Wielka Racza

Słowacja
Kraj: Słowacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Kurorty zimowe
Kraj: Żyliński
Strona Internetowa: www.velkaraca.sk
GPS: N: 49°24'47.75", E: 18°58'6.43"
Wielka Racza
Wielka Racza - panorama
Wielka Racza (1236 metrów n.p.m.) to góra w Beskidzie Żywieckim, położona na granicy polsko-słowackiej. Jest to jeden z największych szczytów Beskidu Żywieckiego, który po wybudowaniu platformy widokowej na jego wierzchołku uchodzi także za jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy. Na szczycie Wielkiej Raczy znajduje się wzniesione w 1934 roku schronisko PTTK. W czasie II wojny światowej zostało ono zajęte przez wojska niemieckie i wykorzystywane było jako jeden z posterunków Wehrmachtu. Jednak tym co przyciąga tu w zimie najwięcej turystów jest znajdujący się po słowackiej stronie (poniżej szczytu na terenie wioski Oščadnica) nowoczesny ośrodek narciarski Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica. Zróżnicowane utwardzane ratrakami trasy zjazdowe oraz snowpark zadowolą zarówno początkujących miłośników białego szaleństwa jak i tych co na nartach jeżdżą już od lat. Cały kompleks składa się z trzech ośrodków Dedovka, Marguška i Laliky. W szczucie sezonu zimowego dostępnych jest tu przeszło 14 km tras zjazdowych i 6 km biegowych. Wszystkie trasy są sztucznie naśnieżane. Na Wielką Raczę prowadzi także kilka oznakowanych pieszych szlaków turystycznych (m.in. ze wsi Rycerka Górna, ze Zwardonia przez Magur czy z Oščadnicy).

Ciekawostki
- Przez Wielką Raczę przechodzi Wielki Europejski Dział Wodny, czyli dział wód między zlewiskami Adriatyku, Morza Czarnego i Morza Śródziemnego, a zlewiskami Morza Bałtyckiego, Morza Północnego oraz rzek wpadających bezpośrednio do Atlantyku.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W środkowej Słowenii, w niewielkiej miejscowości Trbovlje znajduje się najwyższy komin jakim spotkać można na obszarze całej Europy. Ma on 360 metrów wysokości, a zbudowany został w 1976 roku. Tak wysoka konstrukcja podyktowana została warunkami terenowymi i zapewniła swobodny wylot trujących zanieczyszczeń z elektrowni cieplnej poza głęboką dolinę rzeki Sawa w której się znajduje.
Reklama
Polub nas