i Navarry - Filipa IV Pięknego (1268-1314) do miasta przeniesiona została z Rzymu siedziba papieży. Pontyfikat sprawowało w tym okresie siedmiu papieży. Tutaj też podejmowali królów oraz cesarzy z całego świata w tym także i Polski. To właśnie w Awinion zapadła decyzja o koronacji Władysława Łokietka na króla Polska. W tym czasie nastąpiła także znaczna rozbudowa miasta. Powstał wówczas m.in. imponujący Pałac Papieski a także wzniesiono potężne i długie na około 5 km mury obronne wokół miasta. W Awinion papierze rezydowali przez blisko 70 kolejnych lat. W rekach kościoła miasto pozostawało, aż do 1791 roku, kiedy po rewolucji francuskiej zostało przyłączone na stałe do Francji.

Zwiedzanie

Dziś Awinion to jeden z najcenniejszych i zarazem najpiękniejszych zabytkowych kompleksów miejskich we Francji. Miasto stanowi także centrum administracyjne i kulturalne departamentu Vaucluse. Serce Awinionu stanowi pełne wież i pomników otoczone średniowiecznymi murami stare miasto. W okresie letnim jego uliczki są zapełnione tysiącami turystów z całego świata. Oprócz imponujących zabytków na zwiedzających czekają tu liczne muzea, kościoły oraz galerie sztuki. Począwszy od 1947 roku w każdy lipiec w Awinion organizowany jest słynny międzynarodowy festiwal teatralny Festival d'Avignon. Biuro informacji turystycznej znajduje się przy cours Jean Jaurès. W 1995 roku zabytkowy kompleks historyczny w Awinion i wpisany Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pałac Papieski i Katedra

Najważniejszą i najczęściej odwiedzaną budowlą miasta jest monumentalny Pałac Papieski (Palais des Papes). Wzniesiono go w XIV wieku w okresie niewoli awiniońskiej (1309-1377), kiedy Awinion pełnił tymczasowo rolę Stolicy Apostolskiej. Budowla powstała w dwóch zasadniczych fazach. Na początku, w czasie rządów Benedykta XII, w latach 1334-1342 powstał Stary Pałac (Palais Vieux), a zaraz potem w casie pontyfikatu Klemensa VI wybudowano Nowy Pałac (Palais Neuf). Surowe, niemal klasztorne mury Starego Pałacu kontrastują z bogato zdobioną fasadą Nowego Pałacu. Cały kompleks, posiada wysokie mury, masywne ściany oraz wąskie, które nadają mu wygląd potężnej fortecy. Wewnątrz znajduje się kilka dziedzińców połączonych plątaniną wąskich korytarzy. W skład całego kompleksu wchodzi także przylegająca do pałacu romańska katedra Najświętszej Marii Panny (Cathédrale Notre-Dame des Doms d'Avignon). Wzniesiono ją w połowie XII stulecia w stylu romanizmu prowansalskiego. Wewnątrz znajdują się m.in. dwa nagrobki papieży (Benedykta XII i Jana XXII), romański ołtarz, wczesnochrześcijańska kamienna mensa ołtarzowa, XII wieczny tron biskupi oraz figury figury członków dworu papieskiego. Świątynia była świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Dokonano tu kanonizacji m.in. Bernarda z Comminges, Ludwika z Tuluzy czy Tomasza z Akwinu. W pałacu papieskim rezydowało w latach 1309-1377 siedmiu papieży, do których zjeżdżali się z wizytami cesarze i królowie z całej Europy. W czasie rewolucji francuskiej wnętrza zostały splądrowane, w w 1810 roku budowlę zaadaptowano na koszary. Gruntowna renowacja budowli przeprowadzona została dopiero w drugiej połowie XX wieku. So dziś zachowało się niewiele z luksusowego wyposażenia siedziby papieży. W muzeum pałacowym warto zobaczyć XIV-wieczne freski o tematyce myśliwskiej, kolorowe kafle ceramiczne zdobiące gabinet papieża Klemensa VI oraz XVIII-wieczne gobeliny w wielkiej sali uczt. Obecnie pałac uchodzi za jeden z najcenniejszych zabytków gotyckiej architektury pałacowej na świecie.

Awinion - Pałac Papieski i Katedra

Most Świętego Benedykta

Kolejnym niezwykle cennym zabytkiem Awinion jest kamienny Most Świętego Benedykta (Pont Saint-Bénézet). Wybudowano go w latach 1171-1185 w stylu romanizmu prowansalskiego. Niegdyś pełnił on funkcję strategicznego puntku traktu łączącego Lyon z portami nad Morzem Śródziemnym. Most miał 22 przęsła i liczył sobie 900 metrów długości. Niestety, przeprawa była systematycznie niszczona przez powodzie jakie nawiedzały miasto. W XVII wieku zaprzestano jego odbudowy czego efektem są zachowane jedynie cztery (z dwudziestu dwu) przęseł oraz romańska kaplica św. Mikołaja (patrona flisaków).

