Nancy

Francja     UNESCO
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Grand Est
Populacja: 105 830
Powierzchnia: 15 km²
GPS: N: 48°41'26.84", E: 6°10'57.02"
Nancy
Nancy - panorama

Nancy to zabytkowe miasto we wschodniej Francji, położone nad rzeką Meurthe i Kanałem Marna-Ren. Jego początki sięgają XI wieku, kiedy to wzniesiona została tu warowania wokół której zawiązała się osada. Z upływem czasu niewielka wioska rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy, który w połowie XII wieku książęta Lotaryngii wybrali sobie na swoją główną siedzibę. W 1477 roku w czasie wojny burgundzkiej pod Nancy stoczona została słynna bitwa, w której w walce z wojskami lotaryńskimi wspomaganymi przez Szwajcarów poniósł klęskę i zginął książę burgundzki Karol Śmiały (1433-1477). W latach 1736-1766 Nancy stanowiło rezydencję polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego, który po wygnaniu z kraju osiadł tu wraz ze swoją żoną Katarzyną Opalińską. Dzięki temu, że wydał córkę Marię za króla Francji Ludwika XV ten uczynił go księciem Lotaryngii. Ten niezbyt udany król Rzeczypospolitej Obojga Narodów, okazał się wytrawnym mecenasem sztuk, utalentowanym urbanistą oraz doskonałym zarządcą. Król Stanisław słynął z zamiłowania do kuchni i architektury. Zrobił dla Francji dwa prezenty - oba z dziedziny dobrego smaku. Wymyślił przepis na zupę cebulową oraz rozbudował Nancy. W czasie jego rządów miasto przezywało swój największy okres świetności. Pamiątką po tamtych czasach jest łączące stare miasto (Vieille Ville) z nowym miastem (Ville Neuve) rozległe założenie urbanistyczno-architektoniczne na które składa się ciąg placów z monumentalna zabudowa. Po śmierci króla Stanisława, Nancy zostało ostatecznie wcielone do Francji.

Zwiedzanie

Serce Nancy stanowy wytyczony w XVIII wieku przez znanego francuskiego architekta Emmanuela Héré monumentalny (nazwany na część polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego) Place Stanislas (Plac Stanisława). W jego centralnym punkcie znajduje się wybudowany w 1831 roku pomnik Stanisława Leszczyńskiego. Monument ten zastąpił zburzoną w czasie rewolucji francuskiej statuę Ludwika XV. Narożniki placu zdobią wysokie rokokowe kute kraty w które wkomponowano fontanny Neptuna i Amfitryty, a jego południową pierzeję wieńczy okazały barokowo-klasycystyczny budynek ratusza miejskiego (Hôtel de Ville). W jego sąsiedztwie znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des beaux-arts) w którym zgromadzono niezwykle bogatą kolekcją malarstwa obejmującą dzieła powstałe od XIV wieku, aż po czasy współczesne. Pozostałe ważne budynki założenia to m.in. wzniesiony ku czci Ludwika XV imponujący Łuk Triumfalny (Porte Héré), barokowo klasycystyczny pałac gubernatorski (Palais du Gouvernement), budynek opery i teatru, XVIII wieczny kościół Notre-Dame de Bon Secours (to właśnie tutaj po śmierci spoczął Stanisław Leszczyński) oraz renesansowa Brama św. Mikołaja (Porte Saint-Nicolas). W 1983 roku założenie urbanistyczno-architektoniczne (Plac Stanisława w raz z sąsiednimi placami Place de la Carrière oraz Place d'Alliance) w Nancy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcia [6]
Nancy
Miasta Dude· 895
Nancy
Miasta Dude· 949
Nancy
Miasta Dude· 898
Nancy
Miasta Dude· 857
Nancy
Miasta Dude· 900
Nancy
Miasta Dude· 865
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Francja szczyci się największą liczbę ośrodków narciarskich w całej Europie. Na miłośników białego szaleństwa czeka tu przeszło 4 tysiące wyciągów narciarskich oraz blisko 10 tysięcy tras biegowych rozlokowanych na obszarze obejmującym niemalże 2 tyś km2.
Polub nas