Poitiers

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Nowa Akwitania
Populacja: 83 400
Powierzchnia: 42 km²
Strona Internetowa: www.poitiers.fr
GPS: N: 46°35'13.15", E: 0°20'33.53"
Poitiers
Poitiers - panorama

Poitiers to miasto w środkowo-zachodniej Francji, położone nad rzeką Clain (dopływ Loary). Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada galijskiego plemienia Piktawów. W owym czasie bili tu własną monetę, a także rozwinęli handel z Wyspami Brytyjskimi przez pobliski port Ratinaum (obecnie Rezé). Jakiś czas później osada została zdobyta i przejęta przez Rzymian, którzy utworzyli tu jedną ze swoich kolonii. Korzystne położenie pomiędzy Basenem Paryskim a Akwitańskim spowodowało, że mała osada rozrosła się w znaczący ośrodek. Chrześcijaństwo dotarło tu w III wieku n.e., a pierwszym biskupem Poitiers stał się św. Hilary. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Wizygotów, a później przejęli je Frankowie. Poitiers znane jest z trzech wielkich historycznych bitew. Pierwsza z nich miała miejsce w 507 roku, kiedy to wojska ówczesnego króla Franków Salickich - Chlodwiga I z dynastii Merowingów zdobyły Akwitanię pokonując oddziały wizygockiego króla Alaryka II. Kolejna stoczona została w październiku 732 roku, pomiędzy arabską armią dowodzoną przez Abd ar-Rahmana, a wojskami frankijskimi majordoma królestwa Karola Młota (686-741) i księcia Akwitanii Odona. Po wielkiej batalii wojska Karola ostatecznie pokonały Arabów powstrzymując ich przed dalszymi podbojami Europy. Ostatnia z wielkich bitew pod Poitiers miała miejsce w trakcie wojny stuletniej w 1356 roku. Wtedy to Walijczycy pokonali tu wojska francuskie i wzięli Jana II Dobrego, ówczesnego króla francuskiego do niewoli. We wczesnym średniowieczu Poitiers odgrywało istotną rolę jako stolica regionu Poitou, a także stanowiło ważny przystanek na słynnym szlaku pielgrzymkowym wiodącym do Santiago de Compostela. W czasie wojen religijnych w XVI i XVII wieku Poitiers zostało poważnie zniszczone, a po rewolucji i nowym podziale administracyjnym Francji utraciło swoje strategiczne znaczenie.

Zwiedzanie

Obecnie Poitiers to znany i chętnie odwiedzany ośrodek turystyczny. Jednym z jego najcenniejszych zabytków jest usytuowany w samym sercu starego miasta okazały kościół Notre-Dame la Grande (Église Notre-Dame la Grande). Świątynia ta wzniesiona została w pierwszej połowie XII wieku i obecnie zaliczana jest do arcydzieł sztuki romańskiej we Francji. Główna fasada kościoła niemal w całości jest wypełniona rzeźbami i stanowi wręcz niezwykłe muzeum rzeźby romańskiej na wolnym powietrzu. Wewnątrz świątyni warto zwrócić uwagę na znajdujące się w prezbiterium oryginalne XII wieczne freski. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. pochodzące z IV wieku n.e. Baptysterium św. Jana (Baptistère Saint-Jean) z sarkofagami Merowingów (jeden z najstarszych kościołów we Francji), XII wieczna gotycka Katedra św. Piotra (Cathédrale Saint-Pierre), stanowiący dawną siedzibę książąt Akwitanii Pałac Poitiers, kościół św. Hilarego (Église Saint-Hilaire le Grand), znajdujący się przy głównym placu miejskim Ratusz (Hôtel de ville de Poitiers), kościół św. Radegondy (Église Sainte-Radegonde) oraz mieszczące się w zabudowaniach dawnego opactwa muzeum św. Krzyża (Musée Sainte-Croix) z cennymi zbiorami malarstwa oraz rzeźby z XVII-XX wieku. Na przedmieściach Pointiers znajduje centrum filmowej rozrywki Futuroscope z licznymi kinami 3D, a także wieloma nowoczesnymi i ciekawymi architektonicznie budowlami.

Zdjęcia [8]
Poitiers
Miasta Morpheus· 456
Poitiers
Miasta Morpheus· 447
Poitiers
Miasta Morpheus· 456
Poitiers
Miasta Morpheus· 455
Poitiers
Miasta Morpheus· 516
Poitiers
Miasta Morpheus· 464
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1719 roku ówczesny król polski Stanisław Leszczyński (1677-1766) został zmuszony do opuszczenia kraju i wyjechał najpierw do Niemiec, a później do Francji gdzie spędził 14 lat swojego życia. W czasie swojego pobytu zrobił dla Francji dwa prezenty, oba z dziedziny dobrego smaku. Wymyślił przepis na zupę cebulową oraz rozbudował Nancy.
Polub nas