Calvi

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Korsyka
Populacja: 4 815
Powierzchnia: 31 km²
GPS: N: 42°34'4.34", E: 8°45'30.38"
Calvi
Calvi - panorama

Calvi to miasto i zarazem popularny ośrodek wypoczynkowy we Francji, położony na północno-zachodnim wybrzeżu Korsyki (region Balagne). Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to w miejscu obecnego portu znajdowała się niewielka osada rybacka. W X wieku wioska wraz z całą wyspa zostały zajęte przez Pizańczyków. Jakiś czas później przekształcili oni osadę w mały port. Sytuacja zmieniła się gdy w drugiej połowie XIII wieku na Korsykę przybyli Genueńczycy. Wtedy to w miejscu portu na wcinającym się w morze skalistym wzniesieniu rozpoczęta została budowa potężnej cytadeli. W 1794 roku Calvi zostało zaatakowane przez angielską flotę dowodzoną przez pułkownika Sir Charlesa Stuarta. Po blisko 2 miesięcznym oblężeniu i zaciekłej obronie francuzów miasto zostało zdobyte przez anglików. W czasie walk jeden z brytyjskich oficerów - Horatio Nelson stracił oko. Odpływając później z wyspy powiedział, że już nigdy więcej nie powróci na Korsykę.

Zwiedzanie

Jednym z najciekawszych zabytków Calvi jest górująca nad miastem majestatyczna Cytadela. Forteca ta wzniesiona została przez Genueńczyków w XV wieku. W obrębie murów znajduje się dawny pałac genueńskich gubernatorów (obecnie siedziba koszar Legii Cudzoziemskiej) oraz kościół św. Jana Chrzciciela. W północnej części fortu odnaleźć można pamiątkową wmurowaną płytę w ścianę domu, w którym wg miejscowych przekazów urodził się Krzysztof Kolumb. W mieście znajduje się także niezwykle malownicza plaża oraz port jachtowy wokół którego rozlokowane są liczne restauracje, bary i kąpieliska. Na początku czerwca w Calvi odbywa się festiwal jazzowy. Inną atrakcją przyciągającą do miasta wielu turystów są pokazy desantów wojsk Legii z helikopterów i z samolotów.

Zdjęcia [10]
Calvi
Miasta Dude· 406
Calvi
Miasta Dude· 413
Calvi
Miasta Dude· 409
Calvi
Miasta Dude· 407
Calvi
Miasta Dude· 404
Calvi
Miasta Dude· 406
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pieśń o Rolandzie to jeden z najstarszych francuskich rycerskich eposów, należący do gatunku pieśni o bohaterskich czynach (chansons de geste). Utwór ten powstał prawdopodobnie na początku XI wieku i opowiada o dziejach jednego z rycerzy Karola Wielkiego, który poległ w czasie bitwy jaka stoczona została z Saracenami w 778 roku.
Polub nas