Køge

Dania
Kraj: Dania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Zelandia
Populacja: 35 295
GPS: N: 55°27'29.34", E: 12°10'58.65"
Køge
Køge - panorama

Køge to zabytkowe miasto portowe w Danii, położone na wschodnim wybrzeżu Zelandii, około 40 km w kierunku południowym od Kopenhagi. Oficjalnie miasto założone zostało w 1288 roku przez ówczesnego króla Danii - Eryka VI. Dzięki swojemu korzystnemu położeniu nad wcinającą się w głąb wyspy zatoką Køge Bugt miasto bardzo szybko stało się jednym z ważniejszych ośrodków handlowych regionu. W 1677 roku w Zatoce Koøe miała miejsce słynna bitwa morska, w której duńskie statki dowodzone przez admirała Nielsa Juela rozgromiły płynącą na Kopenhagę flotę Szwedzką. Przebieg walki obserwował z wieży miejskiego kościoła sam król duński - Chrystian V (1646-1699). Obecnie Køge stanowi część obszaru metropolitarnego Kopenhagi i połączone jest ze stolicą Danii systemem kolejki podmiejskiej.

Zwiedzanie

Serce miasta stanowi otoczony malowniczymi domami szachulcowymi rynek (Køge Torv - największy średniowieczny plac w Danii), w którego centrum stoi wykonany w 1869 roku przez duńskiego rzeźbiarza Hermana Wilhelma Bissena pomnik króla Fryderyka VII (1808-1863). W Køge znajduje się także wybudowany w 1527 roku jeden z najstarszych budynków szachulcowych w Danii. Obejrzeć można go przy ulicy Kirkestræde 20. Budownictwo szachulcowe było bardzo często stosowane przez duńskich budowniczych. Funkcje nośne w takich domach stanowi system drewnianych słupów oraz belek połączonych poziomymi i ukośnymi ryglami. W Køge możemy napotkać jedno z największych i najcenniejszych skupisk tego typu budynków. Pozostałe warte uwagi zabytki miasta to m.in. wybudowany na przełomie XIV i XV wieku kościół św. Mikołaja (Sankt Nicolai Kirke), Muzeum Miejskie oraz reprezentujący arcydzieło architektury szachulcowej XVII wieczny dwór Richters Gæstgivergård.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Jednym z symboli Kopenhagi jest znajdujący się w miejskim porcie posąg przedstawiający Małą Syrenkę. Według jednej z miejscowych legendy jest to siostra naszej rodzimej warszawskiej Syrenki. Niegdyś obie wypłynęły z głębin Bałtyku i dotarły do Gdańska gdzie rozdzieliły się na zawsze. Jedna ruszyła w górę Wisły, a druga do Kopenhagi.
Polub nas