Rzeszów

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Podkarpackie
Populacja: 172 770
Strona Internetowa: www.rzeszow.pl
GPS: N: 50°2'27.41", E: 21°59'57.41"
Rzeszów
Rzeszów - panorama

Rzeszów to miasto w południowo-wschodniej Polsce, położone nad Wisłokiem (dopływ Sanu). Jego początki sięgają połowy XIV wieku, kiedy to król Kazimierz Wielki przyłączył je do Polski wraz z całą Rusią Halicko-Włodzimierską i nadał małej wtedy osadzie prawa miejskie. Liczne przywileje oraz korzystne położenie na przecięciu się ważnych szlaków handlowych spowodowało, że Rzeszów bardzo szybko stał się ważnym ośrodkiem administracyjnym regionu. Swój największy okres świetności miasto przeżywało na przełomie XVI i XVII wieku. Wtedy to zostało znacznie rozbudowane a także zyskało nowe fortyfikacje i wały obronne. W 1591 roku w mieście powstał nowy ratusz a niespełna dziesięć lat później rozpoczęto budowę zamku obronnego. W 1638 roku Rzeszów na blisko dwa stulecia dostał się pod panowaniem rodziny Lubomirskich. W 1658 roku hetman polny koronny Jerzy Sebastian Lubomirski założył w mieście słynne Kolegium Pijarów, które było jedną z nielicznych wówczas w kraju szkół średnich. Pod koniec XVII wieku miasto zostało nawiedzone przez pożar co zapoczątkowało jego powolną stagnację. Upadek Rzeszowa przypieczętowało zajęcie go przez wojska austriackie w czasie rozbiorów. Pod panowaniem Habsburgów miasto pozostawało przez blisko 150 kolejnych lat.

Zwiedzanie

Obecnie na terenie Rzeszowa zachowanych jest blisko 400 zabytkowych budowli. Większość z nich zlokalizowana jest w rejonie malowniczego i pięknie odrestaurowanego starego miasta. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy m.in. Zamek Lubomirskich, pochodzący z początku XVII wieku kościół i klasztor oo. Bernardynów, kościół Farny św. Wojciecha i Stanisława, ufundowany przez Lubomirskich w połowie XVI wieku pijarski zespół klasztorny, pałacyk letni Lubomirskich oraz malowniczy rynek z XVI wiecznym neogotyckim ratuszem. Na uwagę zasługuje także znajdująca się pod płytą rynku podziemna trasa turystyczna, gdzie zobaczyć możemy m.in. piwnice bławatników, trakt Lubomirskich czy lochy tatarskie.

Zdjęcia [15]
Rzeszów
Miasta ksiegowator· 1469
Rzeszów
Miasta ksiegowator· 1398
Rzeszów
Miasta ksiegowator· 1329
Rzeszów
Miasta ksiegowator· 1438
Rzeszów
Miasta ksiegowator· 1480
Rzeszów
Miasta ksiegowator· 1420
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas