Zamek Pierrefonds (Château de Pierrefonds)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Region: Hauts-de-France
Miejscowość: Pierrefonds
Strona Internetowa: pierrefonds.monuments-nationaux.fr
GPS: N: 49°20'49.69", E: 2°58'48.50"
Zamek Pierrefonds
Zamek Pierrefonds - panorama

Pierrefonds to niewielka miejscowość w północnej Francji, położona w departamencie Oise, około 15 km w kierunku wschodnim od Compiègne. Jego początki sięgają XII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia. Jej fundatorami byli członkowie szlacheckiej rodziny Nivelon. Jeszcze w tym samym wieku twierdza przeszła do domeny królewskiej, stając się własnością Filipa II Augusta (1165-1223). W drugiej połowie XIV stulecia Pierrefonds wraz zamkiem dostało się we władanie księcia Ludwika Orleańskiego (1372-1407). Nowy właściciel zdecydował się na całkowitą przebudowę posiadłości. Prace budowlane przerwane zostały w 1407 roku w wyniku nagłej śmierci Ludwika. W XVII wieku warownia została dotkliwie zniszczona w czasie wojen religijnych jakie toczone były wówczas na terenie Francji. Jeszcze w tym samym wieku przystąpiono do rozbiórki ruin. Ostatecznie i te prace nie zostały doprowadzone do końca. Rozebrano jedynie najbardziej wysunięte na zewnątrz mury zamkowe. W 1810 zrujnowaną posiadłość zakupił za symboliczną kwotę 3000 franków Napoleon Bonaparte (1769-1821). Po nim ruiny przejęte zostały przez Burbonów, a później właścicielem Pierrefonds stał się król Ludwik Filip I (1773-1850). Zauroczony romantycznymi ruinami polecił urządzić w nich bankiet z okazji zaślubin swojej córki Ludwiki z Leopoldem I. Wkrótce potem przystąpiono do odbudowy posiadłości. Prace rekonstrukcyjne trwały blisko 30 lat i pochłonęły ponad 5 milionów franków. Odbudowa przerwana została upadkiem Cesarstwa. W XIX wieku zamkiem zainteresował się znany francuski architekt, historyk sztuki i konserwator zabytków Eugène Viollet-le-Duc (1814-1879). Zdecydował się on zakończyć proces odbudowy posiadłości. Z uwagi na duży stopień dewastacji ruin oraz skąpe źródła historyczne o pierwotnym kształcie posiadłości zdecydował się on na realizację własnej wizji średniowiecznego zamku. Powstała wówczas okazała rezydencja stanowiąca mieszankę wielu stylów architektonicznych. Całość zaś otoczona została malowniczym parkiem krajobrazowym. Obecnie w pełni odrestaurowany zamek udostępniony jest dla zwiedzających. W jego murach zaś, urządzone zostało muzeum.

Ciekawostki

  • Zamek Pierrefonds bardzo często wykorzystywany był jako plan filmowy. Kręcono to sceny do takich filmów jak m.in. Goście, goście czy Przygody Merlina.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pieśń o Rolandzie to jeden z najstarszych francuskich rycerskich eposów, należący do gatunku pieśni o bohaterskich czynach (chansons de geste). Utwór ten powstał prawdopodobnie na początku XI wieku i opowiada o dziejach jednego z rycerzy Karola Wielkiego, który poległ w czasie bitwy jaka stoczona została z Saracenami w 778 roku.
Polub nas