Dijon

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Burgundia-Franche-Comté
Populacja: 151 504
Powierzchnia: 40 km²
GPS: N: 47°19'37.97", E: 5°2'38.35"
Dijon
Dijon - panorama
Dijon to miasto w środkowo-wschodniej Francji (stolica Burgundii), położone nad kanałem burgundzkim i rzeką Ouche. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy Celtowie założyli tu jedną ze swoich osad i nazwali ją Divio. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian. Po upadku Cesarstwa miasto zostało przejęte przez Franków, pod których rządami pozostawało aż do XII wieku. Korzystne położenie na trasie ważnego szlaku handlowego wiodącego z Lyonu do Moguncji spowodowało, że Dijon bardzo szybko stał się jednym z ważniejszych ośrodków handlowych Burgundii. W 1137 roku miasto zostało nawiedzone przez pożar, który doszczętnie strawił praktycznie całą zabudowę. Bardzo szybko przystąpiono do odbudowy przywracając miastu jego dawną świetność. Swój największy okres rozkwitu Dijon przeżywało w czasach gdy Burgundią zarządzali członkowie królewskiej rodziny Walezjuszy. W drugiej połowie XIV wieku książę Filip Śmiały (1342-1404) uczynił z miasta ważny ośrodek polityczny i kulturalny Księstwa Burgundzkiego. W XV wieku Dijon powróciło pod rządy frankońskie po czym zostało wcielone do Królestwa Francji. W tym czasie w mieście rozpoczęta została budowa nowego zamku.

Zwiedzanie
Dijon szczęśliwie ominęły wszelkie kataklizmy czy zawieruchy wojenne, dzięki czemu po dziś dzień miasto zachowało swój średniowieczny charakter. Jednym z najcenniejszych zabytków Dijon jest znajdujący się w samym sercu miasta monumentalny trójskrzydłowy Pałac Książąt Burgundii (nazywany także często Pałacem Stanów). Jego budowa rozpoczęta została w XV wieku i ciągnęła się przez blisko trzy kolejne stulecia. Obecnie rezydencja pełni funkcje ratusza miejskiego. Tutaj tez ma swoją siedzibę Muzeum Sztuk Pięknych z grobami Filipa II Burgundzkiego oraz Jana bez Trwogi (1371-1419). Charakterystycznym elementem pałacu jest przeszło 45 metrowa Wieża Filipa Dobrego z której rozpościera się malownicza panorama całego starego miasta.
Pozostałe ważne zabytki Dijon to m.in. XIV wieczka katedra św. Benigna, wykonane na przełomie XIV i XV wieku przez rzeźbiarza Clausa Slutera - Studnie Mojżesza, będący cennym przykładem burgundzkiego gotyku XIII wieczny kościół Notre-Dame, XV wieczna murowano-szachulcowa rezydencja Maison Milliere, kościół św. Szczepana, reprezentujący mieszankę wielu stylów kościół św. Michała oraz stanowiąca pozostałość po dawnych obwarowaniach miejskich XVIII wieczna Brama Wilhelma. W Dijon znajduje się także bardzo dużo niezwykle ciekawych muzeów.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas