Metz - panorama

Metz to miasto w północno-wschodniej Francji (stolica Lotaryngii), położone nad rzeką Mozelą (lewy dopływ Renu). Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu galijska osada Mediomatryków. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian, który utworzyli tu jedną ze swoich kolonii i nazwali ją Divodurum Mediomatricum. W tym czasie miasto przezywało swój pierwszy okres świetności. Wybudowano wówczas wiele nowych budowli, akwedukt łaźnie oraz amfiteatr mieszczący blisko 25 tysięcy widzów. Po upadku Cesarstwa miasto zostało zajęte przez Franków, a od 511 roku pełniło rolę stolicy Austrazji, części państwa Franków wyodrębnionej w 511 po śmierci króla Chlodwiga I, będącej kolebką dynastii Karolingów. W kolejnych wiekach Metz stanowiło przedmiot rywalizacji pomiędzy Francją a Niemcami. Kilkukrotnie przechodziło między nimi z rąk do rąk. Ostatecznie po II wojnie światowej zostało wcielone do Francji stając się stolicą Lotaryngii. Obecnie Metz to jeden z ważniejszych ośrodków miejskich północno-wschodniej Francji, który zamieszkuje przeszło 120 tysięcy ludzi. Miasto pełni funkcję stolicy utworzonego w 1790 roku departamentu Mozela.

Metz - Plan

Zwiedzanie

Najstarsza część Metz znajduje się w obrębie dwóch dzielnic: Metz-Centre i Ancienne Ville. Do czasów obecnych zachowało się tu wiele budowli z różnych epok architektonicznych. Serce najstarszej części Metz stanowi położony na niewielkim wzgórzu i wytyczony w latach 1754-1788 prostokątny plac Place d'Armes. To właśnie tutaj znajdują się najważniejsze zabytki miasta do których należą m.in. okazała gotycka Katedra św. Szczepana (Cathédrale Saint-Étienne) dawny gmach Parlamentu (Hôtel du Parlement), Wartownia (Corps de garde) czy neoklasycystyczny budynek ratusza miejskiego (Hôtel de ville). Kierując się w stronę Mozeli, po przejściu przez niewielki most dojdziemy kolejnego placu miejskiego (Place de la Comédie) przy którym wznosi się okazały gmach budynku opery (Opéra-Théâtre). Tutaj też uwagę przykuwają wysokie wieże wybudowanego na początku XX wieku protestanckiego kościoła Temple neuf. Przechodząc dalej przez park miejski (Jardin de l'esplanade de Metz) dojdziemy do najstarszego zabytku miasta jakim jest pochodząca z IV wieku n.e. Bazylika św. Piotra (Église Saint-Pierre-aux-Nonnains). Zwiedzając miasto warto udać się na niewykle urokliwy trójkątny Plac św. Ludwika (Place Saint-Louis). Jedną z jego pierzei zamykają malownicze renesansowe kamieniczki z charakterystycznymi arkadowymi podcieniami. Historyczne centrum miasta Metz zostało zgłoszone do wpisania na listę wstępną Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Katedra św. Szczepana

Katedra św. Szczepana (Cathédrale Saint-Étienne) jest jednym z najważniejszych i najwspanialszych zabytków Metz. W swoim obecnym kształcie świątynia powstała w XV stuleciu przez połączenie ze sobą dwóch starszych kościołów. W kolejnych wiekach świątynia była kilkukrotnie przebudowywana. W XV wieku, dodano transept i chór, a w latach 1898-1903 przeprowadzona częściowa regotyzacja zachodniej fasady. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na piękne gotyckie zdobienia oraz majestatyczne witraże (uważane za największe na świecie). Zachodnią ścianę zdobi okazała XIV-wieczna rozeta. Katedra szczyci się także jedną z najwyższych naw jakie spotkać można we francuskich kościołach. Ma przeszło 41 metrów wysokości i ustępuje tylko katedrom w Beauvais (48,5 metra) i w Amiens (42,3 metra).

Metz - Katedra św. Szczepana

Bazylika św. Piotra

Bazylika św. Piotra (Église Saint-Pierre-aux-Nonnains) to jeden z najstarszych zabytków Metz jak i całej Francji. Jej początki sięgają drugiej połowy IV wieku n.e. kiedy to wzniesiona została tu pierwsza rzymska świątynia. W VII wieku została przekształcona w kościół a swój obecny kształt bazylika uzyskała podczas ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w X stuelciu.

Pozostałe Zabytki w Metz

  • Kościół św. Marcina (Église Saint-Martin) - jest to rzymskokatolicka świątynia której budowa rozpoczęta została w XII wieku i ciągnęła się przez kilka kolejnych stuleci. Jest to trójnawowa gotycka budowla, której charakterystycznym elementem jest wysoka wieża. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na imponujące witraże.
  • Temple neuf - jest to protestancka świątynia, która wzniesiona została w latach 1901-1904. Budowla reprezentuje styl neoromański i przypomina o czasach, kiedy Metz stanowiło część Cesarstwa Niemieckiego.
  • Ratusz (Hôtel de ville) - jest to okazały gmach, który wybudowany został w latach 1761-1771. Budowla charakteryzuje się stonowaną fasadą reprezentującą odmianę francuskiego stylu neoklasycystycznego. Gmach ma przeszło 92 metry długości i ozdabia jedną z pierzei głównego placu miejskiego (Place d'Armes).
  • Pałac Gubernatora (Palais du Gouverneur) - jest to okazła rezydencja, która wybudowana została w latach 1902-1905 z przeznaczeniem na siedzibę cesarza Wilhelma II. Budowla reprezentuje styl neorenesansu flamandzkiego.
  • Kaplica Templariuszy (Chapelle des Templiers) - jest to niewielka XIII-wieczna świątynia, która obecnie stanowi pamiątkę po żyjących niegdyś w Metz Templariuszach. We wnętrzu kaplicy podziwiać można zdobiące jej ściany XIV-wieczne freski.
  • Opera (Opéra-théâtre) - jest to jeden z najstarszych i wciąż działających teatrów we Francji, który wybudowany został w latach 1738-1752. Budowla reprezentuje styl neoklasycystyczny z wyraźnymi wpływami architektury toskańskiej.
  • Brama Niemiecka (Porte des Allemands) - jest to jedna z kilku bram miejskich, która pełni także funkcję mostu na rzece Seille (dopływ Mozeli). Jej początki sięgają drugiej połowy XIII-wieku, kiedy to wybudowano ją jako jeden z elementów systemu obronnego Metz. W kolejnych wiekach brama była sukcesywnie przebudowywana i modernizowana. W XV stuleciu została połączona z mostem oraz dwiema wieżami po drugiej stronie rzeki.

Ciekawostki

  • W jednym z kościołów w Metz znajduje się też tablica upamiętniająca polskiego księdza i działacza religijnego Wojciecha Rogaczewskiego (1888-1944);
  • W Metz urodził się słynny francuski kompozytor Ambroise Thomas (1811-1896).
mail

Multimedia