Crikvenica

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Plaże, morza, jeziora i rzeki
Komitat: Primorsko-goranska županija
GPS: N: 45°10'0.00", E: 14°40'60.00"
Crikvenica
Crikvenica - panorama

Crikvenica to miasto i zarazem popularny letni kurort w Chorwacji, położony na wybrzeżu graniczącego z Istrią - Kvarneru. Miasteczko odkryte przez turystów i kuracjuszy zostało w XIX kiedy to miejscowy Klasztor Paulinów został przekształcony w sanatorium wojskowe (obecnie znajduje się tu hotel i restauracja - Hotel Kaštel). Z sąsiednimi miejscowościami Crikvenica połączona jest biegnącą wzdłuż wybrzeża blisko 8 kilometrową malowniczą promenadą. Na przyjezdnych czekają tu krystaliczne czysta woda oraz liczne piękne piaszczyste plaże, które niestety w sezonie letnim są bardzo zatłoczone. Miejscowość znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, który charakteryzuje się gorącymi i suchymi latami (średnia temperatura 25°C) oraz łagodnymi zimami (średnia temperatura 10°C). Crikvenica nie posiada zbyt wielu zabytków. Jedyną większą atrakcją jest tu Akwarium w którym obejrzeć można przeszło setkę różnego rodzaju ryb żyjących w ciepłych i tropikalnych morzach.

Ciekawostki

  • Nazwa miasta pochodzi od słowa crkwa, które w języku chorwackim oznacza kościół. Związane jest to prawdopodobnie z ufundowaną na początku XV wieku przez księcia Mikołaja IV Frankopana świątynią wokół której w późniejszym czasie powstało miasto. W sezonie letnim z Crikvenicy kursują regularnie łodzie wycieczkowe na wyspy Krk i Rab.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Charakterystyczny biały centkowany pies "dalmatyńczyk" pochodzi prawdopodobnie z Dalmacji. W niewielkim klasztorze franciszkańskim w Zaostrogu znajduje się obraz z 1724 roku, na którym jest po raz pierwszy przedstawiono czarno-białego centkowanego psa.
Reklama
Polub nas