Mulhacén

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Prowincja: Andaluzja
GPS: N: 37°3'12.00", W: 3°18'41.00"
Mulhacén - panorama
Mulhacén (3478 metrów n.p.m) to szczyt w południowej Hiszpanii, położony w Górach Betyckich w paśmie Sierra Nevada. Jest to najwyższa góra kontynentalnej części Hiszpanii i zarazem całego Półwyspu Iberyjskiego. Mulhacén ta jest także najwyższym szczytem kontynentalnej Europy, który usytuowany jest poza Alpami i Kaukazem. Nazwa góry pochodzi od imienia muzułmańskiego króla Grenady - Muleya Abdula Hassana, który rzekomo został pochowany na jej wierzchołku. Mimo wielu poszukiwań nigdy nie udało się odnaleźć jego grobu jak i skarbów które zostały z nim zakopane. Praktycznie od listopada do maja na Mulhacén utrzymuje się pokrywa śnieżna. Planując wycieczkę należy więc wybierać raczej letnie miesiące. Na Mulhacén prowadzi kilka oznakowanych szlaków turystycznych. Z szczytu rozpościera się przepiękna panorama pasma górskiego Sierra Nevada. Góry te charakteryzują się bardzo suchym i wietrznym klimatem, a na najwyższych partiach pasma praktycznie nie napotkamy żadnych strumieni czy potoków. Warto więc pamiętać o zabraniu ze sobą dużej ilości wody pitnej.
W pobliżu Mulhacén znajduje się jedna z najwyżej położona dróg w Europie (3380 metrów n.p.m), która prowadzi niemal na wierzchołek pobliskiego szczytu Pico del Veleta (3396 metrów n.p.m.).

Mulhacén - Plan

Ciekawostki
- Najwyższym szczytem Hiszpanii jest góra wulkaniczna Pico del Teide (3718 metrów n.p.m.) położona na wyspie Teneryfie stanowiącej część archipelagu Wysp Kanaryjskich.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Jednym z najcieplejszych rejonów Hiszpanii, jest położona na południu kraju Andaluzja. Bardzo często zdarzają się tu lata w których temperatura przekracza nawet 50°C.
Reklama
Polub nas