Lorka - panorama

Lorka (Lorca) to miasto w południowo-wschodniej Hiszpanii, położone nad rzeką Sangonera (dorzecze Segury). Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to założona została tu pierwsza osada. Z tego okresu pochodzi rzymska kolumna będąca swego rodzaju drogowskazem komunikacyjnym, podającym odległość między Lorką a Kartageną na starej rzymskiej drodze z Pirenejów do Kadyksu zwanej Via Heraclea. W kolejnych wiekach miasto wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. W okresie średniowiecza stanowiło przedmiot sporu pomiędzy muzułmanami a chrześcijanami. Ostatecznie w 1243 roku miasto odzyskali chrześcijanie. Mimo to jeszcze przez długi okres czasu (aż do upadku Granady), Arabowie najeżdżali Lorkę, pragnąc odzyskać miasto.

Zwiedzanie

Lorka bardzo często jest określana mianem barokowego miasta Hiszpanii. Związane jest to z nagromadzeniem dużej ilości budowli i zabytków pochodzących właśnie z tego okresu architektonicznego. Jednak najważniejszym zabytkiem i symbolem Lorki jest górujący nad miastem monumentalny zamek Fortaleza del Sol (Forteca słońca). Jest to jedna z największych tego typu budowli w Hiszpanii, która wzniesiona została na przełomie XIII i XIV wieku. Dominującym elementem warowni są dwie masywne wieże: Torre Alfonsina i Torre del Espalón. Dojście na zamek wymaga sporo wysiłku i wspinaczki pod górę. Sercem najstarszej części miasta jest niezwykle malowniczy Plac Hiszpański (Plaza de España) przy którym wznosi się okazała XIV wieczna Kolegiata św. Patryka (Colegiata de San Patricio). Budowla wzniesiona została na przełomie XVI i XVIII wieku i wyróżnia się wczesnobarokową fasadą. Ponadto znajduje się tu także budynek ratusza miejskiego oraz płac sprawiedliwości. Pozostałe ważne zabytki Lorki to m.in. XVII barokowy pałac Guevara (Casa de los Guevara), wzniesiony w latach 1561-1735 kościół św. Franciszka (Iglesia de San Francisco), pochodząca z 10 roku p.n.e. kolumna Milenaria, XVI wieczny spichlerz, gotycka brama wjazdowa do miasta o nazwie Porche de San Antonio, kościół św. Mateusza (Iglesia de San Mateo), pałac San Julian oraz usytuowany przy Placu św. Anny pomnik poety i dramaturga Federica Garcii Lorki. Dogodnym punktem obserwacyjnym Lorki jest usytuowana w dzielnicy San Cristóbal góra Monte del Calvario. Z jej wierzchołka rozpościera się przepiękna panorama całego miasta. Miasto warto odwiedzić przede wszystkim podczas corocznych obchodów Świętego Tygodnia podczas Wielkanocy. Wtedy to Lorka zamienia się w stolicę kolorowych korowodów i procesji, gdzie wierni noszą na swoich barkach posągi świętych i czczą Wielki Tydzień z wielkim nabożeństwem. Kulminacyjnym momentem obchodów, jest wieczór i noc Wielkiego Piątku.

Ciekawostki

  • W 2011 roku Lorka została nawiedzona przez trzęsienie ziemi w czasie którego uległo zniszczeniu wiele zabytkowych budynków.

mail