Zamek Jasenov (Jsenovský hrad)

Słowacja
Kraj: Słowacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj: Preszowski
Miejscowość: Jasenov
GPS: N: 48°53'27.92", E: 21°54'38.24"
Zamek Jasenov
Zamek Jasenov - panorama
Jasenov to niewielka wioska we wschodniej części Słowacji, położona na prawym brzegu rzeki Laborec, około 5 km w kierunku południowym od Humene. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych są tu usytuowane na południowych rubieżach miasteczka na malowniczym wzgórzu ruiny średniowiecznego zamku. Jego początki sięgają XIII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia. Budowniczym zamku był rycerz Piotr Petenyow, który otrzymał okoliczne ziemie od króla Władysława IV Kumańczyka (1262-1290). Głównym zadaniem twierdzy miała być ochrona okolicznych terenów oraz przebiegających w pobliżu szlaków handlowych przed częstymi najazdami Tatarów. Wkrótce potem nowymi właścicielami zamku zostali członkowie możnego rodu Drugethów. Na przełomie XV i XVI wieku przeprowadzona została pierwsza większa rozbudowa budowli w czasie której całe założenie otoczone zostało dodatkowym pierścieniem murów obronnych z dwoma basztami od zachodniej strony. Jakiś czas później ponownie przebudowano zamek, tym razem wzmacniając jego północne mury z kolejną narożną basztą. W tym samym czasie wniesiono także nowy pałac na zamku wysokim. Lojalność Drugethów wobec Habsburgów spowodowała, że wojska księcia Siedmiogrodu - Jerzego II Rakoczyego (1621-1660 ) obrały sobie ich posiadłość za jeden ze swoich celów. Ostatecznie w 1644 roku zamek został zdobyty i doszczętnie splądrowany. Od tego czasu zniszczona warownia zaczęła popadać w coraz to większą ruinę. Z tej niegdyś imponującej twierdzy do czasów obecnych przetrwały jedynie pozostałości murów obwodowych, trzy narożne wieże oraz renesansowe sklepienia. Do zamku prowadzi z miasteczka oznakowany (niebieski) szlak turystyczny, którego pokonanie zajmuje niecałą godzinę.

Ciekawostki
- W XVI wieku na zamku działała fałszywa wytwórnia monet. Po wielu skargach jakie nadchodziły z Polski oraz Węgier izba królewska zdecydowała się ukrócić ten niecny proceder. Prowadzący wytwórnię fałszerską Mistrz Mikołaj (Majster Mikuláš) został zatrzymany, potępiony i stracony na rynku w Preszowie.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na terenie Słowacji odkryto blisko 4 tysiące jaskiń. Z uwagi na swój unikatowy charakter większość z nich znajduje się pod ścisłą ochroną, a część wpisana jest także na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla zwiedzających udostępnionych jest zaledwie 14 z nich. Najbardziej znane i najchętniej odwiedzane to m in. Demianowska Jaskinia Lodowa, Jaskinia Domica czy Ochtińska Jaskinia Aragonitowa.
Reklama
Polub nas