Kristianopel

Szwecja
Kraj: Szwecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Plaże, morza, jeziora i rzeki
Region: Blekinge
GPS: N: 56°15'23.83", E: 16°2'38.35"
Kristianopel - panorama

Kristianopel to niewielka miejscowość i zarazem popularny ośrodek wypoczynkowy w południowo-wschodniej Szwecji, położony nad brzegiem Cieśniny Kalmarskiej (Morze Bałtyckie). Przez kilka wieków było to strategiczne duńskie miasto z twierdzą Avaskär strzegące wschodnich rubieży państwa duńskiego. Pod koniec XVI wieku w czasach panowania duńskiego króla Christiana IV Oldenburga (1577-1648), Kristianopel otoczony został potężnymi murami obronnymi. W czasie kolejnych wojen szwedzko-duńskich umocnienia te zostały doszczętnie zniszczone. Mimo to ich pozostałości są dziś jeszcze gdzieniegdzie widoczne. W nieco lepszym stanie zachowały się znajdujące się w północnej części miasta potężne umocnienia bastionowe. W 1658 roku po zwycięstwie Szwedów nad Duńczykami, Kristianopel wraz całym regionem Blekinge znalazł się w granicach Królestwa Szwecji. Wtedy tez miasto utraciło swoje strategiczne znacznie i pozbawione praw miejskich stało się mało znaczącym prowincjonalnym miasteczkiem. Dziś Kristianopel to popularny letni ośrodek wypoczynkowy, który w sezonie wakacyjnym odwiedzany jest przez blisko 100 tysięcy wczasowiczów z całego kraju. Wtedy to miejscowa marina tętni życiem, a w weekendy organizowane są tu liczne spektakle teatralne, wernisaże czy plenery malarzy marynistów. W miasteczku zachował się także okazały XVII wieczny kościół pw. Świętej Trójcy (Heliga Trefaldighetskyrkan), który stanowi jedną z największych budowali sakralnych w regionie Blekinge.

Ciekawostki

  • Nazwa miasta Kristianopel (Christianopolis) nadana została na część założyciela miejscowości jako fortecy duńskiej - Christiana IV Oldenburga.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Allemansrätten (prawo wszystkich ludzi) to niepisane stare prawo obowiązujące w Norwegii, Szwecji i Finlandii głoszące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą bez żadnych nieuzasadnionych ograniczeń. Wynika ono z przekonania, że człowiek stanowi integralną częścią przyrody, zaś cywilizacja ma z nią współistnieć, a nie rywalizować. Każdy, zatem może poruszać się po dowolnych obszarach kraju pod warunkiem uszanowania i niezakłócania prywatności właścicieli terenów zamieszkałych. Można także chodzić po górach, pływać w dowolnie wybranym miejscu, biwakować oraz zbierać dzikie kwiaty, jagody i grzyby.
Polub nas