Sanktuarium Santa Casa w Loreto (Santuario della Santa Casa di Loreto)

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Region: Marche
Miejscowość: Loreto
Strona Internetowa: www.santuarioloreto.it
GPS: N: 43°26'26.43", E: 13°36'34.15"
Sanktuarium Santa Casa w Loreto - panorama

Loreto to miasto we wschodnich Włoszech (prowincja Ankona), położone w pobliżu pobliżu Morza Adriatyckiego. Tym co przyciąga tu najwięcej turystów oraz pielgrzymów z całego świata jest usytuowane na malowniczym wzgórzu Sanktuarium Świętego Domku Loretańskiego (Santuario della Santa Casa di Loreto). Jego sercem jest dziś monumentalna bazylika w której znajduje się bogato zdobiony kamienny Święty Domek rodzinny Maryi (Santa Casa), zwany także czasami Domkiem Nazaretańskim. Relikwia ta rzekomo pod koniec XIII wieku w czasie krucjat została przewieziona z Nazaretu do Włoch przez kupiecką grecką rodzinę De Angelis. Miało to uchronić cudowny domek od niechybnego zniszczenia, kiedy to krzyżowcy po upadku Akki zostali ostatecznie wyparci z Palestyny. Badania wykazały, że mury Świętego Domku idealnie pasują do brakującego fragmentu zabudowy domu w Nazarecie. Według tradycji to właśnie w nim spędziła wiele lat Święta Rodzina (Jezus, Maryja oraz Jóżef), a także miało miejsce zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie. Wewnątrz Świętego Domku znajduje się rzeźba przedstawiającą słynną Loretańską Czarną Madonnę z Dzieciątkiem oraz XIV-XV wieczne freski. Ściana wschodnia zaś, która niegdyś stanowiła skałę z groty z Nazaretańskiej, zastąpiona została ołtarzem. Po przewiezieniu Świętego Domku do Loreto, miejsce to bardzo szybko stało się jednym z najpopularniejszych celów licznych pielgrzymek z całej ówczesnej Europy. Wkrótce potem wokół rozwinęło się miasto, a w XV wieku rozpoczęta została budowa bazyliki. Obecnie jednak miejsce to wydaje się jakby nieco zapomniane. Stosunkowo rzadko zatrzymują się tu autokary z wycieczkami. Główną budowlą sanktuarium jest wzniesiona w XV wieku późnogotycka monumentalna bazylika z charakterystycznymi potężnymi bocznymi absydami. W jej wnętrzu w licznych kaplicach absydialnych obejrzeć możemy m,in. freski autorstwa Melozza da Forli, rzeźby Raffaella da Montelupo oraz wykonaną z brązu przez Vergellego przepiękną chrzcielnicę. Na wzór Świętego Domu w Loreto powstało na całym świecie wiele jego replik, wokół których utworzyły się potem liczne sanktuaria. W Polsce kopie Domku spotkać możemy m.in. w kościele Franciszkanów w Głogówku, w Gołębiu (wioska pomiędzy Puławami a Dęblinem), w klasztorze Kapucynów w Krakowie oraz w kościele Matki Bożej Loterańskiej w Warszawie.

Cmentarz polskich żołnierzy w Loreto

W pobliżu sanktuarium znajduje się cmentarz przeszło tysiąca polskich żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. W czasie zaciekłych walk oswobodzili oni miasto oraz uratowali przed zniszczeniem sanktuarium. Pomimo działań bojowych, żołnierze praktycznie codziennie odwiedzali zarówno Domek Loretański jak i znajdującą się na terenie sanktuarium polską kaplicę.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Język włoski to nie tylko słowa, ale także i kilkaset gestów. Żywa gestykulacja stanowi potężne narzędzie w zakresie porozumiewania się między ludźmi. We Włoszech język ciała jest tak samo ważny jak komunikacja werbalna. Stanowi on niezastąpioną pomoc w przekazywaniu podczas rozmowy emocji. Odwiedzając półwysep Apeniński nie należy więc ekspresyjnej gestykulacji czy mimiki twarzy miejscowej ludności traktować jako zwykłego wymachiwania rękami czy grymaszenia. Przykładem najczęściej spotykanego gestu jest zetknięcie kciuka z palcem wskazującym, oznaczające pełne zadowolenie.
Polub nas