Dijon

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Burgundia-Franche-Comté
Populacja: 151 504
Powierzchnia: 40 km²
GPS: N: 47°19'37.97", E: 5°2'38.35"
Dijon
Dijon - panorama

Dijon to miasto w środkowo-wschodniej Francji (stolica Burgundii), położone nad kanałem burgundzkim i rzeką Ouche. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy Celtowie założyli tu jedną ze swoich osad i nazwali ją Divio. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian. Po upadku Cesarstwa miasto zostało przejęte przez Franków, pod których rządami pozostawało aż do XII wieku. Korzystne położenie na trasie ważnego szlaku handlowego wiodącego z Lyonu do Moguncji spowodowało, że Dijon bardzo szybko stał się jednym z ważniejszych ośrodków handlowych Burgundii. W 1137 roku miasto zostało nawiedzone przez pożar, który doszczętnie strawił praktycznie całą zabudowę. Bardzo szybko przystąpiono do odbudowy przywracając miastu jego dawną świetność. Swój największy okres rozkwitu Dijon przeżywało w czasach gdy Burgundią zarządzali członkowie królewskiej rodziny Walezjuszy. W drugiej połowie XIV wieku książę Filip Śmiały (1342-1404) uczynił z miasta ważny ośrodek polityczny i kulturalny Księstwa Burgundzkiego. W XV wieku Dijon powróciło pod rządy frankońskie po czym zostało wcielone do Królestwa Francji. W tym czasie w mieście rozpoczęta została budowa nowego zamku.

Zwiedzanie

Dijon szczęśliwie ominęły wszelkie kataklizmy czy zawieruchy wojenne, dzięki czemu po dziś dzień miasto zachowało swój średniowieczny charakter. Jednym z najcenniejszych zabytków Dijon jest znajdujący się w samym sercu miasta monumentalny trójskrzydłowy Pałac Książąt Burgundii (nazywany także często Pałacem Stanów). Jego budowa rozpoczęta została w XV wieku i ciągnęła się przez blisko trzy kolejne stulecia. Obecnie rezydencja pełni funkcje ratusza miejskiego. Tutaj tez ma swoją siedzibę Muzeum Sztuk Pięknych z grobami Filipa II Burgundzkiego oraz Jana bez Trwogi (1371-1419). Charakterystycznym elementem pałacu jest przeszło 45 metrowa Wieża Filipa Dobrego z której rozpościera się malownicza panorama całego starego miasta. Pozostałe ważne zabytki Dijon to m.in. XIV wieczka katedra św. Benigna, wykonane na przełomie XIV i XV wieku przez rzeźbiarza Clausa Slutera - Studnie Mojżesza, będący cennym przykładem burgundzkiego gotyku XIII wieczny kościół Notre-Dame, XV wieczna murowano-szachulcowa rezydencja Maison Milliere, kościół św. Szczepana, reprezentujący mieszankę wielu stylów kościół św. Michała oraz stanowiąca pozostałość po dawnych obwarowaniach miejskich XVIII wieczna Brama Wilhelma. W Dijon znajduje się także bardzo dużo niezwykle ciekawych muzeów.

Zdjęcia [7]
Dijon
Miasta Antresolka· 524
Dijon
Miasta Antresolka· 497
Dijon
Miasta Antresolka· 515
Dijon
Miasta Antresolka· 519
Dijon
Miasta Antresolka· 508
Dijon
Miasta Antresolka· 495
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Polub nas