Caen

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Normandia
Populacja: 114 007
Powierzchnia: 25 km²
GPS: N: 49°11'4.80", W: 0°21'36.97"
Caen
Caen - panorama
Caen to miasto (historyczna stolica Normandii) w północnej Francji, położone nad rzeką Orne, w pobliżu jej ujścia do kanału La Manche. Jego początki sięgają drugiej połowy XI wieku, kiedy to ówczesny król Anglii - Wilhelm Zdobywca (1028-1087) ufundował tu dwa klasztory, a także polecił wybudować zamek który uczynił swoją rezydencją. Niespełna wiek później miasto stało się jednym z największych i najprężniej rozwijających się ośrodków handlowych księstwa Normandii. W 1205 roku ówczesny król francuski Filip II August wskutek zręcznych intryg Caen wraz z całą Normandią wcielona została do Królestwa Francji. W czasie wojny stuletniej jaka toczona była przez Anglików i Francuzów na przełomie XIV i XV wieku Caen było dwukrotnie (w 1346 i 1417 roku) podbijane i niszczone przez Anglików. Ostatecznie w 1450 roku miasto powróciło w ręce Francuzów. Swój największy rozkwit Caen przeżywało w XVI wieku w czasie francuskich wypraw dalekomorskich do Ameryki i Afryki. Ciężki okres Caen przeżywało w czasie II wojny światowej, kiedy to w czasie zaciętych walk pomiędzy aliantami i Niemcami zniszczona została znaczna część zabudowy. Po wojnie miasto zostało odbudowane.

Zwiedzanie
Mimo zniszczeń wojennych w Caen zachowało się wiele zabytkowych budowli o raz muzeów. Najciekawsze z nich to m.in. pozostałości średniowiecznego zamku (obecnie siedziba muzeum Normandii), XIV wieczny gotycki kościół Saint-Sauveu (Église Saint-Sauveur) wchodząca niegdyś w skład obwarowaniach miejskich wieża Leroy (Tour Leroy), gotycki kościół św. Piotra (Église Saint-Pierr). Muzeum Pokoju (Mémorial pour la Paix) oraz usytuowane na obrzeżach starego miasta dwa średniowieczne opactwa Abbaye aux Hommes (Klasztor Męski) i Abbaye aux Dames (Klasztor Żeński).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas