Reims to miasto w w północno-wschodniej Francji, położone nad rzeką Vesle. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się galijska osada zwana Durocortorum. Jakiś czas później została ona zajęta i podbita przez Rzymian, którzy założyli tu jedną ze swoich kolonii. W czasie ich panowania niewielkie wówczas miasteczko rozrosło się w ważny ośrodek handlowy, który podniesiony został do rangi stolicy prowincji Gallia Belgica. Po upadku Cesarstwa miasto było wielokrotnie łupione i grabione przez plemiona germańskie i Wandalów. Ostateczne w V stuleciu Reims dostało się pod panowanie Franków. W 290 roku erygowano tu biskupstwo, a po 744 roku arcybiskupstwo. W w 496 roku w miejscowym kościele ochrzczony został król Franków - Chlodwig I (najsłynniejszy spośród merowińskich władców). W okresie średniowiecza dzięki korzystnemu położeniu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych miasto bogaciło i prężnie rozwijało się. Na początku XIII wieku rozpoczęto budowę katedry w której później aż do 1825 roku odbywały się koronacje królów Francji. Przez kilka kolejnych stulecia Reims konkurowało o miano najważniejszego ośrodka we Francji z Paryżem. Ostatecznie przegrało tą rywalizację pod koniec średniowiecza. Miasto zasłynęło również jako ośrodek nauki i kultury dzięki słynnej szkole katedralnej. Ciężki okres w dziejach Reims przeżywało w czasie I wojny światowej, kiedy to w skutek nalotów bombowych większość zabudowy miasta została zrównana z ziemią. Po wojnie bardzo szybko przystąpiono do odbudowy zniszczonych zabytków. Zniszczenia wojenne nie ominęły Reims także podczas kolejnej wojny światowej.
Zwiedzanie
Główną ulicą najstarszej części Reims jest Rue de Vesle, która przecina główny plac miejski Place Royale. Jedną z jego pierzei zdobi budynek prefektury przed którym wznosi się pomnik Ludwika XV przedstawiający go jako cesarza rzymskiego. W pobliżu placu znajduje się jeden z najokazalszych i najcenniejszych zabytków miasta jakim jest monumentalna trójnawowa gotycka Katedra (Cathédrale Notre-Dame de Reims). Świątynia wzniesiona została w latach 1211-1300 według projektu znanego francuskiego architekta Jeana d'Orbaisa. Charakterystyczna dwu-wieżowa fasada katedry została ozdobiona olbrzymimi portalami. Elewację zaś, zdobi blisko 7 tysięcy rzeźb i posągów. We wnętrzu świątyni uwagę przykuwają przepięknie XX-wieczne witraże autorstwa wybitnego malarza i grafika Marca Chagalla (1887-1985). W bezpośrednim sąsiedztwie katedry znajduje się wybudowany na przełomie XVi XVI stulecia dawny pałac arcybiskupi (Palais du Tau). Powstał on w miejscu starej willi galijsko-romańskiej, której początki sięgały VI wieku n.e. Obecnie w jego murach swoją siedzibę ma muzeum (Musée de l’Œuvre) w którym prezentowane są m.in. katedralne dzieła sztuki oraz przedmioty związane z ceremonią koronacyjną królów francuskich (m.in. złoty talizman podarowany Karolowi Wielkiemu przez Haruna ar-Raszida, zawierający fragment Świętego Krzyża). W 1991 roku Katedra w Reims wraz z sąsiadującym z nią Pałacem Tau (Palais du Tau) oraz Bazyliką św. Remigiusza (Basilique Saint-Remi) zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostałe ważne zabytki Reims to m.in. wzniesiona w XI wieku romańska Bazylika św. Remigiusza (Basilique Saint-Remi de Reims), pochodzący jeszcze z czasów rzymskich łuk triumfalny zwany brama Marsa (Ponte Mars), XVIII wieczny budynek ratusza miejskiego, XIX wieczna neobizantyjska synagoga oraz zabytkowe place: Place du Parvis z pomnikiem Joanny d'Arc i Place Royale z pomnikiem Ludwika XV.
Ciekawostki
- Każdego roku na przełomie stycznia i lutego w Reims organizowany jest Rallye Monte Carlo Historique, czyli rajd samochodowy zabytkowych pojazdów organizowany corocznie przez Automobile Club de Monaco;
- W Reims znajdują się aż 82 parki i 14 placów zabaw o łącznej powierzchni 220 hektarów.