Awinion - Most Świętego Benedykta

Pozostałe Zabytki w Awinionie

  • Bazylika św. Piotra (Basilique Saint-Pierre d'Avignon) - kościół wzniesiony został w XIV stuleciu w miejscu starej, zniszczonej przez Saracenów świątyni datowanej na VII wiek n.e. Budowla posiada charakterystyczną koronkową fasadę w stylu gotyku płomienistego oraz bogato zdobione drewniane drzwi. We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na baptysterium, XVII wieczną nastawę ołtarzową oraz 6 bocznych kaplic (św. Antoniego z Padwy, bł. Piotra z Luksemburga, Najświętszego Serca, św. Piotra, Matki Bożej z Lourdes oraz św. Jana Pawła II).
  • Budynek Starej Mennicy (Hôtel des Monnaies) - znajduje się na przeciwko wejścia do pałacu papieskiego i uchodzi za najbardziej włoską budowlę w Awinionie. Zdobią ją liczne posągi smoków, orłów, aniołów co przywodzi na myśl włoską stylistykę barokową. Początkowo znajdowała się tu mennica. Później budynek zaadoptowano na koszary, a dziś mieści się tu siedziba konserwatorium.
  • Mały Pałac (Petit Palais) - budowla wzniesiona została w XIV stuleciu i pełniła funkcje siedziby biskupów Awinionu. Obecnie ma tu swoją siedzibę muzeum.
  • Mury Miejskie (Les Remparts) - powstały w latach 1350-1368 i mają przeszło 4,5 km długości. Ich gruntowna renowacja przeprowadzona została w XIX stuleciu pod kierownictwem znanego francuskiego architekta, historyka sztuki i konserwatora Eugène Viollet-le-Duca (18140-1879).

Muzea w Awinionie

  • Muzeum Calvet (Musée Calvet) - mieści się w XVIII wiecznej barokowej rezydencji przy ulicy 65 rue Joseph Vernet i prezentuje prywatną kolekcję miejscowego lekarza i mecenasa sztuki Esprita Calveta (1728-1810). Główna ekspozycja obejmuje imponującą kolekcję francuskiej i awiniońskiej szkoły malarstwa oraz rzeźby począwszy od XV a skończywszy na XX wieku. Obejrzeć to można dzieła Jacquesa-Louisa Davida, Jeana Valadea, Maurice Denisa czy Nicolasa Mignarda. Ponadto znajdują się tu także obrazy malarzy włoskich, hiszpańskich czy niderlandzkich a także pokaźne zbiory rzeźby, gobelinów i zabytkowych mebli.
  • Lapidarium (Musée Lapidaire) - mieści się w dawnej kaplicy miejskiego kolegium jezuickiego przy ulicy rue de la République i prezentuje bogatą kolekcję greckiej, etruskiej, rzymskiej i gallo-romańskiej rzeźby. Latem placówka organizuje także wystawy czasowe.
  • Muzeum Angladon (Musée Angladon) - mieści się w XVIII wiecznej rezydencji (Hôtel de Massilian) przy ulicy 5 rue Laboureur i prezentuje kolekcję francuskiego porjektanta mody i mecenasa sztuki Jacquesa Douceta (1853-1929). Obejrzeć można tu m.in. dzieła Pierre'a Dupuisa, Claude-Josepha Verneta, Edgara Degasa, Honoré Daumiera, Vincenta van Gogha, Pabla Picassa czy Amedeo Clemente Modliglaniego.
  • Muzuem Mont-de-Piété (Musée du Mont de Piété) - znajduje się w XVII Archiwum Miejskim (Archives Municipales) przy ulicy 6 Rue Saluces i gromadzi różnego rodzaju dokumenty, przedmioty jakie niegdyś używane były w instytucjach zarówno państwowych jak i prywatnych. Obejrzeć tu można m.in. stare teczki, pieczątki, pocztówki, rejestry, mapy czy fotografie. Ponadto jest tu także ekspozycja poświęcona wyrobowi jedwabiu.
  • Muzeum Małego Pałacu (Musée du Petit Palais) - mieści się w XIV wiecznym pałacu arcybiskupim przy 21 Place du Palais i prezentuje bogatą kolekcję malarstwa renesansowego. Obejrzeć można tu prace m.in. artystów francuskich i włoskich.
  • Muzuem Histori Naturalnej (Muséum Requien) - znajduje się przy ulicy 67 rue Joseph Vernet i prezentuje koleckcję wybitnego francuskiego przyrodnika Esprita Requiena (1788-1851).
  • Muzuem Louisa Voulanda (Musée Louis Vouland) - mieści się w okazałej rezydencji Villeneuve-Esclapon przy ulicy 17 rue Victor Hugo i prezentuje bogaty zbiór rzemiosła artystycznego. Obejrzeć można tu m.in. renesansowe meble, antyki, ceramikę, gobeliny, obrazy czy wyroby ze srebra.

Ciekawostki

  • W Awinionie urodził się słynny francuski kierowca Formuły 1 Jean Alesi;
  • W Awinionie znajduje się siedziba Międzynarodowego Stowarzyszenia Pomidorów Śródziemnomorskich.

Zdjęcia [11]
Awinion
Miasta Samurai· 1371
Awinion
Miasta Samurai· 1521
Awinion
Miasta Samurai· 1394
Awinion
Miasta Samurai· 1358
Awinion
Miasta Samurai· 1603
Awinion
Miasta Samurai· 2363
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Polub nas