Awinion (Avignon)

Francja     UNESCO
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
Populacja: 86 939
Powierzchnia: 64 km²
Strona Internetowa: www.avignon.fr
GPS: N: 43°56'55.01", E: 4°48'21.48"
Awinion
Awinion - panorama

Awinion to zabytkowe miasto w południowo-wschodniej Francji, położone na na lewym brzegu Rodanu w samym sercu Prowansji. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to Celtowie założyli tu jedną ze swoich osad. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy utworzyli to swoją kolonię zwaną Avenio. Po upadku Cesarstwa miasto wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Władali nim m.in. Goci i Saraceni. W 1033 roku Awinion znalazł się w granicach Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, pozostając jednocześnie częścią księstwa Burgundii. W 1226 roku podczas krucjaty przeciwko albigensom mieszkańcy miasta odmówili otwarcia bram oddziałom króla francuskiego Ludwika VIII i towarzyszącego im legatowi papieskiemu. Okres największej świetności Awinion przezywał w czasie tzw. "niewoli babilońskiej Kościoła". W 1309 roku z polecenia ówczesnego króla Francji i Navarry - Filipa IV Pięknego (1268-1314) do miasta przeniesiona została z Rzymu siedziba papieży. Pontyfikat sprawowało w tym okresie siedmiu papieży. Tutaj też podejmowali królów oraz cesarzy z całego świata w tym także i Polski. To właśnie w Awinion zapadła decyzja o koronacji Władysława Łokietka na króla Polska. W tym czasie nastąpiła także znaczna rozbudowa miasta. Powstał wówczas m.in. imponujący Pałac Papieski a także wzniesiono potężne i długie na około 5 km mury obronne wokół miasta. W Awinion papierze rezydowali przez blisko 70 kolejnych lat. Miasto zaś w rękach kościoła pozostawało, aż do 1791 roku, kiedy po rewolucji francuskiej zostało przyłączone na stałe do Francji.

Zwiedzanie

Obecnie Awinion to jeden z najcenniejszych i zarazem najpiękniejszych zabytkowych kompleksów miejskich we Francji. Każdego roku miasto odwiedzane jest przez setki tysięcy turystów z całego świata. Najważniejszą i najczęściej odwiedzaną budowlą miasta jest monumentalny Pałac Papieski (Palais des Papes). Budowla ta wzniesiona w XIV wieku w okresie niewoli awiniońskiej (okres rezydowania papieży w Awinionie.). Wysokie mury, masywne ściany oraz wąskie okna nadają jej wygląd potężnej fortecy. Wewnątrz zaś znajduje się wiele dziedzińców połączonych plątanina wąskich korytarzy. W skład całego kompleksu pałacowego wchodzi m.in. budynek Starego Pałacu, Nowy Pałac oraz XII wieczna romańska katedra Najświętszej Marii Panny (Cathédrale Notre-Dame des Doms d'Avignon). W 1995 roku pałac uznany został za jeden z najcenniejszych zabytków gotyckiej architektury pałacowej na świecie i wpisany Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Innym ważnym zabytkiem miasta jest wybudowany w latach 1171-1185 w stylu romanizmu prowansalskiego imponujący kamienny Most Świętego Benedykta (Pont Saint-Bénézet). Dawniej stanowił on strategiczny punkt traktu łączącego Lyon z portami nad Morzem Śródziemnym. Z tej imponującej (mierzącej niegdyś ponad 900 metrów) przeprawy do czasów obecnych zachowały się jedynie cztery z dwudziestu dwu przęseł. Pozostałe zabytki Awinionu to m.in. reprezentujący styl gotyku płomienistego kościół św. Piotra, budynek starej mennicy (obecnie konserwatorium) oraz okalające miasto potężne mury obronne. Awinion to także jedno z ważniejszych centrów kulturalnych we Francji. Na przyjezdnych czekają tu liczne muzea, kościoły oraz galerie sztuki. Począwszy od 1947 roku w każdy lipiec w Awinion organizowany jest słynny międzynarodowy festiwal teatralny Festival d'Avignon.

Zdjęcia [11]
Awinion
Miasta Samurai· 759
Awinion
Miasta Samurai· 822
Awinion
Miasta Samurai· 771
Awinion
Miasta Samurai· 779
Awinion
Miasta Samurai· 854
Awinion
Miasta Samurai· 1680
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Loara to najdłuższa rzeka we Francji. Jej dolina ciągnie się na długości około 1020 km i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych kraju. Na obu brzegach rzeki spotkać można się niezliczona ilość zamków i pałaców, piękne zabytkowe miasteczka oraz bajkowe ogrody. W 2000 roku środkowa część Loary wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Reklama
Polub nas