Reims

Francja     UNESCO
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Grand Est
Populacja: 187 206
Powierzchnia: 47 km²
GPS: N: 49°15'23.77", E: 4°1'59.13"
Reims
Reims - panorama

Reims to miasto w w północno-wschodniej Francji, położone nad rzeką Vesle. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się galijska osada zwana Durocortorum. Jakiś czas później została ona zajęta i podbita przez Rzymian, którzy założyli tu jedną ze swoich kolonii. W czasie ich panowania niewielkie wówczas miasteczko rozrosło się w ważny ośrodek handlowy, który podniesiony został do rangi stolicy prowincji Gallia Belgica. Po upadku Cesarstwa miasto było wielokrotnie łupione i grabione przez plemiona germańskie i Wandalów. Ostateczne w V stuleciu Reims dostało się pod panowanie Franków. W 290 roku erygowano tu biskupstwo, a po 744 roku arcybiskupstwo. W w 496 roku w miejscowym kościele ochrzczony został król Franków - Chlodwig I (najsłynniejszy spośród merowińskich władców). W okresie średniowiecza dzięki korzystnemu położeniu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych miasto bogaciło i prężnie rozwijało się. Na początku XIII wieku rozpoczęto budowę katedry w której później aż do 1825 roku odbywały się koronacje królów Francji. Przez kilka kolejnych stulecia Reims konkurowało o miano najważniejszego ośrodka we Francji z Paryżem. Ostatecznie przegrało tą rywalizację pod koniec średniowiecza. Miasto zasłynęło również jako ośrodek nauki i kultury dzięki słynnej szkole katedralnej. Ciężki okres w dziejach Reims przeżywało w czasie I wojny światowej, kiedy to w skutek nalotów bombowych większość zabudowy miasta została zrównana z ziemią. Po wojnie bardzo szybko przystąpiono do odbudowy zniszczonych zabytków. Zniszczenia wojenne nie ominęły Reims także podczas kolejnej wojny światowej.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Reims jest usytuowana w samym sercu starego miasta monumentalna trójnawowa gotycka Katedra (Cathédrale Notre-Dame de Reims). Świątynia ta wzniesiona została w latach 1211-1300 wg projektu znanego francuskiego architekta Jeana d'Orbaisa. Charakterystyczna dwu-wieżowa fasada katedry została ozdobiona olbrzymimi portalami. Elewację zaś, zdobi blisko 7 tysięcy rzeźb i posągów. We wnętrzu świątyni podziwiać możemy przepięknie XX wieczne witraże Marca Chagalla. W 1991 roku Katedra w Reims wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostałe ważne zabytki Reims to m.in. wzniesiona w XI wieku romańska Bazylika św. Remigiusza (Basilique Saint-Remi de Reims) , dawny pałac arcybiskupi Palais du Tau (obecnie muzeum), pochodzący jeszcze z czasów rzymskich łuk triumfalny zwany brama Marsa (Ponte Mars), XVIII wieczny budynek ratusza miejskiego, XIX wieczna neobizantyjska synagoga oraz zabytkowe place: Place du Parvis z pomnikiem Joanny d'Arc i Place Royale z pomnikiem Ludwika XV.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas