Nördlingen

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Bawaria
Strona Internetowa: www.noerdlingen.de
GPS: N: 48°51'5.71", E: 10°29'18.64"
Nördlingen
Nördlingen - panorama
Nördlingen to niewielkie miasto w południowych Niemczech, położone w zachodniej Bawarii nad rzeką Eger w malowniczej dolinie Nördlinger Ries pomiędzy Wyżyną Frankońską a Jurą Szwabską. Jego początki sięgają drugiej połowy IX wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada. W zapiskach historycznych Nördlingen pojawia się w dokumentach pochodzących z 898 roku. Znaczenie miasteczka znacznie wzrosło w czasie rządów Fryderyka II (1194-1250), kiedy nadano mu status wolnego miasta i przywilej organizowania targu. Wkrótce potem Nördlingen stało się jednym z najważniejszych i największych ośrodków handlowych regionu. W XIV wieku miasto otoczone zostało potężnymi murami miejskimi, które w stanie praktycznie nienaruszonym przetrwały do czasów obecnych.
W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) w pobliżu miasta stoczone zostały dwie bitwy: I bitwa pod Nördlingen (6 września 1634) i II bitwa pod Nördlingen (3 sierpnia 1645). Druga z nich przez historyków wojskowości uznana została za typową potyczkę wojny trzydziestoletniej - niezwykle krwawą i praktycznie nierozstrzygniętą.

Zwiedzanie
Nördlingen było jednym z niewielu bawarskich miasteczek, któremu udało się uniknąć większych zniszczeń w czasie II wojny światowej. Dzięki temu zachowało się tu niezwykle malownicze stare miasto. Ma ono charakterystyczny owalny kształt i otoczone jest średniowiecznymi murami obronnymi z pięcioma wieżami i jedenastoma bramami miejskimi. Serce miasta stanowi niewielki rynek (Marktplatz) którego północną pierzeję zamyka sylwetka okazałego kościoła św. Jerzego (St. Georg Kirche). Jego budowa rozpoczęta została w 1427 roku i ciągnęła się przez blisko 100 lat. Dominującym elementem kościoła jest wysoka (90 metrowa) Wieża Daniela (Danielturm) na której szczycie znajduje się taras widokowy z którego rozpościera się przepiękna panorama całego miasta. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. XIII wieczny budynek ratusza miejskiego (jedna z najstarszych budowli miasta), XV wieczny gotycki budynek zwany Domem Tańca (Tanzhaus) oraz usytuowane w dawnym przytułku muzeum miejskie (Stadtmuseum).

Ciekawostki
- Około 15 milionów lat temu (w miocenie) w okolicach Nördlingen spadł wielki meteoryt. Szacuje się, że leciał z prędkością 100 tysięcy km/h, a zniszczenia których dokonał były tysiące razy większe niż te w Hiroszimie po wybuchu bomby atomowej. Pamiątką po tamtym wydarzeniu jest wielki krater Ries, którego średnica wynosi około 25 km. W mieście, przy ulicy Eugenie-Shoemaker-Platz 1 w XVI wiecznej oborze znajduje się muzeum poświęcone meteorytowi.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Niemczech produkuje się przeszło 1000 rodzajów kiełbasy (Wurst).
Reklama
Polub nas