Reims

Francja     UNESCO
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Grand Est
Populacja: 187 206
Powierzchnia: 47 km²
GPS: N: 49°15'23.77", E: 4°1'59.13"
Reims
Reims - panorama
Reims to miasto w w północno-wschodniej Francji, położone nad rzeką Vesle. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się galijska osada zwana Durocortorum. Jakiś czas później została ona zajęta i podbita przez Rzymian, którzy założyli tu jedną ze swoich kolonii. W czasie ich panowania niewielkie wówczas miasteczko rozrosło się w ważny ośrodek handlowy, który podniesiony został do rangi stolicy prowincji Gallia Belgica. Po upadku Cesarstwa miasto było wielokrotnie łupione i grabione przez plemiona germańskie i Wandalów. Ostateczne w V stuleciu Reims dostało się pod panowanie Franków. W 290 roku erygowano tu biskupstwo, a po 744 roku arcybiskupstwo. W w 496 roku w miejscowym kościele ochrzczony został król Franków - Chlodwig I (najsłynniejszy spośród merowińskich władców). W okresie średniowiecza dzięki korzystnemu położeniu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych miasto bogaciło i prężnie rozwijało się. Na początku XIII wieku rozpoczęto budowę katedry w której później aż do 1825 roku odbywały się koronacje królów Francji. Przez kilka kolejnych stulecia Reims konkurowało o miano najważniejszego ośrodka we Francji z Paryżem. Ostatecznie przegrało tą rywalizację pod koniec średniowiecza. Miasto zasłynęło również jako ośrodek nauki i kultury dzięki słynnej szkole katedralnej. Ciężki okres w dziejach Reims przeżywało w czasie I wojny światowej, kiedy to w skutek nalotów bombowych większość zabudowy miasta została zrównana z ziemią. Po wojnie bardzo szybko przystąpiono do odbudowy zniszczonych zabytków. Zniszczenia wojenne nie ominęły Reims także podczas kolejnej wojny światowej.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Reims jest usytuowana w samym sercu starego miasta monumentalna trójnawowa gotycka Katedra (Cathédrale Notre-Dame de Reims). Świątynia ta wzniesiona została w latach 1211-1300 wg projektu znanego francuskiego architekta Jeana d'Orbaisa. Charakterystyczna dwu-wieżowa fasada katedry została ozdobiona olbrzymimi portalami. Elewację zaś, zdobi blisko 7 tysięcy rzeźb i posągów. We wnętrzu świątyni podziwiać możemy przepięknie XX wieczne witraże Marca Chagalla. W 1991 roku Katedra w Reims wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostałe ważne zabytki Reims to m.in. wzniesiona w XI wieku romańska Bazylika św. Remigiusza (Basilique Saint-Remi de Reims) , dawny pałac arcybiskupi Palais du Tau (obecnie muzeum), pochodzący jeszcze z czasów rzymskich łuk triumfalny zwany brama Marsa (Ponte Mars), XVIII wieczny budynek ratusza miejskiego, XIX wieczna neobizantyjska synagoga oraz zabytkowe place: Place du Parvis z pomnikiem Joanny d'Arc i Place Royale z pomnikiem Ludwika XV.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Paryżu po zakończeniu I wojny światowej powstał Pierwszy Grób Nieznanego Żołnierza. Inicjatorem był Francuz - Fryderyk Simon, który podczas wojny stracił trzech synów. W 1921 roku pierwszego bezimiennego żołnierza pochowano pod Łukiem Triumfalnym. Dziś Groby Nieznanych Żołnierzy spotkać można praktycznie na całym świecie.
Reklama
Polub nas