Atrani - panorama

Atrani to malownicze miasteczko we Włoszech, położone w Kampanii nad Zatoką Salerno na słynnym Wybrzeżu Amalfitańskim (Costa Amalfitana) w dolinie rzeki Dragone. Jest to najmniejsza miejscowość całego wybrzeża, którą zamieszkuje zaledwie niespełna tysiąc osób. Ta niewielka miejscowość wciśnięta jest pomiędzy dwie góry: Monte Civita i Monte Aureo. Przypuszcza się, że miejsce w którym obecnie znajduje się Atrani zamieszkane było już w czasach starożytnych. Po upadku Cesarstwa miasteczko zostało podbite i zajęte przez barbarzyńców. W zapiskach historycznych pierwsza wzmianka o Atrani pochodzi z dokumentów datowanych na koniec VI wieku n.e. Dziś odizolowane od ruchu ulicznego, z dala od miejskiego miasteczko, stanowi idealne miejsce na wypoczynek dla osób nie lubiących wszechobecnego miejskiego zgiełku.

Zwiedzanie

Serce Atrani stanowi niewielki plac Piazzetta Umberto I, który po dzień dzisiejszy zachował swój średniowieczny charakter. W jego sąsiedztwie znajduje się okazały kościół San Salvatore de Birecto, Jego początki sięgają X wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza świątynia. To właśnie w tym kościele wybierano i i koronowano Dożów Morskiej Republiki Amalfi. Tutaj też składane były ich prochy. Kolejnym ważnym zabytkiem Atrani jest stanowiący jeden z symboli miasteczka imponujący kościół św. Marii Magdaleny (Collegiata di Santa Maria Maddalena Penitente). Świątynia wzniesiona została w 1274 roku w podzięce uratowanie miejscowej ludności przed Saracenami. Charakterystycznym elementem kościoła jest widoczna z daleka wysoka dzwonnica. Tym co przyciąga wielu turystów do Atrani jest znajdująca się w samym centrum miasteczka niezwykle malownicza plaża. Podzielona jest na część publiczną i prywatną.

Ciekawostki

  • Atrani stanowi najmniejszą gminę w całej południowej Italii;
  • We wrześniu 2010 roku Atrani nawiedzone zostało przez powódź w czasie której zalane zostały główne ulice miasta;
  • Atrani posłużyło za plan filmowy do trzeciej części filmu pod tytułem Equalizer z Denzelem Washingtonem w roli głównej.

mail