Bludenz

Austria
Kraj: Austria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Vorarlberg
GPS: N: 47°9'19.90", E: 9°49'14.57"
Bludenz
Bludenz - panorama

Bludenz to miasto w zachodniej Austrii, położone nad rzeką Ill (dopływ Renu) u zbiegu pięciu malowniczych alpejskich dolin (Klostertal, Montafon, Brandnertal, Grosswalsertal i Walgau). Założone zostało na początku XIII wieku przez członków arystokratycznej rodziny Werdenbergów. Prawa miejskie Bludenz uzyskało w 1274 roku. na przełomie XIV i XV wieku po podziale majątków ziemskich Montfortów miasto dostało się we władanie hrabiego Rudolfa von Werdenberga (1370-1420). Wkrótce potem nowy właściciel polecił wybudować na jednej z okolicznych skał okazały zamek. Obecnie Bludenz stanowi jeden z największych i najważniejszych ośrodków miejskich Vorarlberga.

Zwiedzanie

Do najważniejszych zabytków Bludenz zaliczyć można m.in. XVI wieczny kościół św. Wawrzyńca (Laurentiuskirche), XVIII wieczny klasycystyczny zamek Gayenhofen, klasztor św. Piotra (najstarszy w całym Vorarlbergu), wzniesiony w latach 1932-1934 kościół parafialny św. Krzyża (Heilig-Kreuz-Kirche), pomnik Bernharda Riedmillera oraz wybudowaną w 1730 roku fontannę Nepomuka. W mieście znajduje się także kompleks basenów Val Blu oraz fabryka czekolady (Milka). Każdego roku na początku lipca w mieście organizowane jest "Wielkie Święto Czekolady Milka" na które zjeżdżają się miłośnicy łakoci z całej Europy.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Austriacy piją dwa razy więcej kawy niż piwa. Prawdziwe kawiarnie (Kaffeehäuser) są w każdym większym mieście, jak Wiedeń, Salzburg, Graz czy Linz.
Polub nas