Pantelleria - panorama

Pantelleria (Pantiddirìa) to niewielka włoska wyspa na Morzu Śródziemnym, położona w połowie drogi pomiędzy Sycylią a Tunezją. Jest też najbliższą kontynentowi afrykańskiemu ze wszystkich włoskich wysp. Powierzchnia Pantellerii wynosi około 83 km2 i znajduje się na niej kilka niewielkich miast. Nazwa wyspy pochodzi od arabskiego słowa Bint al-Riyāḥ co wolnym tłumaczeniu oznacza "córka wiatru". Związane jest to zapewne z tym, że na Pantellerii bardzo często wieją silne i porywiste wiatry, które powodują, że praktycznie przez cały rok panuje tu łagodny i przyjemny śródziemnomorski klimat. Wyspa znana jest i ceniona głównie z niezwykle malowniczych powulkanicznych ciemnych plaż, imponujących klifów oraz księżycowych krajobrazów, co powoduje, że bardzo określana jest mianem "Czarnej Perły Morza Śródziemnego". Ostatni wybuch wulkanu miał tu miejsce w 1891 roku. Jednym z najpiękniejszych zakątków Pantelleri są okolice powulkanicznego jeziora Specchio di Venere (Zwierciadło Wenery). Na jego zachodnim brzegu znajduje się bogate w siarkę termalne źródło, którego korzystny wpływ na różnorakie schorzenia wykorzystują liczni turyści i kuracjusze. Kolejną atrakcją turystyczną jest tu usytuowana w zachodniej części wyspy neolityczna osada. Do naszych czasów przetrwały tu m.in. pozostałości chat z epoki brązu, starożytne grobowce (Sesi), a także narzędzia i artefakty jakie używane były przez jej mieszkańców. Na wyspie znajduje się port lotniczy, który zapewnia stałe połączenia z kontynentalną częścią Włoch.

Pantelleria - Plan

Ciekawostki

  • W czasie II wojny światowej pomiędzy 8 a 14 maja 1943 roku wyspa poddawana była bardzo ciężkim bombardowaniom w ramach operacji Corkscrew. Spadło na nią przeszło 10 tysięcy ton bomb w ramach alianckiego eksperymentu zmuszenia obrońców samym bombardowaniem do poddania się. Tym samym powierzchnia Pantellerii stała się "najbardziej zbombardowanymi 83 kilometrami kwadratowymi na kuli ziemskiej";
  • W 2014 roku uprawa białych winogron Zibibbo na Pantellerii została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z owoców tych produkowane jest wyborne wino o takiej samej nazwie, które stanowi specjalność wyspy.

mail

Multimedia