Bazylika Świętego Krzyża w Caravaca de la Cruz (Basílica de la Vera Cruz)

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Prowincja: Murcja
Miejscowość: Caravaca de la Cruz
GPS: N: 38°6'27.44", W: 1°51'31.00"
Bazylika Świętego Krzyża w Caravaca de la Cruz - panorama

Caravaca de la Cruz to miasto w południowo-wschodniej Hiszpanii, położone na południowo-wschodnich krańcach parku naturalnego Las Fuentes del Marqués, około 65 km w kierunku północno-zachodnim od miasta Murcja. Jest to jedno z pięciu świętych miast katolickich (obok Rzymu, Jerozolimy, Santiago de Compostela i Santo Toribio de Liébana), którym dekretami papieskimi przyznano przywilej wieczystego odpustu. Tym co przyciąga tysiące wiernych oraz turystów do miasta jest usytuowana w samym jego sercu na malowniczym wzgórzu Bazylika Świętego Krzyża (Basílica de la Vera Cruz). Ta okazała renesansowo-barokowa świątynia wzniesiona została w na przełomie XVII i XVIII wieku na terenie starego arabskiego pałacu (alkazar), którego historia budowy sięga końca X stulecia. Wewnątrz kościoła w bocznej kaplicy znajduje się słynny relikwiarz Cruz de Caravaca (przypominający swoim wyglądem krzyż patriarchalny) zawierający fragmenty (drzagi) krzyża, na którym skonał Jezus Chrystus. O Caravaca zrobiło się głośno w 1232 roku, kiedy to ówcześnie panujący mauretański władca był świadkiem cudu. Poprosił on więzionego przez nich księdza o to, by pokazał jak wygląda chrześcijańska msza. Ten nie mógł tego zrobić bez krzyża i wtedy z pomocą przyszli aniołowie z relikwiarzem. Od tego czasu miejsce to stało się celem licznych pielgrzymek. W rzeczywistości relikwie zdobył w pierwszej połowie XIII wieku Ferdynand III Święty toczący wówczas walkę z Maurami. Zdobyty krzyż Templariusze przywieźli do Caravaca de la Cruz, a potem znalazł się on w posiadaniu Zakonu Rycerskiego św. Jakuba. Odwiedzając Caravaca de la Cruz warto także zobaczyć pozostałości średniowiecznej arabskiej twierdzy, wzniesiony w XVI wieku renesansowy kościół św. Salwatora (Iglesia de El Salvador), wybudowane w miejscu dawnego kościoła La Soledad muzeum archeologiczne oraz kościół św. Józefa (Iglesia de San José).

Fiestas de la Santísima y Vera Cruz

Każdego roku od 1 do 5 maja w Caravaca de la Cruz organizowany jest cykl świąt zwany Fiestas de la Santísima y Vera Cruz. Wtedy to pielgrzymi z całego świata zjeżdżają się do miasta aby uczcić kolejną rocznicę objawienia się krzyża świętego w dawnej twierdzy króla Maurów, Abu-Zayda. W czasie obchodów organizowane są także inscenizacje przedstawiające walki pomiędzy Maurami a Chrześcijanami (Los Moros y Cristianos), a także wyścigi konne (Los Caballos del Vino).

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Znajdująca się na południu Hiszpanii Andaluzja swoją nazwę zyskała jeszcze w czasach panowania Maurów na Półwyspie Iberyjskim. Arabowie nazwali swoje nowo zdobyte ziemie Al-Andalus co prawdopodobnie związane było z germańskim plemieniem Wandalów które zamieszkiwało niegdyś te tereny.
Polub nas