Poitiers

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Nowa Akwitania
Populacja: 83 400
Powierzchnia: 42 km²
Strona Internetowa: www.poitiers.fr
GPS: N: 46°35'13.15", E: 0°20'33.53"
Poitiers
Poitiers - panorama

Poitiers to miasto w środkowo-zachodniej Francji, położone nad rzeką Clain (dopływ Loary). Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada galijskiego plemienia Piktawów. W owym czasie bili tu własną monetę, a także rozwinęli handel z Wyspami Brytyjskimi przez pobliski port Ratinaum (obecnie Rezé). Jakiś czas później osada została zdobyta i przejęta przez Rzymian, którzy utworzyli tu jedną ze swoich kolonii. Korzystne położenie pomiędzy Basenem Paryskim a Akwitańskim spowodowało, że mała osada rozrosła się w znaczący ośrodek. Chrześcijaństwo dotarło tu w III wieku n.e., a pierwszym biskupem Poitiers stał się św. Hilary. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Wizygotów, a później przejęli je Frankowie. Poitiers znane jest z trzech wielkich historycznych bitew. Pierwsza z nich miała miejsce w 507 roku, kiedy to wojska ówczesnego króla Franków Salickich - Chlodwiga I z dynastii Merowingów zdobyły Akwitanię pokonując oddziały wizygockiego króla Alaryka II. Kolejna stoczona została w październiku 732 roku, pomiędzy arabską armią dowodzoną przez Abd ar-Rahmana, a wojskami frankijskimi majordoma królestwa Karola Młota (686-741) i księcia Akwitanii Odona. Po wielkiej batalii wojska Karola ostatecznie pokonały Arabów powstrzymując ich przed dalszymi podbojami Europy. Ostatnia z wielkich bitew pod Poitiers miała miejsce w trakcie wojny stuletniej w 1356 roku. Wtedy to Walijczycy pokonali tu wojska francuskie i wzięli Jana II Dobrego, ówczesnego króla francuskiego do niewoli. We wczesnym średniowieczu Poitiers odgrywało istotną rolę jako stolica regionu Poitou, a także stanowiło ważny przystanek na słynnym szlaku pielgrzymkowym wiodącym do Santiago de Compostela. W czasie wojen religijnych w XVI i XVII wieku Poitiers zostało poważnie zniszczone, a po rewolucji i nowym podziale administracyjnym Francji utraciło swoje strategiczne znaczenie.

Zwiedzanie

Obecnie Poitiers to znany i chętnie odwiedzany ośrodek turystyczny. Jednym z jego najcenniejszych zabytków jest usytuowany w samym sercu starego miasta okazały kościół Notre-Dame la Grande (Église Notre-Dame la Grande). Świątynia ta wzniesiona została w pierwszej połowie XII wieku i obecnie zaliczana jest do arcydzieł sztuki romańskiej we Francji. Główna fasada kościoła niemal w całości jest wypełniona rzeźbami i stanowi wręcz niezwykłe muzeum rzeźby romańskiej na wolnym powietrzu. Wewnątrz świątyni warto zwrócić uwagę na znajdujące się w prezbiterium oryginalne XII wieczne freski. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. pochodzące z IV wieku n.e. Baptysterium św. Jana (Baptistère Saint-Jean) z sarkofagami Merowingów (jeden z najstarszych kościołów we Francji), XII wieczna gotycka Katedra św. Piotra (Cathédrale Saint-Pierre), stanowiący dawną siedzibę książąt Akwitanii Pałac Poitiers, kościół św. Hilarego (Église Saint-Hilaire le Grand), znajdujący się przy głównym placu miejskim Ratusz (Hôtel de ville de Poitiers), kościół św. Radegondy (Église Sainte-Radegonde) oraz mieszczące się w zabudowaniach dawnego opactwa muzeum św. Krzyża (Musée Sainte-Croix) z cennymi zbiorami malarstwa oraz rzeźby z XVII-XX wieku. Na przedmieściach Pointiers znajduje centrum filmowej rozrywki Futuroscope z licznymi kinami 3D, a także wieloma nowoczesnymi i ciekawymi architektonicznie budowlami.

Zdjęcia [8]
Poitiers
Miasta Morpheus· 139
Poitiers
Miasta Morpheus· 134
Poitiers
Miasta Morpheus· 136
Poitiers
Miasta Morpheus· 136
Poitiers
Miasta Morpheus· 151
Poitiers
Miasta Morpheus· 144
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas