Wielki Krywań (Veľký Kriváň)

Słowacja
Kraj: Słowacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Kraj: Żyliński
GPS: N: 49°11'16.00", E: 19°1'52.00"
Wielki Krywań (1709 metrów n.p.m.) to góra w północnej Słowacji, stanowiąca najwyższy szczyt pasma górskiego Mała Fatra. Dzięki kolejce gondolowej (Vrátna-Chleb) wierzchołek jest łatwo dostępny i chętnie odwiedzany przez turystów. Kolejka pokonuje różnicę wysokości 750 metrów. Wagoniki są 8 osobowe, a koszt biletu w obie strony wynosi 10 EUR (pod górę 8,5 EUR). Dolna stacja kolejki znajduje się na terenie Vrátnej doliny, górna zaś przy malowniczej przełęczy Snilovské sedlo (1524 metrów n.p.m.) skąd na sam szczyt prowadzi nas krótka ścieżka czerwonym szlakiem. Osoby lubiące chodzić po górach mogą zrezygnować z kolejki i zdobyć najwyższa górę Małej Fatry własnymi siłami. Podejście nie jest specjalnie trudne, a jedynie suma przewyższeń może dać się we znaki (głównie tym którzy nie chodzą po górach). Na pieszą wędrówkę trzeba przeznaczyć cały dzień.
Ze szczytu rozpościera się przepiękna panorama niemal całego pasma górskiego Małej Fatry, części Wielkiej Fatry, kilku szczytów Beskidu Żywieckiego (m.in. Wielkiej Raczy i Babiej Góry) oraz Niżnych Tatr.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Juraj Jánošík to słynny karpacki zbójnik i zarazem słowacki bohater narodowy. Żył na przełomie XVII i XVIII wieku i pochodził z niewielkiej wioski Tierchowa. W czasie służby w armii austriackiej, poznał harnasia zbójników karpackich Tomáša Uhorčíka i wkrótce dołączył do jego do jego zbójeckiej bandy. Wkrótce potem wraz z grupą Jánošík zaczął napadać on na bogatych kupców, posłanników pocztowych i inne zamożne osoby. Grabił głównie z myślą o sobie i swoich ludziach, a drobnymi zdobyczami obdarowywał jedynie dziewczęta z okolicznych wiosek.
Reklama
Polub nas