Besançon - panorama

Besançon to miasto we wschodniej Francji, położone pośród malowniczych wzgórz w malowniczym zakolu rzeki Doubs. Jego początki sięgają czasów Rzymskich, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada zwana Vesontio. W zapiskach historycznych pierwszy raz pojawia się w pochodzącej z 58 roku p.n.e. księdze zatytułowanej "O wojnie galijskiej Juliusza Cezara". Po upadku Cesarstwa miasto było wielokrotnie najeżdżane i łupione przez plemiona germańskie. Ostatecznie około VIII wieku dostało się we władanie cesarzy niemieckich, a później przejęli je książęta burgundzcy. W XI stuleciu po mimo panującego systemu feudalnego w mieście ustaliła się faktyczna władza arcybiskupów lokalnej diecezji, pośród których wyróżniał się Hugues de Salines, szanowany do dziś jako lokalny bohater. Ta specyficzna sytuacja trwała aż do XVII wieku i przynosiła miastu wyjątkową swobodę i niezależność, a co za tym idzie rozwój ekonomiczny i kulturalny. W 1674 roku Besançon zostało podbite i zajęte przez wojska Ludwika XIV (1638-1715). Wkrótce potem miasto zostało wcielone do Francji i z pojawieniem się zagrożenia ze strony Prus ufortyfikowane. Nad nowymi umocnieniami pracował słynny francuski inżynier wojskowy i architekt Sébastien Le Prestre de Vauban (1633-1707). W 1677 roku Besançon zostało podniesione do rangi stolicy regionu Franche-Comté.

Zwiedzanie

Obecnie Besançon to niewielki ośrodek o którego dawnej świetności przypominają liczne rozległe place, szerokie aleje oraz ufortyfikowane wzgórza. Najstarsza, zabytkowa część miasta znajduje się w tworzącym niemal pętlę zakolu rzeki Doubs. Na południowym-wschodzie zamyka ją okazałe wzgórze na którym wznosi się majestatyczna cytadela. Forteca ta wzniesiona została w latach 1668-1711 wg projektu słynnego francuskiego inżyniera wojskowego Sébastiena Vaubana (1633-1707). Obecnie w jej zabudowaniach znajdują się liczne muzea. Poniżej cytadeli napotkać można niewielką katedrę św. Jana (Cathédrale Saint-Jean). W tej niepozornej z zewnątrz świątyni znajduje się niezwykle ciekawy zegar astronomiczny. Składa się on z około 30 tysięcy części i ma aż 62 tarcze z których wyczytać można datę, porę roku oraz godzinę w 16 strefach geograficznych. Pozostałe ważne zabytki Besançon to m.in. XVI wieczny pałac Sprawiedliwości (Palais de justice), barokowa kaplica Notre-Dame-du-Foyer, reprezentująca styl mauretański XIX wieczna synagoga, renesansowy pałac Granvelle (Palais Granvelle), pochodząca z czasów rzymskich ozdobiona scenami mitologicznymi Czarna Brama (Porte Noire), XVIII wieczny kościół św. Piotra (Église Saint-Pierre), XVII wieczny szpital św. Jakuba (Hôpital Saint-Jacques) oraz wybudowane w 1885 roku słynne więzienie (maison d'arrêt de Besançon) w którym przetrzymywani byli członkowie francuskiego ruchu oporu w okresie II wojny światowej (m.in. Henri Fertet).

Ciekawostki

  • W 1802 roku w Besançon urodził się znany francuski pisarz i poeta - Victor Hugo. Był on autorem poezji, dramatów oraz powieści, jak również listów i przemówień politycznych. Do jego najważniejszych dzieł należą m.in. Nędznicy i Katedra Marii Panny w Paryżu, dramat Hernani oraz jedyna we francuskiej literaturze epopeja Legenda wieków.

mail

Multimedia