Zamek w Ciechanowie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Mazowieckie
Miejscowość: Ciechanów
Strona Internetowa: zamekwciechanowie.pl
GPS: N: 52°53'4.82", E: 20°37'9.83"
Zamek w Ciechanowie
Zamek w Ciechanowie - panorama

Ciechanów to niewielkie miasto w centralnej Polsce (województwo mazowieckie), położone nad rzeką Łydynią (lewy dopływ Wkry). Jednym z jego ciekawszych zabytków jest usytuowany nad brzegiem rzeki średniowieczny zamek. Warownia ta wzniesiona została w drugiej połowie XIV wieku na polecenie księcia mazowieckiego Siemowita III (1320-1381). Jej głównym zadaniem miała być ochrona ludności miasta, wraz z najcenniejszym dobytkiem w czasie wrogich najazdów (najpierw litewskich, a potem krzyżackich). Jedyną drogą do zamku, od strony miasta, przez bagniste rozlewiska rzeki Łydyni był drewniany most, o długości prawie 300 m., łatwy do demontażu. Tak usytuowana twierdza była praktycznie nie do zdobycia i nigdy nie został zajęty przez wrogie oddziały. Największy okres świetności zamku przypadła na okres panowania księcia Janusza I (1346-1429), najstarszego syna Siemowita, który po klęsce Krzyżaków pod Grunwaldem w 1410 roku przebudował zamek ciechanowski na swą rezydencję, stawiając okazały budynek mieszkalny, podnosząc poziom dziedzińca o 1,5 metra oraz kładąc ozdobny bruk. W 1476 roku twierdza wraz z miastem została dotkliwie strawiona przez pożar. Po tym tragicznym wydarzeniu zamek bardzo szybko odbudowano i unowocześniono. Na przestrzeni wieków warownia była wielokrotnie modernizowana i rozbudowywana, zmieniając stopniowo swój obronny charakter na rezydencję mieszkalną. W połowie XVI wieku zamek stał się własnością Królowej Bony (1494-1557), która uczyniła z niego jedną ze swoich rezydencji. W czasie potopu szwedzkiego zamek został zniszczony przez Szwedów. Po tym wydarzeniu zrujnowana warownia została częściowo rozebrana i w konsekwencji opuszczona. Na przełomie XIX i XX wieku malownicze ruiny przyciągały wiele znakomitości ze świata kultury. m.in. Zygmunta Krasińskiego, Bolesława Prusa, Marię Konopnicką, Stefana Żeromskiego, czy wreszcie Henryka Sienkiewicza. Opisując w Krzyżakach pojedynek Zbyszka z Bogdańca z rycerzem krzyżackim Rotgierem, Sienkiewicz ulokował go na dziedzińcu ciechanowskiego zamku. Podczas II wojny światowej zamek był miejscem egzekucji członków ruchu oporu i polskich zakładników. Obecnie malownicze ruiny udostępnione są dla zwiedzających.

Ciekawostki

  • Od 2004 roku przy zamku w Ciechanowie działa Chorągiew Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej, grupa rekonstruująca stan rycerski wczesnego XV wieku.

Ceny biletów
- normalny: 10 zł,
- ulgowy: 7 zł
Godziny otwarcia
- od maja do września w godz.: 10:00-18:00
- od października do kwietnia w godz.: 8:00-16:00
Zdjęcia [8]
Zamek w Ciechanowie
Zamki i pałace Jarko· 1973
Zamek w Ciechanowie
Zamki i pałace Jarko· 1802
Zamek w Ciechanowie
Zamki i pałace Jarko· 1972
Zamek w Ciechanowie
Zamki i pałace Jarko· 1931
Zamek w Ciechanowie
Zamki i pałace Jarko· 1903
Zamek w Ciechanowie
Zamki i pałace Jarko· 1919
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pierwsza wzmianka o tatarskim meczecie na terenach Rzeczypospolitej pojawiła się w 1717 roku. Wieś Kruszyniany w województwie podlaskim, w której pojawił się meczet, była darem polskiego króla Jana III Sobieskiego dla walczących u jego boku Tatarów. Warto nadmienić, że Tatarzy pomagali polskiemu królowi w walce z Turkami.
Polub nas