Rzeszów

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Podkarpackie
Populacja: 172 770
Strona Internetowa: www.rzeszow.pl
GPS: N: 50°2'27.41", E: 21°59'57.41"
Rzeszów
Rzeszów - panorama
Rzeszów to miasto w południowo-wschodniej Polsce, położone nad Wisłokiem (dopływ Sanu). Jego początki sięgają połowy XIV wieku, kiedy to król Kazimierz Wielki przyłączył je do Polski wraz z całą Rusią Halicko-Włodzimierską i nadał małej wtedy osadzie prawa miejskie. Liczne przywileje oraz korzystne położenie na przecięciu się ważnych szlaków handlowych spowodowało, że Rzeszów bardzo szybko stał się ważnym ośrodkiem administracyjnym regionu. Swój największy okres świetności miasto przeżywało na przełomie XVI i XVII wieku. Wtedy to zostało znacznie rozbudowane a także zyskało nowe fortyfikacje i wały obronne. W 1591 roku w mieście powstał nowy ratusz a niespełna dziesięć lat później rozpoczęto budowę zamku obronnego. W 1638 roku Rzeszów na blisko dwa stulecia dostał się pod panowaniem rodziny Lubomirskich. W 1658 roku hetman polny koronny Jerzy Sebastian Lubomirski założył w mieście słynne Kolegium Pijarów, które było jedną z nielicznych wówczas w kraju szkół średnich. Pod koniec XVII wieku miasto zostało nawiedzone przez pożar co zapoczątkowało jego powolną stagnację. Upadek Rzeszowa przypieczętowało zajęcie go przez wojska austriackie w czasie rozbiorów. Pod panowaniem Habsburgów miasto pozostawało przez blisko 150 kolejnych lat.

Zwiedzanie
Obecnie na terenie Rzeszowa zachowanych jest blisko 400 zabytkowych budowli. Większość z nich zlokalizowana jest w rejonie malowniczego i pięknie odrestaurowanego starego miasta. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy m.in. Zamek Lubomirskich, pochodzący z początku XVII wieku kościół i klasztor oo. Bernardynów, kościół Farny św. Wojciecha i Stanisława, ufundowany przez Lubomirskich w połowie XVI wieku pijarski zespół klasztorny, pałacyk letni Lubomirskich oraz malowniczy rynek z XVI wiecznym neogotyckim ratuszem. Na uwagę zasługuje także znajdująca się pod płytą rynku podziemna trasa turystyczna, gdzie zobaczyć możemy m.in. piwnice bławatników, trakt Lubomirskich czy lochy tatarskie.
Zdjęcia [15]
Rzeszów
Miasta ksiegowator· 1206
Rzeszów
Miasta ksiegowator· 1159
Rzeszów
Miasta ksiegowator· 1113
Rzeszów
Miasta ksiegowator· 1227
Rzeszów
Miasta ksiegowator· 1235
Rzeszów
Miasta ksiegowator· 1210
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
"Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa". Magnaci w czasach saskich wypijali około dwadzieścia litrów wódki i ponad siedemset litrów piwa rocznie na głowę. Piwo pito już do śniadania, często też kieliszek wódki był dodatkiem do porannego posiłku.
Reklama
Polub nas