Nördlingen - panorama

Nördlingen to niewielkie miasto w południowych Niemczech, położone w zachodniej Bawarii nad rzeką Eger w malowniczej dolinie Nördlinger Ries pomiędzy Wyżyną Frankońską a Jurą Szwabską. Jego początki sięgają drugiej połowy IX wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada. W zapiskach historycznych Nördlingen pojawia się w dokumentach pochodzących z 898 roku. Znaczenie miasteczka znacznie wzrosło w czasie rządów Fryderyka II (1194-1250), kiedy nadano mu status wolnego miasta i przywilej organizowania targu. Wkrótce potem Nördlingen stało się jednym z najważniejszych i największych ośrodków handlowych regionu. W XIV wieku miasto otoczone zostało potężnymi murami miejskimi, które w stanie praktycznie nienaruszonym przetrwały do czasów obecnych. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) w pobliżu miasta stoczone zostały dwie bitwy: I bitwa pod Nördlingen (6 września 1634) i II bitwa pod Nördlingen (3 sierpnia 1645). Druga z nich przez historyków wojskowości uznana została za typową potyczkę wojny trzydziestoletniej - niezwykle krwawą i praktycznie nierozstrzygniętą.

Zwiedzanie

Nördlingen było jednym z niewielu bawarskich miasteczek, któremu udało się uniknąć większych zniszczeń w czasie II wojny światowej. Dzięki temu zachowało się tu niezwykle malownicze stare miasto. Ma ono charakterystyczny owalny kształt i otoczone jest średniowiecznymi murami obronnymi z pięcioma wieżami i jedenastoma bramami miejskimi. Serce miasta stanowi niewielki rynek (Marktplatz) którego północną pierzeję zamyka sylwetka okazałego kościoła św. Jerzego (St. Georg Kirche). Jego budowa rozpoczęta została w 1427 roku i ciągnęła się przez blisko 100 lat. Dominującym elementem kościoła jest wysoka (90 metrowa) Wieża Daniela (Danielturm) na której szczycie znajduje się taras widokowy z którego rozpościera się przepiękna panorama całego miasta. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. XIII wieczny budynek ratusza miejskiego (jedna z najstarszych budowli miasta), XV wieczny gotycki budynek zwany Domem Tańca (Tanzhaus) oraz usytuowane w dawnym przytułku muzeum miejskie (Stadtmuseum).

Muzea w Nördlingen

  • Muzuem Krateru Ries (Rieskrater Museum) - mieści się w XVI wiecznym zabytkowym gmachu stodoły przy ulicy Eugene-Shoemaker-Platz 1 i poświęcone jest genezie i znaczeniu kraterów uderzeniowych, a zwłaszcza miejscowemu kraterowi Nördlinger Ries, który powstał w wyniku uderzenia meteorytu około 15 milionów lat temu. Wśród eksponatów znajduje się m.in. 160 gramowa skała księżycowa przywiezioną przez misję Apollo 16. Oprócz tego obejrzeć można tu także liczne impaktyty, meteoryty czy skamieniałości.
  • Muzeum Miejskie (Stadtmuseum Nördlingen) - mieści się w zabytkowym budynku starego przytułku (Heilig-Geist-Spital) przy ulicy Vordere Gerbergasse 1 i przybliża wielowiekową historię Nördlingen. Obejrzeć tu można m.in. liczne ekspozycje, obrazy niemieckich artystów oraz różnego rodzaju pamiątki i znaleziska związane z historycznymi wydarzeniami miasta. Jedna z ekspozycji poświęcona jest w całości bitwie jaka stoczona została pod Nördlingen w casie wojny trzydziestoletniej (1618-1648).
  • Muzeum Fortyfikacji Miejskich (Stadtmauermuseum) - mieści się w XVI wiecznej wieży Löpsinger Tor i prezentuję historię obwarowań miejskich w Nördlingen. Cała ekspozycja zajmuje sześć kondygnacji na których obejrzeć można m.in. liczne militaria, dawne mundury czy zabytkową armatę.
  • Bawarskie Muzeum Kolei (Bayerisches Eisenbahnmuseum) - mieści się w starej lokomotywowni przy ulicy Am Hohen Weg 6a i prezentuje imponującą kolekcję taboru, który niegdyś używany był m.in. na terenie Bawarii. Obejrzeć można tu m.in. stare lokomotywy, parowozy, elektrowozy, halę wagonów czy zabytkowe warsztaty. Placówka szczyci się kolekcją przeszło 200 zabytkowych pojazdów.

Ciekawostki

  • Około 15 milionów lat temu (w miocenie) w okolicach Nördlingen spadł wielki meteoryt. Szacuje się, że leciał z prędkością 100 tysięcy km/h, a zniszczenia których dokonał były tysiące razy większe niż te w Hiroszimie po wybuchu bomby atomowej. Pamiątką po tamtym wydarzeniu jest wielki krater Ries, którego średnica wynosi około 25 km. W mieście, przy ulicy Eugenie-Shoemaker-Platz 1 w XVI wiecznej stodole znajduje się muzeum poświęcone meteorytowi;
  • W Nördlingen urodził się znany niemiecki piłkarz Gerd Müller (1945-2021). Obecnie uważany jest on za jednego z najlepszych napastników w historii piłki nożnej.

mail

Multimedia